15 نشانه‌ سرطان که باید بشناسیم!

سرطان می‌تواند بر بخش‌های مختلفی از بدن تأثیر بگذارد از خون تا حنجره. برخی از سرطان‌ها همراه با نشانه‌هایی مانند کاهش وزن ناگهانی یا مشکلات بلع  است. در ادامه همراه با بهتیام باشید و با 15 نشانه‌ی برخی از سرطان‌ها آشنا شوید.

1. تغییرات ظاهری پوست

لکه یا خال جدید روی پوست و یا خالی که اندازه‌، شکل یا رنگ آن تغییر ‌کند، می‌تواند نشانه‌ای از سرطان پوست باشد. نشانه‌ی دیگر خالی است که از لحاظ شکل شبیه بقیه‌ خال‌های روی بدنتان به نظر نمی‌رسد. پس اگر هرگونه خال غیرمعمولی دارید، از پزشک خود بخواهید آن را چک کند. او معاینه‌‌ی ساده‌ای انجام می‌دهد و ممکن است نمونه‌ی کوچکی از خال را بردارد (به این کار بیوپسی گفته می‌شود) تا بررسی دقیق‌تری از آن انجام دهد.

2. سرفه‌های مداوم

اگر سیگار نمی‌کشید، احتمال اینکه سرفه‌ی ادامه‌دار، نشانه‌ سرطان باشد، بسیار کم است. معمولاً، این سرفه به علت ترشحات پشت بینی، آسم، ریفلاکس اسید معده یا حتی عفونت ایجاد شود؛ اما اگر سرفه‌ی شما قطع نمی‌شود یا مثلاً در سرفه‌ی شما خون دیده‌شده – به‌ویژه اگر سیگاری هستید- به پزشکتان مراجعه کنید. او ممکن است مخاط ریه‌ را آزمایش کند یا از ریه شما عکس بگیرد.

3. تغییر در پستان‌ها

بیشتر تغییرات ظاهر پستان ارتباطی به سرطان پستان ندارد. بااین‌حال، بهتر است اگر تغییری در ظاهر یا بافت آن حس کردید به پزشک خود بگویید تا آن را چک کند. پزشک را از هرگونه توده (سفتی بافت)، تغییرات نوک پستان یا ترشحات آن، قرمزی یا ضخیم شدن پوست پستان یا درد در پستان‌ها مطلع کنید. او شما را معاینه می‌کند و ممکن است برای اطمینان بیشتر، ماموگرافی، ام‌ار‌ای یا نمونه‌برداری را پیشنهاد کند.

4. نفخ شکم

ممکن است گاهی به دلیل غذایی که مصرف کردید یا حتی استرس، احساس پری معده و نفخ داشته باشید؛ اما اگر این وضعیت در طول زمان، بهتر نشد و در کنار آن خستگی، کاهش وزن یا کمردرد دارید، با پزشک دراین‌باره صحبت کنید. نفخ مداوم در زنان ممکن است نشانه‌ی از سرطان تخمدان باشد. پزشک شما با معاینه‌ی لگن می‌تواند به‌سادگی علت آن را پیدا کند.

 5. مشکلات دفع ادرار

بسیاری از مردان در سن پیری دچار مشکلات ادراری می‌شوند، مانند تکرر ادرار، بی‌اختیاری ادرار (نشت) یا کم‌فشاری ادرار (جریان ضعیف ادرار). این علائم معمولاً مربوط به بزرگ شدن پروستات است، اما از طرفی می‌تواند نشانه‌ی سرطان پروستات نیز باشد. پس بهتر است برای معاینه و شاید انجام یک آزمایش خون مخصوص – به نام آزمایش PSA – به پزشک مربوط مراجعه کنید.

6. ورم غدد لنفاوی

این غده‌های لوبیا‌شکل و کوچک در گردن، زیر بغل و قسمت‌های دیگری از بدن شما وجود دارند. متورم شدن آن‌ها در بیشتر موارد به این معناست که بدن شما در حال مبارزه با عفونتی شبیه سرماخوردگی یا گلودرد استرپتوکوکی است. بعضی از سرطان‌ها مثل لنفوم و سرطان خون هم امکان دارد باعث ایجاد این تورم باشند. برای مشخص کردن علت دقیق ورم، بهترین راه مشورت با پزشک شماست.

7. دیدن خون در دستشویی

اگر بعد از استفاده از دستشویی و هرگونه دفع، در توالت خون دیدید، بهترین کار این است که با پزشک خود صحبت کنید. مدفوع خونی احتمالاً نشانی از التهاب یا تورم سیاه‌رگ‌های روده است که به آن بواسیر گفته می‌شود؛ اما ممکن است که ناشی از سرطان روده‌ی بزرگ هم باشد. خون موجود در ادرار معمولاً نشانه‌ی عفونت ادراری است، اما از طرفی می‌تواند علامت سرطان کلیه یا مثانه باشد.

8. تغییرات بیضه

اگر متوجه توده (جسم سفت) یا ورم در بیضه‌های خود شدید، باید سریع به پزشک مراجعه کنید. یک توده‌ بدون درد شایع‌ترین نشانه‌ی سرطان بیضه است. گاهی اوقات ممکن است شخص فقط در قسمت تحتانی شکم یا کیسه‌ بیضه‌ خود احساس سنگینی داشته باشد یا حس کند بیضه‌هایش بزرگ‌تر شده است. پزشک شما را معاینه و با استفاده از اسکن سونوگرافی، وجود تومور یا مشکلات دیگر را بررسی می‌کند.

9. مشکل در بلع

سرماخوردگی، ریفلاکس اسید معده یا حتی برخی از داروها گاهی می‌توانند بلعیدن را دشوار کنند. اگر این وضعیت با گذشت زمان یا با مصرف داروهای آنتی‌اسید بهتر نشد، باید به پزشک مراجعه کرد. مشکل در بلع می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان گلو یا مری (لوله‌ی بین دهان و معده) نیز باشد. پزشک با معاینه و انجام برخی آزمایش‌ها مانند رادیوگرافی با باریم که در آن شما یک مایع گچی را می‌بلعید تا تصویر واضح‌تری از گلوی شما گرفته شود، به بهترین تشخیص می‌رسد.

10. خونریزی غیرطبیعی از واژن

گاهی خونریزی‌ که شما می‌دانید مربوط به پریود نیست، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، ازجمله وجود فیبروم یا استفاده از وسایل کنترل بارداری. اما اگر بین دوره‌های قاعدگی یا بعد از رابطه‌ی جنسی، خونریزی یا ترشح خونی دارید، به پزشک خود بگویید. او باید احتمال سرطان رحم، سرطان دهانه‌ی رحم یا واژن را بررسی کنند. در صورت خونریزی بعد از یائسگی هم حتماً با پزشک مشورت کنید؛ زیرا این مسئله طبیعی نیست و باید فوری بررسی شود.

11. مشکلات دهان

بیشتر التهابات دهان، از بوی بد گرفته تا آفت‌های دهان، چندان جدی نیستند؛ اما اگر در دهان خود تکه‌های سفید یا قرمز یا زخم‌هایی دارید که پس از چند هفته خوب نمی‌شوند – به‌خصوص اگر سیگار می‌کشید- به پزشک مراجعه کنید زیرا ا ممکن است یکی از نشانه‌های سرطان دهان باشد. علائم دیگری مثل وجود یک توده در گونه، مشکل در حرکت فک یا درد دهان نیز باید جدی گرفته شود.

12. کاهش وزن

ما می‌توانیم با تغییر سبک تغذیه‌ی خود و یا ورزش کردن، لاغر شویم. لاغر شدن، ممکن است به خاطر مسائلی مانند داشتن استرس یا مشکل تیروئید نیز باشد؛ اما کم کردن 4- 5 کیلوگرم یا بیشتر بدون هیچ تلاشی، چندان طبیعی نیست. این احتمال وجود دارد که این کاهش وزن بی‌دلیل، اولین نشانه‌ی سرطان لوزالمعده، معده، مری، ریه یا نوع دیگری از سرطان‌ها باشد.

13. تب

تب معمولاً چیز بدی نیست و علت‌های رایجی دارد. گاهی اوقات فقط نشانه‌ی این است که بدن شما در حال مبارزه با عفونت است. حتی ممکن است از عوارض جانبی برخی داروها باشد. اما خاطرمان باشد اگر تبی از بین نمی‌رود و علت واضحی ندارد، می‌تواند نشانه‌ی نوعی سرطان خون مثل لوسمی یا لنفوم باشد.

14. سوزش معده یا سوءهاضمه

تقریباً همه ما گاهی اوقات احساس سوزش سر دل را که اغلب به دلیل رژیم غذایی یا استرس است، تجربه کرده‌ایم. اگر تغییر سبک زندگی ( یعنی تفاوت در رژیم غذایی یا کم شدن استرس)  باعث بهبودی نشود و سوءهاضمه‌ی شما از بین نرود، بهتر است از پزشک بخواهید آزمایش‌های لازم را برای یافتن علت آن، انجام دهد؛ زیرا سوزش طولانی مدّت می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان معده باشد.

15. خستگی

بسیاری از چیزها می‌توانند علّت خستگی شدید باشد و معمولاً بیشتر آن‌ها جدی نیستند. اما خستگی یکی از علائم اولیه‌ی برخی سرطان‌ها مانند لوسمی است. برخی از سرطان‌های روده‌ی بزرگ و معده می‌توانند باعث از دست دادن خون شوند (درحالی‌که شما متوجه آن نمی‌شوید) و این سبب احساس خستگی شدید می‌شود. اگر دائماً احساس خستگی شدید دارید و استراحت به بهبود شما کمکی نمی‌کند، با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا