علائم کرونا‌ویروس جدید کووید-19: بیمار بی‌علامت و بیمار پرخطر چه کسانی هستند؟

شرایط زندگی و دنیا گاهی بحرانی و بی‌رحم می‌شود و به همان نسبت، افراد نیز گاهی باید بیشتر در مورد شرایط بحرانی‌ موجود بدانند تا بهتر از یک فرد ناآگاه با آن برخورد کنند. درست در چنین روزهایی است که باید خودتان شرایط را مدیریت کنید، از افراد خانواده‌‌ مراقبت کنید و تا آنجا که می‌توانید هشیار بمانید، زیرا هرچه تعداد افراد آگاه‌ در چنین شرایطی بیشتر باشند، شانس زندگی و گذر از مرحله خطر بیشتر خواهد بود. اما ابتدا لازم است بدانید اصولاً به چه کسی بیمار مبتلا به کرونا گفته می‌شود، علائم ویروس کرونا چیست و از معنای بیمار بی‌علامت و بیمار پرخطر در رابطه با کروناویروس جدید نیز آگاه شوید.

بیمار مبتلا به کروناویروس جدید کووید-۱۹ چه کسی است؟

اول از همه این را بدانید که ممکن است فردی دچار این بیماری باشد ولی هیچ گونه علامتی نداشته باشد و خطری نیز برایش پیش نیاید و بهبود پیدا کند اما چیزی که مهم است، سرعت سرایت این ویروس از افراد بی‌علامت و بچه‌ها به افراد پرخطر مثل سالمندان و افرادی است که دچار یک بیماری مزمن یا زمینه‌ای هستند یا تحت درمان خاصی قرار دارند. پس بیمار، فقط فرد مبتلا و دارای علائم کرونا نیست، بلکه هر کسی می‌تواند ناقل بی‌علامت این بیماری باشد.

بیشترین راه شیوع این بیماری از طریق تماس با افراد و سطوح آلوده است تا هوای تنفسی و تعداد بیماران جدید کروناویروس جدید هم برابر است با: بیماران فعلی ضرب در میزان مسری بودن بیماری ضرب در تعداد تماس بیماران با افراد سالم!

چی بهتر از سلامتی

چه افرادی می‌‌توانند دوره درمانی کروناویروس جدید کووید-۱۹ را در خانه بگذرانند؟

این تصمیم با نظر و تشخیص بالینی دقیق پزشکان تعیین می‌شود و بر اساس آن، درمان بیمار می‌تواند با وجود محیط امن خانه و توسط افراد آگاه انجام شود. در غیر این صورت، فرد بیمار می‌تواند باعث شیوع بیماری در افراد دیگر خانواده و سایر افراد جامعه شود. برای آگاهی شما و به گفته پزشکان، برخی موارد ابتلا به کروناویروس جدید کووید-۱۹ که می‌‌توانند با رعایت موارد ضروری و مهم بهداشتی در محیط خانه مورد مراقبت قرار گیرند شامل موارد زیر است:

 • بیماران دارای علائم خفیف
 • بیماران بدون علائم خطر و هشداردهنده
 • بیماران بدون بیماری‌های زمینه‌ای و شرایط پزشکی مزمن

اما هر کدام از این موارد چه تعریفی دارند؟ در ادامه، معنای هر کدام را بخوانید.

علائم خفیف کروناویروس جدید کووید-۱۹ چیست؟

بیمارانی که دارای‌ علائم خفیفی هستند و همچنین هیچ بیماری زمینه‌ای و مزمنی ندارند، در معرض خطر کمتری هستند. علائم خفیف کروناویروس جدید کووید-۱۹ اغلب شامل موارد زیر است:

 • تب خفیف
 • سرفه کم و خفیف
 • ضعف
 • آبریزش بینی
 • گلودرد
 • نبود علائم هشداردهنده

علائم شدید کروناویروس جدید کووید-۱۹ چیست؟

اگر علائمی مثل تب، ضعف عمومی بدن و دیگر علائم با موارد زیر همراه شود، فرد مبتلا می‌تواند در حال بروز و رسیدن به علائم هشداردهنده کروناویروس جدید باشد:

 • تنگی‌ نفس یا مشکل در تنفس
 • افزایش ترشحاتی مثل خلط و خونریزی
 • علائم گوارشی‌ مانند تهوع، استفراغ یا اسهال
 • تغییر در وضعیت روانی‌ فرد، مثل گیجی و بی‌‌حالی‌ پایدار

افراد پرخطر در معرض ابتلا به کروناویروس جدید کووید-۱۹ چه کسانی هستند؟

کروناویروس جدید بیش از همه در سالمندها و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای قبلی شدید است. اگر فرد مبتلا یا هر فردی، یکی از موارد یا شرایط مزمن پزشکی زیر را نیز داشته باشد، باز هم در معرض خطر بیشتری در رابطه با ابتلا به بیماری کووید-۱۹ قرار می‌گیرد:

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا