آنچه درباره کروناویروس جدید یا کووید-19 باید بدانید

کروناویروس جدید که کووید-۱۹ نام گرفته است در پایان سال 1398 وارد کشور ایران شد. تنها راه مبارزه با این ویروس در حال حاضر، آگاهی و انجام اقدامات درست در مقابل آن است. در این مقاله با این ویروس و راه‌های جلوگیری از آن آشنا شوید تا بهتر بتوانید در مقابل این ویروس از خود و عزیزان‌تان محافظت کنید.

کروناویروس جدید کووید-۱۹ چیست؟

این ویروس جدید، عضو خانواده‌ بزرگی از ویروس‌هاست که منشأ آن‌ها حیوانات است. این دسته از ویروس‌ها در بین بسیاری از حیوانات از جمله دام‌ها، شتر، خفاش‌ها و گربه‌ها می‌توانند رایج باشند. البته کروناویروس‌های بین حیوان‌ها به ندرت انسان را آلوده می‌کند. اما سندرم حاد تنفسی یا سارس نیز یک کروناویروس دیگر بوده است که در اوایل دههٔ ۲۰۰۰ میلادی تقریباً ۸۰۰ انسان را از بین برد اما از آن زمان تا حدی ناپدید شده است.

با این حال، برخی از کروناویروس‌ها هم خطرناک نیستند و در واقع، مشکل اصلی این است که مقامات بهداشتی دنیا هنوز نمی‌دانند که این ویروس خاص چقدر خطرناک است یا چقدر راحت گسترش می‌یابد.

چی بهتر از سلامتی

علائم کووید-۱۹ یا کروناویروس جدید چیست؟

اگر به تازگی در یکی از کشورهایی که این ویروس همه‌گیر شده است بوده‌اید یا طی ۱۴ روز پیش با یکی از کسانی که علائم اصلی این ویروس را داشته است در ارتباط بوده‌اید یا خودتان این علائم را داشته‌اید حتماً با یک پزشک تماس بگیرید و درباره شرایط‌‌تان با او صحبت کنید. علائم اصلی کووید-۱۹ شامل موارد زیر است:

 • تب
 • سرفه
 • نفس‌های کوتاه و سطحی
 • تنگی نفس

البته برخی از مبتلایان ممکن است علائمی از خود نشان ندهند. برخی دیگر نیز احتمال دارد دچار ذا‌ت‌الریه شوند که ممکن است خطرناک باشد.

کروناویروس جدید کووید-۱۹ چگونه به دیگران سرایت می‌کند؟

هنوز اطلاعات کاملی درباره میزان و نحوه شیوع این بیماری در دسترس نیست. اما به‌طورکلی تصور می‌شود این ویروس عمدتاً از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. فاصله نزدیک‌تر از دو متر با فردی که به این ویروس آلوده است یا تماس با قطرات بینی یا دهان فرد آلوده‌ که از طریق سرفه یا عطسه در هوا پخش می‌شود می‌تواند شما را آلوده کند. این قطرات می‌تواند از طریق تنفس وارد ریههای شما نیز بشوند.

احتمالاً این امکان وجود دارد که افراد با لمس کردن سطوحی که ویروس جدید کرونا روی آن وجود دارد و سپس تماس با دهان، بینی و چشم‌شان به این ویروس مبتلا شوند. اما به نظر می‌رسد این نوع ابتلا به اندازه سرایت ویروس از فردی به فرد دیگر رایج نباشد.

طبق اطلاعات فعلی، از زمان ابتلای افراد به کووید-۱۹ تا زمانی که علائم این ویروس در بدن‌شان مشاهده شود ممکن است بین ۲ تا ۱۴ روز طول بکشد. در این دوران نیز احتمال انتقال ویروس به فرد دیگر وجود دارد.

کروناویروس جدید کووید-۱۹ بیشتر سلامت چه کسانی را تهدید می‌کند؟

این ویروس اغلب موجب بروز علائم خفیفی در افراد می‌شود و در بعضی موارد فرد مبتلا به ویروس اصلاً علائمی نخواهد داشت. همان‌طور که می‌دانید این ویروس جدید است بنابراین طبق آماری که تا کنون به دست آمده است می‌توان گفت درصد خیلی کمی از افراد مبتلا به کووید-۱۹ دچار وضعیت وخیمی می‌شوند و تعداد کمی از این افراد می‌میرند.

افراد مسن یعنی افراد بالای ۵۰ سال، مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، بیماری‌های مزمن تنفسی، فشار خون بالا و سرطان افراد آسیب‌پذیرتری در مقابل ویروس جدید کرونا یعنی کووید-۱۹ هستند.

طبق گزارش‌ها، تنها درصد بسیار کمی از نوزادان، کودکان نوپا و کودکان خردسال به کروناویروس جدید آلوده شده‌اند که بیشتر مبتلایان نیز در چین بوده است. اما در هر حال، ابتلای بچه‌ها طبق موارد تأییدشده نادر است. در حقیقت، به نظر می‌رسد افرادی که بیشتر در معرض عفونت جدی به دلیل کروناویروس جدید هستند، میانسال‌ها و سالمندها هستند.

همچنین اگرچه زنان باردار و کودکان خردسال معمولاً سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند که باعث می‌شود نسبت به ابتلا به بیماری‌ها آسیب‌پذیرتر باشند، اما ثابت شده است که این کروناویروس بیش از همه در سالمندها و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای قبلی شدید است.

آیا ویروسی که منجر به کووید-۱۹ می‌شود از طریق هوا به افراد منتقل می‌شود؟

همان‌طور که در بالا گفته شد مطالعات انجام‌شده تا این زمان، نشان داده است این ویروس از طریق استنشاق قطرات آلوده در عطسه یا سرفه افراد آلوده یا تماس دست‌های آلوده با صورت می‌تواند منتقل شود. این ویروس نمی‌تواند فقط از طریق هوا و نداشتن تماس نزدیک با افراد یا مکان‌های آلوده منتقل شود.

آیا کروناویروس جدید کووید-۱۹ واکسن دارد؟

تا این زمان، یعنی اسفندماه ۱۳۹۸، هیچ واکسنی برای کروناویروس کشف نشده است. با این حال، باید تا کشف واکسن یا راهکارهای جدی‌ و مشخص‌تر تا جای ممکن، اقدامات احتیاطی اولیه را برای کاهش خطر ابتلای خود و عزیزن‌تان به این بیماری و سایر بیماری‌ها انجام دهید.

چگونه باید از ابتلا به کروناویروس جدید کووید-۱۹ پیشگیری کرد؟

با توجه به این که تا کنون واکسن یا روش درمانی مشخصی برای این ویروس کشف نشده، بهتر است تا حد ممکن توصیه‌های لازم برای پیشگیری از این بیماری را انجام دهید. بهتر است اقدامات زیر را برای جلوگیری از کروناویروس جدید انجام دهید:

 • افراد خانواده و به ویژه کودکان را به شستن مکرر دست‌های خود با آب و صابون، برای حداقل ۲۰ ثانیه و به شکل صحیح ترغیب کنید.
 • تا حد ممکن از هر کسی که سرفه یا عطسه می‌کند دور بمانید.
 • بچه‌ها و افرادی را که بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس هستند، از این افراد دور نگه دارید.
 • از تماس نزدیک با افراد بیمار پرهیز کنید.
 • اگر احساس بیماری می‌کنید، ضروری است در خانه بمانید و با بیشتر شدن علائم بیماری اول با اورژانس تماس بگیرید.
 • بینی، دهان و چشم‌های خود را قبل از شستن دست‌ها لمس نکنید.
 • حتماً هنگام سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان خود را با دستمال یا داخل ساعد خود بگیرید.
 • دستمال‌های مصرفی خود را در یک سطل زباله دردار بیندازید.
 • اگر سطل زباله در نداشت، دستمال‌ها را در یک کیسه بگذارید، درش را گره بزنید و بعد در سطل بیندازید.
 • در مورد آخرین یافته‌های مربوط به کووید-۱۹ اطلاعات کسب کنید، اما بیش از حد و با تکرار اخبار طی روز خود و خانواده، به خصوص کودک‌تان را نترسانید.
 • لازم نیست هر لحظه و مداوم زحمت استفاده از ماسک‌های جراحی را به خود بدهید و از نبود آنها دچار نگرانی شوید.
 • از مسافرت‌های غیرضروری خودداری کنید.
 • اگر کودک یا کودکانی دارید، دریافت واکسن‌های توصیه‌شده و ضروری کودکان را طبق برنامه واکسیناسیون و تحت نظر پزشکش فراموش نکنید.
مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا