بهترین ماسک‌های رایج و مناسب برای مقابله با انتقال ویروس کرونا کدامند؟

از آغاز شیوع بیماری کرونا، استفاده از ماسک همراه با رعایت دیگر پروتکل‌های بهداشتی، یکی از راهکارهای لازم برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری بود. ضرورت پوشیدن ماسک زمانی بیشتر شد که مشخص شد برخی از افراد بدون هیچ نشانه‌ای مبتلابه کرونا هستند اما ناقل بیماری‌اند و به همین دلیل، به‌مرور زدن ماسک برای همه امری ضروری شد، چه افراد بیمار و چه افرادی که هیچ نشانه‌ای از بیماری ندارند. زمانی که اسم ماسک را می‌شنویم معمولاً سه نوع ماسک N95، ماسک جراحی و ماسک پارچه‌ای خانگی را به یاد می‌آوریم که در تمام دنیا از رایج‌ترین ماسک‌های مناسب این دوران است. در ادامه بیشتر با این سه نوع ماسک آشنا می‌شویم.

ماسک N95

این ماسک بیشتر ذرات موجود در هوا یعنی حدود 95درصد از ذرات هوا را فیلتر می‌کند. ازآنجایی‌که تولیدات این ماسک‌ها زیاد نیست و تولید انبوهی از ماسک‌های N95صورت نمی‌گیرد حتماً برای افرادی که در ارتباط مستقیم با بیماران هستند مثل کادر درمانی نگه‌داریم. بعضی از ماسک‌های N95 یک سوپاپ بازدم دارند. این مدل از ماسک‌ها مناسب ویروس کرونا نیستند به دلیل اینکه اگرچه از شما محافظت می‌کنند ولی ممکن است بازدم شما و انتشار بازدم به بیرون برای دیگران خطرآفرین باشد.

ماسک‌های جراحی

ماسک‌های یک‌بارمصرفی هستند که در دسترس هستند. این ماسک‌ها حدود 60 تا 80 درصد ذرات هوا را فیلتر و تصفیه می‌کنند. همچنین این ماسک‌ها ویروس‌هایی که در هوا هستند را از شما دور می‌کنند و پوشیدن این ماسک‌ها از سلامت دیگران هم محافظت می‌کند. معمولاً برای افرادی که در محیط درمانی نیستند پوشیدن این نوع ماسک پیشنهاد می‌شود. البته همزمان با پوشش این نوع ماسک تا حد امکان باید موارد بهداشتی دیگر مانند توجه به فاصله اجتماعی مناسب هم رعایت شود.

چی بهتر از سلامتی

ماسک‌های خانگی پارچه‌ای

ماسک‌های پارچه‌ای خانگی یا دست‌ساز اگر صحیح ساخته شوند به‌اندازه ماسک‌های جراحی کارایی دارند. در ساخت آن‌ها باید دقت کنید و بهتر است از پارچه‌های نخی که تراکم تاروپودی بالاتری دارند استفاده کنید و دولایه یا سه لایه دوخته شود زیرا هر نوع پارچه‌ای مناسب ساخت ماسک نیست.  اگر از پارچه پلی‌پروپیلن برای یک‌لایه استفاده شود محافظت بالاتری را به همراه خواهد داشت. در مورد ماسک‌های پارچه‌ای رعایت نکات زیر بسیار مهم است

  • ماسک‌های پارچه‌ای برای کودکان زیر دو سال مناسب نیست.
  • از این ماسک‌ها برای افرادی که مشکل تنفسی دارند استفاده نشود.
  • در افرادی که ضعف در توانایی بدنی دارند و به‌تنهایی قادر به برداشتن این نوع ماسک از صورت خود نیستند نیز استفاده نشود.
  • ماسک‌های پارچه‌ای را بعد از هر بار استفاده بشویید و مطمئن شوید که این ماسک‌ها به‌صورت کامل بینی و دهان شمارا بپوشاند .

اگرچه ماسک در کاهش جلوگیری از انتشار ویروس کرونا تأثیر دارد اما شستشوی دست‌ها، عدم لمس چشم‌ها، ضدعفونی کردن دست بعد از استفاده از وسایل عمومی، رعایت فاصله اجتماعی مناسب از دیگران از دیگر عوامل مهمی است که همزمان با استفاده از ماسک حتماً باید رعایت شود.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا