علائم عجیبی که می‌تواند نشانه سرطان ریه باشد

از آنجا که سرطان ریه در مراحل اولیه علائم خاصی ندارد، تشخیص آن گاهی بسیار دیر اتفاق می‌افتد. این سرطان، شایع‌ترین و کشنده‌ترین نوع سرطان است و در سال 2018، حدود 1.8 میلیون نفر را به کام مرگ کشانده است. در مطلب زیر با برخی از علائم ابتلا به سرطان ریه که کمتر شایع هستند اما می‌توانند در تشخیص سریع‌تر آن به ما کمک کنند، آشنا می‌شوید.

به سرطان ریه مبتلا شده‌ام؟

در مراحل اولیه، سرطان ریه معمولاً علائمی ندارد که بتوانید ببینید یا احساس کنید. در مراحل پیشرفته‌تر، اغلب باعث سرفه، خس‌خس و درد قفسه‌ سینه می‌شود. اما علائم کمتر شناخته‌شده‌ا‌ی نیز هست که ممکن است بروز کند، آن هم به شکلی که انتظارش را ندارید (بدیهی است که سرطان ریه، تنها عاملی نیست که می‌تواند باعث بروز این علائم شود).

چاق‌ شدن نوک انگشتان

برخی تومورهای ریوی، مواد شیمیایی هورمون‌مانندی تولید می‌کنند. یکی از این مواد، خون و مایعات بیشتری را به بافت نوک انگشتان می‌فرستد. به همین دلیل پهن‌تر یا بزرگ‌تر از معمول به نظر می‌رسند. شاید پوست کنار ناخن‌ها براق به نظر برسد یا وقتی از بغل به ناخن‌ها نگاه می‌کنید، بیش از حد معمول انحنا داشته باشند. چماقی شدن انگشت‌ها نشانه‌ شایعی نیست اما به احتمال زیاد به سرطان ریه مرتبط است. حدود 80درصد افرادی که این نشانه را دارند، به سرطان ریه مبتلا هستند.

چی بهتر از سلامتی

مشکلات شکمی

از هر ده فرد مبتلا به سرطان، یک یا دو نفر دچار افزایش سطح کلسیم می‌شوند. وجود کلسیم بیش از حد در خون «هایپرکلسمی» نامیده می‌شود و می‌تواند باعث دل‌درد، تهوع یا یبوست شود. شخص مبتلا ممکن است در این شرایط میلی به غذا خوردن نداشته اما به‌شدت تشنه باشد. بعضی تومورها ماده‌ هورمون‌مانند دیگری تولید می‌کنند که کلیه‌ها را دچار اختلال می‌کند و باعث دل‌پیچه و حالت تهوع می‌شود.

ابتلا به بیماری‌های روانی

در پژوهشی که در دانمارک انجام شد، احتمال تشخیص سرطان ریه سلول‌کوچک در افرادی که در یک سال گذشته برای اولین بار به‌دلیل بیماری‌هایی مانند اضطراب، افسردگی و زوال عقل به متخصص سلامت روان مراجعه کرده بودند، بیشتر بود. شاید این مسئله به دلیل تأثیری باشد که سرطان روی سیستم ایمنی بدن یا هورمون‌ها می‌گذارد یا شاید توان سرایت به مغز را داشته باشد. بالا رفتن سطح کلسیم به دلیل سرطان، می‌تواند باعث سردرگمی، تفکر آشفته و افسردگی نیز بشود.

احساس درد در کمر و شانه

تومور پانکوست نوعی سرطان ریه است که در قسمت فوقانی ریه رشد می‌کند و دنده‌ها، مهره‌های ستون فقرات، اعصاب و رگ‌های خونی را درگیر می‌کند. این تومورها در جایی رشد می‌کنند که به‌ندرت بر سیستم تنفسی تأثیر می‌گذارند. در عوض، بیشتر احتمال دارد که باعث درد در کتف، قسمت فوقانی کمر و دست‌ها شوند.

خستگی شدید

کاهش تعداد گلبول‌های قرمز یا کم‌خونی، یکی از پیامدهای بسیار شایع سرطان ریه است. کم‌خونی می‌تواند باعث خستگی شدید شود زیرا بافت‌های بدن اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند. به‌طور کلی، سلول‌های سرطانی دوست دارند از مواد مغذی‌ که برای تأمین انرژی در طول روز به آن‌ها نیاز دارید، تغذیه کنند. بنابراین در صورت ابتلا به سرطان ریه، ممکن است احساس خستگی شدید کنید و حرکت برایتان دشوار باشد.

عدم تعادل

سرطان‌ ریه سلول‌کوچک ممکن است به سیستم ایمنی‌ بدن سیگنال حمله به سیستم عصبی را بدهد. این مسئله می‌تواند بر عملکرد ماهیچه‌ها تأثیر بگذارد. شاید بلند شدن از جا دشوار باشد یا شخص احساس تزلزل و عدم تعادل کند. اگر توموری در سمت راست و فوقانی ریه باشد، ممکن است به خاطر کم‌خونی یا انسداد در بزرگ‌سیاه‌رگ زبرین (رگ بزرگی که خون را از سر به قلب منتقل می‌کند) شخص دچار سرگیجه شود.

تغییر وزن

برخی از افراد مبتلا به سرطان‌ ریه سلول‌کوچک به سندرم کوشینگ مبتلا می‌شوند. ممکن است سرطان به بدن بگوید که هورمونی به نام آدرنوکورتیکوتروپین (ACTH) تولید کند که سطح کورتیزول را افزایش می‌دهد. این افزایش منجر به احتباس مایع در بدن و افزایش وزن می‌شود (احتمال دارد پوست‌تان خیلی راحت کبود شود و احساس خواب‌آلودگی نیز داشته باشید).

از طرف دیگر، افزایش سطح کلسیم و «سندرم ترشح نامتناسب هورمون ضدادرار» (اختلالی هورمونی که بر کلیه‌ها اثر می‌گذارد) معمولاً باعث می‌شود شخص اشتهایش را از دست بدهد. بنابراین امکان دارد بدون اینکه بخواهید، وزن‌تان پایین بیاید.

بیماری‌های چشمی

تومورهای پانکوست می‌توانند روی اعصاب چشم و بخش‌هایی از صورت تأثیر بگذارند. به این مشکل، «سندرم هورنر» گفته می‌شود. یکی از علائم این سندرم، کوچک شدن مردمک یکی از چشم‌ها به همراه افتادن پلک است. همچنین آن طرف صورت مثل طرف دیگر عرق نمی‌کند.

سرطان ریه سلول‌کوچک که سیستم ایمنی بدن را علیه سیستم عصبی تحریک می‌کند، می‌تواند دید فرد را نیز مختل کند.

متورم‌شدن پستان‌های مردان

به‌ندرت پیش می‌آید که سرطان ریه، دلیل اصلی ژنیکوماستی (بزرگ شدن بافت پستان مردان) باشد، اما غیرممکن نیست. سرطان ریه سلول‌‌بزرگ می‌تواند تعادل هورمونی بدن را مختل کند و باعث درد و تورم در بافت پستان مردان شود.

سردرد

گاهی تومور در جایی قرار دارد که به بزرگ‌سیاه‌رگ زبرین فشار می‌آورد و آن‌قدر آن را باریک می‌کند که عبور خون از آن دشوار می‌شود. این انسداد باعث سردرد تپنده (ضربان‌دار) می‌شود. حتی ممکن است فرد بیهوش شود. میزان بالای کلسیم نیز اغلب باعث سردردهای وحشتناک می‌شود.

سردردهای جدید یا تغییر در الگوی سردرد، دلیلی کافی برای مراجعه به پزشک است.

بیماری‌های قلبی

هایپرکلسمی و کم‌خونی می‌توانند علائمی مانند ضربان قلب سریع یا نامنظم ایجاد کنند. اگر مشکلات قلبی شخص ناشی از هایپرکلسمی باشد، به احتمال زیاد مشکلی جدی وجود دارد و حتی ممکن است فرد دچار حمله‌ قلبی شود یا به کما برود. کم‌خونی شدید نیز می‌تواند باعث درد در قفسه‌ سینه و تنگی نفس شود.

ورم‌کردن صورت، گردن یا دست‌ها

وقتی توموری بر سر راه بزرگ‌سیاه‌رگ زبرین قرار می‌گیرد، مسیر خونی که در قسمت‌های فوقانی بدن در جریان است، مسدود می‌شود. گردن، دست‌ها و صورت ممکن است به‌ دلیل وجود این مایع اضافه، متورم شود. همچنین ممکن است پوست قفسه‌ سینه به رنگ قرمز متمایل به آبی در بیاید.

ضعف و درد

وقتی سرطان ریه گسترش پیدا می‌کند (متاستاز می‌شود)، سلول‌ها اغلب از طریق جریان خون به استخوان‌ها می‌روند و تومورها یا توده‌های جدیدی به وجود می‌آورند. این توده‌ها معمولاً به استخوان‌ها آسیب می‌زنند و باعث شکنندگی و درد در آن‌ها می‌شوند. اگر فرد به دلیل ابتلا به هایپرکلسمی یا سندرم ترشح نامتناسب هورمون ضدادرار، دچار عدم تعادل مواد معدنی شود، احساس ضعف و درد در تمامی بدن به سراغش می‌آید. اگر سرطان روی سیستم عصبی تأثیر بگذارد، می‌تواند عضلات را ضعیف کند، طوری که فرد در صحبت کردن یا بلع دچار مشکل شود.

لخته‌های خونی

احتمال لخته‌شدن خون در پاها یا دست‌ها (ترومبوز سیاه‌رگ عمقی) و ریه‌ها (آمبولی ریه) در افرادی که مبتلا به سرطان ریه هستند بیشتر است. دلیل آن هنوز دقیقاً مشخص نشده است. شاید سرطان با ایجاد التهاب، باعث شروع روند لخته‌شدن خون می‌شود یا شاید مواد شیمیایی موجود در تومور باعث ایجاد لخته می‌شوند. در صورت وجود لخته و سایر علائم سرطان مانند کاهش وزن بی‌دلیل، احتمالاً پزشک آزمایش‌هایی برایتان خواهد نوشت.

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا