تفاوت بین آلرژی، کرونا و آنفولانزا در چیست؟

بیماری کووید 19 یک بیماری غافلگیرانه بود که تبدیل به یک تجربه جهانی مشترک شد و به دلیل ماهیت ناشناخته‌ این بیماری در طی ماه‌های گذشته، هر بار علائمی جدید به عنوان نشانه‌های بیماری کرونا معرفی شده‌اند. در این شرایط ممکن است ما هرگونه سرفه یا آبریزش بینی را نشانه کرونا بدانیم ولی باید بدانیم که خستگی و بدن‌درد از نشانه‌های رایج بیماری آنفلوانزا و بیماری کرونا است و البته در آنفلوانزا به‌ندرت تنگی نفس تجربه می‌شود.

متخصصان بر این باورند که آلرژی، کرونا و آنفلوانزا اگرچه شباهت‌هایی باهم دارند اما در برخی از نشانه‌ها و علائم با یکدیگر تفاوت دارند. مثلاً در کرونا، تب، احساس خستگی، سرفه و تنگی نفس علائمی شایع هستند ولی  آلرژی علائم مزمن بیشتری دارد که آبریزش بینی، عطسه و سرفه جزو نشانه‌های رایج آلرژی هستند.  اگر آبریزش بینی دارید یا خارش چشم دارید به معنای این نیست که  به کرونا مبتلا شده‌اید؛ اما اگر همین علائم همراه با خستگی و تب باشد می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا به کرونا باشد.

علائم آنفولانزا مشابه با  ویروس کرونااست  و همراه با تب و درد بدن است اما  همانطور که گفته شد آنفولانزا معمولاً منجر به تنگی نفس نمی‌شود. آنفلوانزا و کرونا به دلیل اینکه هر دو منشأ ویروسی دارند شباهت‌های زیادی با هم دارند و گاهی تشخیص بدون آزمایش برای متخصصان امکان‌پذیر نیست.

چی بهتر از سلامتی

با تاکید بر مبنای داده‌های علمی اخیر، یکی از تفاوت‌های کلیدی بین این سه بیماری،  تنگی نفس است. همان‌طور که گفته شد تنگی نفس از علائم شایع و متداول کروناویروس است و به‌طورمعمول حساسیت فصلی، آلرژی، سرماخوردگی و آنفلوانزا باعث تنگی نفس نمی‌شود به‌جز در مواردی که بیماری حاد شده باشد و تبدیل به ذات‌الریه شود. بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی شایع‌ترین علائم کووید 19 تب، خستگی، سرفه خشک است و  برخی از بیماران  گرفتگی بینی، گلودرد و اسهال را نیز تجربه می‌کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا فهرستی از 11 علامت اصلی کووید-19 ارائه کرده که به شرح زیر است:

 • تب و لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس
 • خستگی
 • بدن‌درد
 • سردرد
 • گلودرد
 • از بین رفتن حس چشایی و بویایی
 • آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال

البته بنا به گزارش سازمان جهانی بهداشت برخی از افراد باوجود آلودگی هیچ‌گونه علامتی نخواهند داشت و فقط ناقل بیماری هستند.

آلرژی علائم مزمنی دارد

آلرژی معمولاً مزمن است و علائمش گاهی هفته‌ها، ماه یا حتی گاهی سال‌ها می‌ماند. مثلاً برخی از افراد هرسال در اوایل بهار یا  انتهای شهریور آلرژی را تجربه می‌کنند و این تجربه آلرژی معمولاً همره با تب و بدن‌درد نیست. اگر شما در سال‌های قبل نیز حساسیت فصلی داشته‌اید با خارش بینی و چشم و آبریزش بینی آشنا هستید. همچنین محیط بر آلرژی تأثیر می‌گذارد یعنی وابسته به اینکه به چه چیزی حساسیت داشته باشیم با بودن در آن محیط حالت بدنی ما تغییر می‌کند. اگر شما به گرده گل حساسید در مجاورت با گرده اشک بیشتری از چشمانتان می‌آید و آبریزش شدیدتری خواهید داشت اما اگر از آن محیط دور شوید علائم کمتر می‌شود. اما در آنفلوانزا صرف‌نظر از زمان و روز و آب‌وهوا شما احساس نامساعد یکسانی دارید. معمولاً علائم آلرژی با داروهای مثل آنتی‌هیستامین بهبود پیدا می‌کنند.

در انتها و به‌صورت خلاصه در یک جمع‌بندی می‌توان جدول زیر را به‌عنوان راهنما ارائه داد:

علائم شایع آلرژی آنفلوانزا کووید 19 (کرونا)
آبریزش بینی * *  
سرفه * * *
تب   * *
خستگی و بدن‌درد   * *
تنگی نفس     *

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا