سرطان پستان: علائم و عوامل خطرساز بروز این بیماری

یکی از سرطان‌های شایع در میان زنان دنیا و ایران سرطان پستان است. تشخیص زودهنگام سرطان پستان تأثیر مستقیمی بر درمان این بیماری دارد. چکاب‌ و غربال‌گری‌های منظم می‌تواند باعث تشخیص زودهنگام سرطان پستان شود. در ادامه همراه بهتیام باشید تا با علائم سرطان پستان، عوامل خطرساز در بروز این سرطان و غربالگری برای این بیماری آشنا شوید.

علائم سرطان پستان چیست؟

اولین علامت سرطان پستان معمولاً مشاهده و لمس بافتی سفت یا وجود توده‌ای در پستان یا زیر بغل است.

نشانه‌های دیگر این بیماری عبارت‌اند از:

 • درد در زیر بغل یا پستان که با سیکل قاعدگی تغییر نمی‌کند
 • بزرگ شدن منافذ پوست پستان (شبیه پوست پرتقال) یا قرمزی آن
 • التهاب در اطراف یا روی نوک یکی از پستان‌ها
 • ترشح از نوک پستان، مایعاتی که معمولاً حاوی خون باشد
 • فرورفتن نوک پستان به داخل
 • تغییر در اندازه یا شکل ظاهری پستان
 • پوست اندازی یا پوسته‌پوسته شدن پستان یا نوک آن

البته بیشتر توده‌ها سرطانی نیستند. بااین‌وجود، زنان باید در صورت مشاهده‌ توده یا برجستگی در پستان خود برای معاینه به پزشک مراجعه کنند.

علت ایجاد سرطان پستان

پس از بلوغ، پستان یک زن از چربی، بافت همبند و هزاران لوبول تشکیل‌شده است. لوبول‌ها غده‌های ریزی هستند که در پستان شیر تولید می‌کنند. لوله‌های ریزی که مجاری شیر نامیده می‌شوند و شیر را به سمت نوک پستان می‌برند.

سرطان یعنی تکثیر مهار نشده‌ سلول‌ها. سلول‌ها در نقطه‌ی معمول چرخه‌ی زندگی خود نمی‌میرند. گاهی ممکن است این رشد سلولی بیش‌ازحد، باعث سرطان ‌شود؛ زیرا تومور، مواد مغذی و انرژی موجود را استفاده می‌کند و سلول‌های اطراف خود را از آن‌ها محروم می‌کند. سرطان پستان به‌طورمعمول از پوشش داخلی مجاری شیر یا لوبول‌های تأمین‌کننده‌ شیر شروع می‌شود و ممکن است از آنجا به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کند.

عوامل خطرساز در بروز سرطان پستان

علت دقیق ابتلا به سرطان پستان درواقع هنوز مشخص نیست، اما برخی فاکتورهای خطرزا، احتمال بروز آن را بیشتر می‌کند که شامل موارد زیر است:

1. سن

خطر ابتلا به سرطان پستان با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. در 20 سالگی، احتمال ابتلا به سرطان پستان 06/0 درصد است؛ اما در 70 سالگی این رقم به 3.84 درصد می‌رسد.

2.ژنتیک

زنانی که جهش‌های خاصی را در ژن‌های BRCA1 و BRCA2 دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان، سرطان تخمدان یا هر دو هستند. افراد، این ژن‌ها را از والدین خود به ارث می‌برند. جهش در ژن TP53 نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان ارتباط دارد؛ یعنی اگر یکی از بستگان نزدیک سرطان پستان دارد یا قبلاً داشته، احتمال ابتلا به سرطان پستان در فرد افزایش می‌یابد. دستورالعمل‌های فعلی توصیه می‌کنند که افرادی که شرایط زیر را دارا هستند، آزمایش ژنتیک انجام دهند:

 • کسانی که سابقه‌ خانوادگی سرطان پستان، تخمدان، لوله‌های رحمی یا سرطان صفاقی دارند
 • کسانی که در نژاد آن‌ها سابقه‌ی سرطان پستان مرتبط به جهش‌های ژنی BRCA1 یا BRCA2 وجود دارد، برای مثال افرادی با نژاد یهودی اشکنازی.

3. سابقه سرطان پستان یا توده‌های پستان

زنانی که سابقه‌ی ابتلا به سرطان پستان دارند، بیشتر از دیگران احتمال ابتلای دوباره را دارند. وجود بعضی از توده‌های غیر سرطانی در پستان، احتمال ابتلا به سرطان در آینده را افزایش می‌دهد. افرادی که سابقه‌ سرطان‌های پستان، تخمدان، لوله‌های رحمی یا سرطان صفاقی دارند باید از پزشک خود در مورد انجام آزمایش ژنتیک مشورت بگیرند.

4. بافت متراکم پستان

احتمال تشخیص سرطان پستان در زنانی که پستان‌های متراکم‌تری دارند بیشتر است.

5. قرار گرفتن در معرض استروژن و شیردهی

به نظر می‌رسد قرار گرفتن در معرض استروژن به ‌مدت طولانی خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. این وضعیت می‌تواند با شروع زودهنگام قاعدگی (سنین پایین‌) یا یائسگی دیرهنگام (سنین بالاتر) رخ دهد. در فاصله‌ی بین این دو نقطه، یعنی شروع قاعدگی تا یائسگی، سطح استروژن بدن بالا است. به نظر می‌رسد که شیردهی، به‌خصوص اگر بیش از یک سال باشد، احتمال ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد. به‌احتمال‌زیاد، به دلیل پائین آمدن سطح استروژن در دوره‌ی بارداری و شیردهی این اتفاق رخ می‌دهد.

6. وزن بدن

زنانی که بعد از یائسگی دچار اضافه‌وزن یا چاقی می‌شوند احتمال مبتلا شدنشان به سرطان پستان بیشتر است؛ آن‌هم به خاطر افزایش سطح استروژن است. امکان دارد مصرف زیاد شکر نیز عاملی تأثیرگذار باشد.

7. مصرف الکل

به نظر می‌رسد، مصرف مداوم الکل در ایجاد سرطان پستان نقش داشته باشد. بنا به اعلام انستیتوی ملی سرطان آمریکا (NCI)، مطالعات نشان داده زنانی که الکل مصرف می‌کنند در مقایسه با کسانی که الکل مصرف نمی‌کنند، ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند. کسانی که میزان متوسط تا فراوانی الکل می‌نوشند، نسبت به کسانی که مصرف کمتری دارند، خطر ابتلا بالاتری دارند.

8. قرارگیری در معرض اشعه پرتودرمانی

قرار گرفتن در مقابل اشعه هنگام پرتودرمانی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان در آینده را افزایش دهد.

9. هورمون درمانی

طبق گفته‌ی انستیتوی ملی سرطان آمریکا، تحقیقات نشان داده است که داروهای ضدبارداری خوراکی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را اندکی افزایش دهند. بنا بر اعلام انجمن سرطان آمریکا، درمان جایگزینی هورمون (HRT) و به‌طور خاص استروژن-پروژسترون درمانی (EPT)، با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط است.

10.پروتز پستان و شانس بقای مبتلایان به سرطان پستان

تحقیقی در سال 2013 نشان داد زنانی که دارای پروتز پستان هستند و از طرفی مبتلا به سرطان پستان شده‌اند، ریسک بالاتر مرگ در اثر این بیماری دارند. این امر به این خاطر است که در هنگام غربا‌ل‌گری، پروتز سرطان را پوشانده است یا به این دلیل که پروتزها تغییراتی در بافت پستان ایجاد می‌کنند. در طرف مقابل، پژوهشی که در سال 2015 در ژورنال جراحی‌های زیبایی منتشر شد، نشان می‌داد که پروتز پستان ریسک ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌دهد. تحقیقات دانشمندان برای تأیید این ارتباط همچنان ادامه دارد.

غربالگری منظم

دستورالعمل‌های متفاوتی در مورد تعداد دفعات انجام غربالگری سرطان پستان در زنان وجود دارد. توصیه بر این است که زنان 40-49 ساله با ریسک متوسط برای ابتلا به سرطان پستان باید در مورد مزایا و خطرات غربالگری منظم با پزشک خود مشورت کنند.

بین 50 تا 74 سالگی، زنانی که ریسک متوسطی برای ابتلا به سرطان دارند، باید هر دو سال یک‌بار غربالگری داشته باشند. بعد از 75 سالگی، پزشکان فقط غربالگری را برای زنانی با امید به زندگی 10 سال یا بیشتر توصیه می‌کنند.علی‌رغم توصیه‌های متفاوت، بیشتر کارشناسان موافق‌اند که زنان باید از 40 سالگی به بعد در مورد غربالگری سرطان پستان با پزشک خود صحبت کنند.

پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان

هیچ راهی برای جلوگیری از سرطان پستان وجود ندارد. بااین‌حال، برخی از شیوه‌های مربوط به سبک زندگی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان و انواع دیگر سرطان را به طور قابل‌توجهی کاهش دهد مانند

 • پرهیز از مصرف زیاد الکل
 • داشتن یک رژیم غذایی دائمی و سالم حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه
 • ورزش کافی
 • حفظ شاخص توده بدنی (BMI) سالم

منبع: MedicalNewsToday

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا