انواع انسولین و زمان مصرف آن‌ها

هر نوع از انسولین برای مدت‌زمان مشخصی در بدن عمل می‌کند. این مدت زمان می‌تواند با ورزش، تغذیه، بیماری، برخی‌ داروها، استرس، دوز انسولین و اینکه چگونه یا کجا آن را مصرف می‌کنید تحت تأثیر قرار بگیرد. در این مطلب با انواع انسولینی که برای کنترل دیابت موجود است، زمان تزریق آن و مقدار دوزی که باید استفاده کنید آشنا شوید.

انواع انسولین برای کنترل دیابت

به‌طورکلی، انواع زیادی از انسولین برای کنترل دیابت وجود دارد. انسولین‌ها بر این اساس که چقدر سریع شروع به کار می‌کنند و تا چه مدت تأثیرشان باقی است، تقسیم‌بندی می‌شوند. انواع انسولین عبارتند از:

  • سریع‌الاثر
  • کوتاه‌اثر
  • متوسط‌اثر
  • طولانی‌اثر
  • مخلوط

بهترین نوع انسولین برای دیابت

پزشک با همکاری شما بهترین نوع انسولینی را که مناسب شما و دیابت شماست، تجویز می‌‌کند. این انتخاب به فاکتورهای زیادی بستگی دارد، از جمله:

چگونگی پاسخ بدن به انسولین: این موضوع که چه مدت طول می‌‌کشد تا بدن، انسولین را جذب کند و چه مدت فعال باقی می‌‌ماند، در افراد مخالف با یکدیگر متفاوت است.

سبک زندگی: نوع غذایی که می‌‌خورید یا میزان ورزشی که انجام می‌دهید در چگونگی استفاده‌ بدن‌تان از انسولین تأثیر می‌گذارد. نوشیدن الکل هم می‌تواند روی این موضوع اثر بگذارد.

دفعات تزریق: تمایل شما برای داشتن چندین تزریق در روز یکی دیگر از موارد است.

دفعات بررسی قند خون: تعداد دفعاتی که قند خون خود را بررسی یا چک می‌‌کنید.

سطح قند خون هدف: سطح قند خون هدف شما نیز اهمیت دارد.

سن: سن شما هم مهم است.

انواع انسولین و نام‌های تجاری آنها

در جدول زیر انواع انسولین تزریقی با جزئیاتی در مورد زمان شروع اثرگذاری، زمان اوج اثرگذاری، یعنی زمانی که انسولین بهترین عملکرد را در کاهش قند خون دارد و مدت‌زمان اثرگذاری ذکر شده است. این سه فاکتور ممکن است در انواع انسولین متغیر باشد. ستون آخر نیز درباره اینکه انواع مختلف انسولین چه مقدار وعده‌های غذایی را پوشش می‌دهد صحبت می‌کند.

سریعالاثر

*انسولین سریع‌الاثر، انسولین مورد نیاز برای وعده‌هایی غذایی را که همزمان با تزریق خورده می‌شوند پوشش می‌دهد. این نوع انسولین اغلب همراه با انسولین طولانی‌اثر تجویز می‌شود.

زمان طول اثر زمان اوج اثر زمان شروع اثر انواع انسولین و نام‌های تجاری آنها
۳ تا ۵ ساعت ۴۰ تا ۵۰ دقیقه ۱۰ تا ۲۰ دقیقه آسپارت (نوولوگ)
یک تا ۲ ساعت و نیم ۳۰ تا ۹۰ دقیقه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه گلولیزین (آپیدرا)

کوتاه‌اثر

*انسولین کوتاه‌اثر، نیاز به انسولین را برای غذایی که ظرف ۳۰ تا ۶۰ دقیقه خورده شده باشد پوشش می‌دهد.

زمان طول اثر زمان اوج اثر زمان شروع اثر انواع انسولین و نام‌های تجاری آنها
۵ تا ۸ ساعت ۲ تا ۵ ساعت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت رگولار (R) یا نوولین
۲ تا ۳ ساعت یک تا ۲ ساعت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت ولوسولین (برای استفاده در پمپ انسولین)

متوسط‌اثر

* انسولین متوسط‌اثر نیاز بدن به انسولین را برای حدود نیمی از روز یا برای طول شب پوشش می‌دهد. این نوع انسولین اغلب همراه با یک نوع  انسولین سریع‌الاثر یا کوتاه‌اثر استفاده می‌شود.

زمان طول اثر زمان اوج اثر زمان شروع اثر انواع انسولین و نام‌های تجاری آنها
۱۸ تا ۲۴ ساعت ۴ تا ۱۲ ساعت یک تا ۲ ساعت ان‌پی‌اچ (N)؛ NPH

طولانی‌اثر

*انسولین طولانی‌اثر، نیاز به انسولین را برای تقریباً یک شبانه‌روز کامل پوشش می‌دهد. این نوع اغلب در صورت لزوم با انسولین سریع‌الاثر یا کوتاه‌اثر تجویز می‌شود.

زمان طول اثر زمان اوج اثر زمان شروع اثر انواع انسولین و نام‌های تجاری آنها
۲۴ ساعت نقطه اوج ندارد. انسولین به میزان ثابتی ارائه می‌شود. یک تا یک ساعت و نیم انسولین گلارژین (باساگلار، لانتوس، توجئو)
کمتر از ۲۴ ساعت ۶ تا ۸ ساعت یک تا ۲ ساعت انسولین دتمیر(لومیر)

مخلوط

*این نوع انسولین عموماً دو یا سه بار در روز و قبل از وعده‌های غذایی مصرف می‌شود.

(انسولین‌های مخلوط، مقادیر مشخصی از انسولین متوسط اثر و کوتاه‌اثر را در یک شیشه یا قلم انسولین ترکیب می‌کنند. اعدادی که به دنبال نام تجاری دارو آمده است، درصد هر نوع انسولین را نشان می‌دهد.)

زمان طول اثر زمان اوج اثر زمان شروع اثر انواع انسولین و نام‌های تجاری آنها
۱۴ تا ۲۴ ساعت ۲ تا ۴ ساعت ۳۰ دقیقه هومولین ۳۰/۷۰
کمتر از ۲۴ ساعت ۲ تا ۱۲ ساعت ۳۰ دقیقه نوولین ۳۰/۷۰
کمتر از ۲۴ ساعت یک تا ۴ ساعت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه نوومیکس ۳۰/۷
۱۸ تا ۲۴ ساعت ۲ تا ۵ ساعت ۳۰ دقیقه هومولین 50/50

زمان‌ تزریق انسولین

فاصله زمانی بین تزریق انسولین و خوردن غذا ممکن است بسته به نوع انسولین مورد استفاده شما متفاوت باشد. در مورد زمان مصرف انسولین، باید توصیه‌های پزشک‌تان را دنبال کنید.

با این حال، به‌طورکلی باید تزریق خود را با یک وعده غذایی هماهنگ کنید. ستون «شروع اثر» در جدولی که بالاتر آمده است، نشان می‌دهد که هر نوع انسولین چه زمانی شروع به فعالیت در بدن خواهد کرد. اثر انسولین باید همزمان با جذب مواد غذایی در بدن‌تان شروع شود. برای حل این موضوع، زمان‌بندی مناسب به شما کمک می‌کند تا از بروز قند خون پایین جلوگیری کنید. زمان‌بندی کلی تزریق انواع انسولین به صورت زیر است:

انسولین سریع‌الاثر: حدود ۱۵ دقیقه قبل از صرف غذا

انسولین کوتاه‌‌اثر: ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از غذا

انسولین متوسط‌اثر: حداقل یک ساعت قبل از غذا

انسولین مخلوط: بسته به نوع محصول، بین ۱۰ دقیقه یا ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از غذا

موارد استثنا در دوز و زمان‌بندی مصرف انسولین

انسولین‌های طولانی‌اثر به وعده‌های غذایی وابسته نیستند. برای مثال شما گلارژین (باساگلار، لانتوس، توجئو) را یک بار در روز، و همیشه در زمان ثابتی مصرف خواهید کرد. اما همیشه این‌گونه نیست. پزشک ممکن است برای شما انسولین طولانی‌اثر را همراه با نوعی انسولین کوتاه‌اثر یا داروی دیگری که باید در زمان غذا مصرف شود تجویز کند.

محصولات سریع‌الاثر هم می‌توانند به جای ۱۵ دقیقه قبل از غذا، درست بعد از خوردن غذا مصرف شوند. حتی بعضی از آنها را می‌توان هنگام خواب تزریق کرد.

پس بهتر است درباره بهترین زمان مصرف انسولین، با پزشک خود مشورت کنید و بخش «دوز و مصرف» درج‌شده روی بروشور داخل بسته‌‌بندی محصول انسولین را بخوانید.

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا