اختلال‌های جنسی در مردان مبتلا به دیابت

اختلال‌های جنسی به حالتی گفته می‌شود که فرد در کیفیت رابطه جنسی خود با مشکل مواجه شود. مشکلات جنسی، فارغ از اینکه مبتلا به دیابت باشید یا نه، برای هر کسی ممکن است پیش بیاید. ابتلا به دیابت به این معنا نیست که لزوماً در رابطه جنسی به مشکل می‌خورید. اما افراد دچار دیابت بیش از دیگران در معرض ابتلا به اختلال‌های جنسی هستند. در واقع اختلال جنسی می‌تواند از عوارض دیابت باشد. این مشکل، هم در زنان و هم در مردان مبتلا به دیابت ممکن است پیش بیاید. برای جلوگیری از بروز اختلالات جنسی در مردان مبتلا به دیابت یا مدیریت مشکلات جنسی پیش‌آمده، می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

علت بروز اختلالات جنسی در دیابت

اختلالات جنسی می‌تواند یکی از عوارض دیابت باشد. سطح قند خون، فشار خون و کلسترول بالا تأثیر زیادی در بروز این مشکلات جنسی دارد. قند خون بالا در طولانی‌مدت می‌تواند به رگ‌های خونی و اعصاب، از جمله اعصاب و رگ‌های اندام جنسی آسیب وارد کند. این موضوع باعث می‌شود جریان خون کمتری در اندام جنسی داشته باشید. بنابراین، ممکن است تا حدودی احساس‌تان را از دست بدهید و برانگیختگی، چه از نظر جنسی چه از نظر عاطفی برای شما سخت شود.

رابطه جنسی می‌تواند یکی از بخش‌های مهم زندگی ما باشد. با این حال، موضوعی است که شاید صحبت درباره آن برای‌ ما دشوار باشد. به یاد داشته باشید بررسی سلامت اندام جنسی و کیفیت عملکرد جنسی شما یکی از مواردی است که به صورت دوره‌ای باید انجام شود.

چی بهتر از سلامتی

تیم درمان برای داشتن رابطه جنسی سالم از شما مراقبت و حمایت می‌کند. اگر این مراقبت مورد نیاز را از تیم پزشکی خود دریافت نمی‌کنید، بهتر است بدون واهمه و خجالت آن را با پزشک‌تان در میان بگذارید و از او بخواهید به شما کمک کند. فراموش نکنید این یک نیاز طبیعی بدن و روان شماست و پزشک کاملاً شما را درک و یاری می‌کند.

اختلال نعوظ

رایج‌ترین نوع مشکلات جنسی در مردان، اختلال نعوظ است. اختلال نعوظ یعنی حالتی که شما نمی‌توانید به نعوظ برسید یا آن را حفظ کنید. نخستین نشانه‌های این اختلال ممکن است از دست دادن نعوظ صبحگاهی باشد.

اختلال در نعوظ می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. محدود شدن جریان خون، آسیب به اعصاب یا همان نوروپاتی و رگ‌های خونی آسیب‌دیده برخی از این دلایل هستند. این مشکل حتی می‌تواند وابسته به دارویی باشد که در حال حاضر آن را مصرف می‌کنید. گاهی اوقات نیز تنها احساسات شما در یک برهه زمانی کاهش یافته است. به یاد داشته باشید دیابت به هیچ عنوان تنها علت اختلال در نعوظ نیست و هیچ دلیلی هم برای خجالت کشیدن وجود ندارد. این مسئله تقریباً برای همه مردان در دوره‌ای از زندگی به هر علتی اتفاق می‌افتد. مردان به طور معمول با بالا رفتن سن‌شان یا مواردی مثل مصرف دارو یا الکل اختلال در نعوظ را تجربه خواهند کرد. در هر صورت، زمانی که این مشکل را با پزشک‌تان مطرح کنید، او همراه شما برای شروع درمان یا کنترل این مسئله اقدام کرده‌اید.

گاهی مصرف قرص‌هایی مثل وایاگرا و سیالیس می‌تواند به درمان اختلالات نعوظ کمک کند، اما پیش از مصرف این داروها، حتماً با پزشک خود صحبت کنید، زیرا این داروها ممکن است باعث مشکلات قلبی شوند. مشورت با یک روانشناس و کمک گرفتن از او نیز می‌تواند به شما در مدیریت اختلالات نعوظ یا هر مشکل جنسی دیگری کمک کند.

فراموش نکنید شما تنها نیستید. سلامت جسمی و آرامش روان شما برای ما، تیم درمان و خانواده شما بسیار مهم است، پس رسیدگی به جسم و روح خود را جدی بگیرید.

عفونت قارچی در مردان

این مشکل در زنان رایج‌تر است اما می‌تواند در مردان نیز بروز کند. عفونت قارچی که ممکن است به آن برفک هم بگویند می‌تواند باعث شود سر آلت تناسلی یک مرد یا ناحیه پیش‌پوست دچار زخم یا خارش شود. ممکن است متوجه خروج ترشحاتی از آلت جنسی خود شوید یا کشیدن پیش‌پوست و برگشت آن به جای قبلی‌اش برای‌ شما دشوار باشد. البته در مردان ایرانی و افراد مسلمان، پیش‌پوست در زمان ختنه اغلب برداشته می‌شود.

یکی دیگر از نشانه‌های معمول عفونت قارچی در مردان، وجود لکه‌های سفید روی سر آلت جنسی شماست. اگر متوجه هر یک از این نشانه‌ها شدید برای بررسی بیشتر با پزشک‌تان صحبت کنید. این بیماری، یک عفونت آمیزشی نیست اما می‌تواند در حین رابطه جنسی انتقال یابد. هر کسی ممکن است به عفونت قارچی مبتلا شود، اما اگر دیابت دارید و قندتان بالا می‌رود، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار این بیماری شود، زیرا قند زیاد موجود در ادرار، بستر مناسبی را برای باکتری‌هایی فراهم می‌کند که باعث عفونت قارچی هستند.

شما می‌توانید از طریق کنترل و حفظ قند خون‌تان در بازه هدف، تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی و پرهیز از پوشیدن لباس زیر یا شلوار تنگ، از ابتلا به عفونت قارچی تا حد زیادی پیشگیری کنید. همچنین بهتر است تا حد ممکن از استفاده ژل‌های معطر خودداری کنید.

عفونت‌های آمیزشی

اگر مبتلا به دیابت باشید، احتمال بروز عفونت آمیزشی یا مقاربتی در شما بیشتر از سایر افراد نیست. ممکن است در صورت داشتن رابطه جنسی پرخطر با شخصی که دچار عفونت آمیزشی است دچار این مشکل شوید. اما خیال‌تان راحت باشد، دیابت هیچ ارتباطی به این بیماری ندارد. در واقع احتمال ابتلای شما به این بیماری با دیگر افراد برابر است.

از آنجا که برخی از بیماری‌های آمیزشی نشانه‌های زیادی ندارند، ممکن است ندانید که به آن‌ها مبتلا هستید یا نه. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها لازم است در رابطه با بهداشت رابطه جنسی بیشتر بدانید. همچنین باید بدانید که استفاده از کاندوم، احتمال ابتلا به این نوع بیماری‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

عفونت مجاری ادرار 

عفونت مجاری ادرار یا عفونت ادراری حالتی است که در آن مجاری ادرار، یعنی مجراهایی که از کلیه‌ها به مثانه می‌روند دچار عفونت شوند. عفونت مجاری ادرار یک بیماری آمیزشی یا مقاربتی نیست، اما رابطه جنسی یکی از راه‌هایی است که از طریق آن باکتری‌ها می‌توانند از بدن یک فرد به مجاری ادرار فرد دیگر انتقال یابند.

عفونت مجاری ادرار در زنان شایع‌تر است، اما ممکن است مردان هم به آن مبتلا شوند. اگر بیشتر اوقات قندتان بالاست، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادرار در شما بالاتر است، زیرا قند زیاد در ادرار، بستر مناسبی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند.

بهتر است در صورت مواجهه با نشانه‌های عفونت ادراری به پزشک مراجعه کنید تا به‌موقع درمان را شروع کنید. نشانه‌های عفونت ادرار شامل موارد زیر است:

 • تب و لرز یا احساس لرزش
 • درد در کمر یا پهلوها
 • احساس بیماری یا بی‌حالی
 • احساس گیجی، سردرگمی یا بی‌قراری

همچنین با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید از ابتلا به عفونت ادراری جلوگیری کنید:

 • قند خون‌تان را تا حد ممکن در محدوده نرمال حفظ کنید.
 • نوشیدن مایعات را جدی بگیرید. میزان کم‌آبی بدن را از روی رنگ ادرار می‌توان فهمید. هرچه ادرارتان تیره‌تر باشد، بدن‌تان بیشتر در معرض کم‌آبی است.‌
 • وقتی نیاز به ادرار کردن دارید آن را نادیده نگیرید و سعی کنید موقع ادرار مثانه‌تان کاملاً خالی شود.‌
 • ناحیه تناسلی خود را با استفاده از آب تمیز کنید و خیلی کم از صابون‌های بدون عطر و بو استفاده کنید.‌
 • اندام تناسلی خود را قبل و بعد از نزدیکی جنسی بشویید و خشک کنید.‌
 • شریک جنسی خود را مرتب عوض نکنید.
 • از انجام رفتارهای جنسی پرخطر خودداری کنید.‌
 • هنگام رابطه جنسی از کاندوم یا دیگر وسایل جلوگیری استفاده کنید.‌
 • هر روز یا یک روز در میان دوش بگیرید و بهداشت جنسی را رعایت کنید.‌

تأثیر احساسات در رابطه جنسی

احساسات شما می‌تواند تأثیر زیادی روی کیفیت رابطه جنسی‌تان داشته باشد، چون احتمالاً وجود یک مشکل جنسی برای بیشتر افراد خیلی دشوار خواهد بود. به عنوان مثال، ممکن است در این مورد، احساس خجالت یا نگرانی کنید. این افکار و احساسات می‌تواند به شما این پیام را بدهد که تمایلی به رابطه جنسی ندارید یا فکر کنید نمی‌توانید رابطه جنسی داشته باشید.

به شما اطمینان می‌دهیم که مطرح کردن این مسئله با یک مشاور و درمانگر خیلی راحت‌تر از تحمل آن به تنهایی است. پزشک شما می‌تواند در کنترل مشکلات جنسی به شما کمک کند. مطرح کردن مشکلات‌ با یک روانشناس هم علاوه بر اینکه می‌تواند تا حد زیادی فشار روانی این مسئله را کم کند، با کاهش استرس به کنترل قند خون و بهبود مشکلات جسمی شما کمک می‌کند. با این وجود، اگر از مطرح کردن مسائل با یک روانشناس به صورت حضوری احساس راحتی نمی‌کنید، می‌توانید از مشاوره‌های تلفنی موجود در این زمینه کمک بگیرید.

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا