سبک زندگی مناسب دیابت

تعریف سبک زندگی مناسب دیابت

همان طور که در مقالات گذشته در مورد اهمیت نقش تغذیه در سلامت فردی و سبک زندگی مناسب در دوران یائسگی و ورزش در سلامتی صحبت کردیم این بار هم میخواهیم در مورد دیابت و پارامترهای مهم و تاثیر گذار در این بیماری صحبت کنیم. دیابت یک بیماری با سابقه طولانی است اما در طول تاریخ به این اندازه در هر روز بر تعداد جمعیت این بیماران مبتلا به دیابت اضافه نمی شد. دیابت یک مشکل بهداشتی مهم و پر هزینه است که تقریباً تمام گروههای سنی را در تمام کشورها تحت تأثیر قرارمیدهد.
از مهم‌ترین عوامل ایجاد این شرایط شاید عدم رعایت سبک زندگی سالم در زندگی است. همه این بیماران دوست دارند که با داشتن دانش خود مراقبتی در سلامت زندگی کنند اما روش خود مراقبتی برای هر فرد دیابتی مختص به شرایط اقلیمی و فیزیکی و روحی وی متفاوت و قابل تفسیر است. این روش های خود مراقبتی برای رسیدن و ماندن در سلامتی از مجموعه‌ای از رفتارها بدست آمده و بیماری تنها عدم رعایت این معیار هاست. بهزی در هر قدم همراه افراد مبتلا به دیابت بوده و در موضوعات مختلف آنها را یاری میکند. این شاخه ها در بهزی عبارتند از:

تغذیه

بدن از طریق خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها دائماً در حال بازسازی سلول‌های تحلیل رفته است. لذا توجه به تغذیه در مراقبت از خود در زندگی بسیار اهمیت دارد. یکی از عوامل اصلی دیابت هم تغذیه نادرست است مثلا اینکه به جای غذاهای خانگی و تازه جمعیت امروز بیشتر به فراورده هاس صنعتی روی آورده اند و این موجب کاهش عملکرد سیستم ایمنی و افزایش احتمال بروز سلامتی است .

 ورزش و تحرک

ورزش برای سلامتی بسیار ضروری است حتی برخی آلودگی‌هایی که در نتیجه فرایند هضم غذا در بدن باقی می‌مانند به راحتی توسط ورزش دفع میشود. کاهش تحرک در افراد به دلیل زندگی ماشینی یکی دیگر از عوامل بروز دیابت است که گسترش این بیماری را زیاد کرده است.

 تنظیم خواب و بیداری

خواب متعادل نیروهای طبیعی را تقویت کرده که مغز و بافت‌های صدمه دیده را ترمیم می‌کند. اما برخی از بیماران با بهبود وضعیت خواب توانسته اند تاثیر مثبتی روی کنترل قند خون خود داشته باشند.

بهداشت فردی و محیط

نگهداری از بدن و رعایت بهداشت می‌تواند نقش مهمی در تداوم سلامتی داشته باشند. مثلا در معرض آلودگی های هوا، آب و صدا بودن هم به نوبه خود از عوامل مهم در ابتلا به بیماری ها ازجمله دیابت است.

سلامت روان

هر یک هیجانات ما اثر خاصی روی سلامتی دارند؛ خشم، لذت، امید یا ترس، موجب سلامتی یا ناخوشی در ما میشوند. لازم است تا در این زمینه دانش دقیقی در اختیار ما باشد تا هیجانات خود را در مسیر سلامتی مدیریت کنیم و شاید یکی دیگر از عوامل ابتلا به دیابت وجود فشا رهای روحی و روانی ناشی از ناهنجار یهای اجتماعی و محیطی و رقابت های نا مطلوب اقتصادی باشد.

شناخت از روش های درمانی

داشتن دانش مناسب از روش های مختلف درمانی، به طور مثال روش تخمین صحیح و تزریق انسولین که در مسیر سلامتی و یا بیماری دیابت برای هر فرد توسط کادر درمان تجویز میشود میتواند به افزایش کیفیت خود مراقبتی کمک کند.

بهزی دریافته است که دیابت به عنوان یک بیماری مزمن و فرساینده نه تنها سلامت اندام ها را به خطر می اندازد بلکه آسیب هایی جدی بر اجتماع و اقتصاد وارد می آورد. این سامانه هوشمند بر اساس این نکته شکل گرفته است که آسان ترین شیوه پیشگیری و کنترل بیماری دیابت (درست مثل بسیاری از بیماری ها) در تغییر سبک زندگی نهفته می باشد. بهزی عواملی که تأثیر بالقوه در اصلاح سبک زندگی دارند را به صورت روزانه در اختیار بیماران قرار میدهد تا در کنار دانش و آگهی بیشتر بتوانند با بهترین و به روز ترین یافته های بین المللی آشنا شده و بیماری خود را مدیریت کنند.

ما هم در این مسیر در کنار بیماران دیابتی خواهیم بود .

منبع: NIH , MayoClinic

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

تیم به‌کست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

قسمت 3 پادکست بهزی: تجربه یک بیمار مبتلا به سو هاضمه!

چهارشنبه 8 خرداد 1398
قسمت سوم: به من بیمار نگویید! در مطالب گذشته در مورد هدف بهزی از ایجاد پادکست ها و معرفی آن پرداختیم، در این قسمت از پادکست نیز با یکی از کاربران بهزی صحبت کردیم که مدت طولانی هست که با تیم بهزی همراه بودند و از خدمات ما استفاده کردند. […]
به‌کست