علائم هشداردهنده حمله قلبی

حمله قلبی معمولاً با علائمی همراه است اما این علائم در افراد مختلف، متفاوت است. بعضی حتی درد را که از علائم شایع حمله قلبی است، احساس نمی‌کنند. از آنجا که با مراجعه به‌موقع به اورژانس و دریافت خدمات پزشکی مناسب، می‌توانید آسیب به قلب را کاهش دهید، خوب است نشانه‌های دیگر حمله قلبی را بشناسید تا در صورت لزوم، به‌درستی تصمیم بگیرید.

حمله قلبی همیشه به یک حالت رخ نمی‌دهد

می‌دانید بدون احساس درد در قفسه سینه نیز می‌توانید دچار حمله قلبی شوید؟ نارسایی قلبی و بیماری قلبی علائم متفاوتی در افراد مختلف دارد، به‌ویژه در زنان.

قلب عضله‌ای است که برای پمپاژ خون در سراسر بدن، منقبض می‌شود. حمله قلبی (که اغلب سکته قلبی نامیده می‌شود) زمانی اتفاق می‌افتد که خون کافی به عضله قلب نرسد. خون، اکسیژن و مواد مغذی را به عضله قلب می‌رساند. اگر خون کافی به عضله قلب نرسد، ممکن است بخشی از آن آسیب ببیند یا بمیرد. این وضعیت، خطرناک و گاهی کشنده است.

داروخانه-آنلاین-بهتیام

حمله قلبی به‌طور ناگهانی اتفاق می‌افتد، اما معمولاً ناشی از بیماری قلبی مزمن است. به‌طور معمول، یک پلاک مومی بر روی دیوار‌ه‌های داخلی رگ‌های خونی که عضله قلب را تغذیه می‌کنند، ‌ایجاد می‌شود. گاهی‌اوقات یک تکه پلاک یا لخته‌ای خون جدا می‌شود و مانع عبور خون از رگ به عضله قلب می‌شود که نتیجه آن، سکته قلبی است.

به‌ندرت اتفاق می‌افتد اما گاهی، عاملی مانند استرس، تحرک بدنی یا سردی هوا، باعث انقباض یا اسپاسم رگ خونی می‌شود. در چنین شرایطی، مقدار خونی که باید به عضله قلب برسد کاهش می‌یابد.

عوامل متعددی احتمال بروز حمله قلبی را افزایش می‌‌دهند، مانند:

 • سن
 • وراثت
 • فشارخون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مصرف بیش از حد الکل
 • استرس
 • بی‌تحرکی.

حمله قلبی یک فوریت پزشکی است. پس باید خیلی خوب به آنچه بدن‌تان به شما می‌گوید توجه کنید. بهتر است به‌اشتباه به اورژانس مراجعه کنید تا اینکه در معرض حمله قلبی باشید و از متخصص کمک نگیرید.

درد، فشار و ناراحتی در قفسه سینه

بیشتر افرادی که به حمله قلبی دچار می‌شوند، نوعی درد یا ناراحتی در قفسه سینه احساس می‌کنند. اما باید بدانید که همه حمله‌های قلبی با درد همراه نیست.

درد قفسه سینه از علائم شایع حمله قلبی است. مردم این احساس را این‌گونه توصیف کرده‌اند: «احساس می‌کنم فیلی روی سینه‌ام نشسته است.»

بعضی از افراد، درد قفسه سینه را به هیچ‌ عنوان مانند درد توصیف نمی‌کنند. در عوض، ممکن است بگویند که در این ناحیه احساس فشار یا گرفتگی داشته‌اند. گاهی ممکن است این ناراحتی، چند دقیقه‌ای شدید به نظر برسد و سپس برطرف شود. گاهی نیز ساعت‌ها یا حتی یک روز بعد برمی‌گردد. همه این‌ها می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که عضله قلب‌تان اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند.

اگر درد قفسه سینه یا احساس فشار و گرفتگی در این ناحیه دارید، سریعاً با 115 تماس بگیرید.

درد فقط به قفسه سینه محدود نیست

درد و گرفتگی می‌تواند در مناطق دیگر بدن نیز احساس شود. بیشتر افراد، حمله قلبی را با دردی که به بازوی چپ منتقل می‌شود، همراه می‌دانند. این اتفاق محتمل است اما درد می‌تواند در نقاط دیگری نیز ظاهر شود، از جمله:

 • قسمت فوقانی شکم
 • شانه
 • کمر
 • گردن یا گلو
 • دندان یا فک.

طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، زنان بیشتر از مردان، حملات قلبی را که باعث درد در ناحیه تحتانی شکم و قسمت پایین سینه می‌شود تجربه می‌کنند.

ممکن است درد به‌هیچ‌وجه در قفسه سینه متمرکز نباشد. شاید فشاری در قفسه سینه با درد در سایر اعضای بدن همراه باشد. درد در قسمت بالایی پشت نیز یکی دیگر از علائمی است که بیشتر توسط زنان گزارش می‌شود.

تعریق زیاد

تعریق بیش از حد معمول (به‌خصوص اگر مشغول ورزش نیستید یا فعالیتی نمی‌کنید) می‌تواند نشانه هشدار زودرس مشکل قلبی باشد. پمپاژ خون از طریق عروق مسدود شده، قلب شما را  به تلاش بیشتری وامی‌دارد. به همین دلیل، بدن‌تان بیشتر عرق می‌کند تا در هنگام فعالیت، دمای بدن را پایین نگه دارد. اگر عرق سرد دارید یا پوست‌تان همیشه خیس است، باید با پزشک خود مشورت کنید.

تعریق شبانه نیز یکی از علائم رایج در زنانی است که مبتلا به بیماری قلبی هستند. ممکن است زنان این علامت را با علائم یائسگی اشتباه بگیرند. اما اگر پس از بیدارشدن می‌بینید ملحفه‌هایتان خیس شده یا به دلیل تعریق زیاد نمی‌توانید بخوابید، این مسئله می‌تواند نشانه حمله قلبی، به‌ویژه در زنان باشد.

خستگی

خستگی یکی از نشانه‌های کمتر شناخته‌شده حمله قلبی در زنان است. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، برخی زنان حتی ممکن است فکر کنند علائم حمله قلبی آن‌ها شبیه علائم آنفولانزاست.

حمله قلبی می تواند باعث خستگی شود زیرا وقتی جریان خون مسدود باشد، قلب‌تان باید تلاش بیشتری برای پمپاژ خون انجام دهد. اگر معمولاً بی‌دلیل احساس خستگی می‌کنید، می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل باشد.

خستگی و تنگی نفس در زنان شایع‌تر از مردان است و ممکن است ماه‌ها قبل از حمله قلبی شروع شود. به همین دلیل باید به‌محض اینکه چنین نشانه‌هایی را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس

کیفیت تنفس و پمپاژ مؤثر خون توسط قلب، ارتباط نزدیکی به یکدیگر دارند. قلب شما خون را پمپاژ می‌کند تا به بافت‌ها خون‌رسانی کند و از ریه‌ها اکسیژن دریافت کند. اگر قلب‌تان نتواند خون را به‌خوبی پمپاژ کند (مانند زمانی که دچار حمله قلبی می‌شوید)، ممکن است احساس نفس‌تنگی کنید.

تنگی نفس گاهی‌اوقات با خستگی غیرمعمول در زنان همراه است. به عنوان مثال، برخی از زنان اظهار می‌کنند که پس از انجام فعالیت، به‌شکلی غیرمعمول دچار تنگی نفس و خستگی می‌شوند. این یکی از نشانه‌های شایع حمله قلبی در زنان است.

منگی

منگی و سرگیجه از علائمی است که هم‌زمان با حمله قلبی رخ می‌دهد و اغلب، زنان آن را تجربه می‌کنند. برخی از زنان احساس می‌کنند اگر بخواهند از جای خود بلند شوند یا بیش‌ازحد به خود فشار بیاورند، ممکن است بیهوش شوند. این احساس اصلاً طبیعی نیست پس به‌هیچ‌وجه آن را نادیده نگیرید.

تپش قلب

تپش قلب طیف گسترده‌ای از ناهنجاری‌ها مانند سریع‌زدن یا تغییر ریتم قلب را دربرمی‌گیرد و شاید احساس کنید قلب‌تان به سینه می‌کوبد. قلب و بدن شما به ضربانی مستمر و ثابت نیاز دارند تا جریان خون را به بهترین شکل به سرتاسر بدن منتقل کنند. اگر ضربان از ریتم معمول خارج شود، می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد.

تپش قلب ناشی از حمله قلبی می‌تواند احساس ناراحتی یا اضطراب در افراد ایجاد کند، به‌ویژه در زنان. شاید بگویند که تپش قلب را نه فقط در سینه، بلکه در گردن خود نیز احساس می‌کنند.

تغییر در ریتم قلب را نادیده نگیرید زیرا وقتی قلب دائم از ریتم خارج می‌شود، برای بازگشت به ریتم قبلی خود به مداخله پزشکی نیاز دارد. اگر تپش قلب با سرگیجه، فشار قفسه سینه، درد قفسه سینه یا غش همراه باشد، می‌توان با اطمینان بیشتری گفت که دچار حمله قلبی شده‌اید.

سوءهاضمه، حالت‌تهوع و استفراغ

در اغلب موارد، افراد قبل از حمله قلبی دچار سوءهاضمه خفیف و سایر مشکلات دستگاه گوارش می‌شوند. از آنجا که حمله قلبی معمولاً در افرادی که سن‌‌شان بالاتر است و بیشتر دچار مشکلات سوءهاضمه هستند روی می‌دهد، ممکن است این علائم به‌اشتباه به سوزش معده یا عارضه‌ای مرتبط با تغذیه نسبت داده شود.

اگر معمولاً معده‌تان دچار مشکل نمی‌شود، سوءهاضمه یا سوزش معده می‌تواند نشانه‌ای جدی باشد.

آنچه در هنگام حمله قلبی باید انجام دهید

اگر فکر می‌کنید دچار حمله قلبی شده‌اید، شما یا شخصی که در آن نزدیکی است باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید. رانندگی تا بیمارستان در هنگام حمله قلبی ایمن نیست، بنابراین درخواست آمبولانس کنید. شاید احساس کنید به‌اندازه کافی بیدار و هشیار هستید اما ممکن است درد قفسه سینه به‌حدی شدید شود که دچار تنگی نفس شوید یا نتوانید به‌درستی فکر کنید و تصمیم بگیرید.

بعد از تماس با اورژانس

هنگامی که با اورژانس تماس می‌گیرید، ممکن است از شما درباره داروهایی که می‌خورید و حساسیت‌هایتان سؤال شود. اگر در حال حاضر رقیق‌کننده خون مصرف نمی‌کنید و به آسپرین حساسیت ندارید، شاید به شما توصیه شود که در حین انتظار برای مراقبت پزشکی، یک آسپرین را بجوید. اگر قرص نیتروگلیسیرین دارید، می‌توانید طبق دستور پزشک برای کاهش درد قفسه سینه از آن‌ها استفاده کنید.

اگر از داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید یا سابقه پزشکی خود، فهرستی دارید، خوب است آن‌ها را همراه خود ببرید. با این کار، سرعت ارائه مراقبت‌های پزشکی را افزایش می‌دهید.

در بیمارستان

پس از ورود به بیمارستان، احتمالاً از شما نوار قلب می‌گیرند، روشی بی‌درد برای اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی قلب.

اگر دچار حمله قلبی شده‌ باشید، نوار قلب می‌تواند الگوهای الکتریکی غیرمعمول در قلب شما را شناسایی کند. با کمک نوار قلب، پزشک‌تان می‌تواند تشخیص دهد کدام عضله قلب یا کدام قسمت از قلب‌تان آسیب دیده است. احتمالاً آزمایش خون نیز تجویز می‌شود. اگر دچار حمله قلبی شده‌ باشید، بدن‌تان پروتئین‌ها و آنزیم‌های خاصی را ترشح می‌کند.

در صورت بروز حمله قلبی، پزشک‌تان گزینه‌های درمانی را با شما در میان می‌گذارد. اگر چند ساعت پس از بروز علائم، درمان را شروع کنید، احتمال آسیب شدید به قلب کاهش می‌یابد.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا