با علائمی که نشان‌دهنده بیماری‌ قلبی هستند آشنا شوید

بیماری‌های قلبی‌عروقی اولین دلیل مرگ در جهان است. در ایران نیز، 42 و 48درصد از کل علل مرگ در مردان و زنان ایرانی طی سال 98، ناشی از این بیماری‌ها بوده است. بیماری‌های قلبی با علائمی همراه است و با آگاهی از آن‌ها می‌توان به‌موقع به پزشک مراجعه کرد. در این مطلب با علائمی که می‌تواند هشداردهنده باشد، بیشتر آشنا می‌شوید.

درد قفسه‌ سینه

این رایج‌ترین نشانه‌ حمله‌ قلبی است اما همیشه دردی شدید و ناگهانی نیست. گاهی احساسی ناخوشایند است مثل فشار یا سنگینی. ممکن است آن را با سوزش سر دل اشتباه بگیرید. ممکن است بیش از چند دقیقه طول بکشد یا برطرف شود و دوباره ظاهر شود.

درد بازو، کتف یا کمر

مردان معمولاً درد را در بازوی چپ احساس می‌کنند، اما زنان ممکن است درد را در هر دو بازو احساس کنند. شاید احساس کنید بازوهایتان سنگین شده یا نمی‌توانید با آن‌ها کار کنید. این علائم می‌تواند نشانه آنژین یا حمله‌ قلبی باشد.

داروخانه-آنلاین-بهتیام

ممکن است درد از قفسه سینه‌ شروع شود، سپس به سمت کتف یا پایین کمر حرکت کند. اگر درد ناگهان ایجاد می‌شود یا شب‌ها شما را از خواب بیدار می‌کند و به نظر نمی‌رسد به مفصل یا عضله‌ خاصی مرتبط باشد، ممکن است ناشی از بیماری‌ قلبی باشد.

درد گردن یا فک

شاید هنگام حمله‌ قلبی، درد را در بالای شانه‌ها نیز احساس کنید. فک پایین در یک طرف یا هر دو طرف صورت ممکن است درد داشته باشد یا منقبض شود. گردن‌درد، احساس خفگی یا سوزش گلو نیز می‌تواند نشانه حمله قلبی باشد.

خستگی غیرمعمول

در گیرودار زندگی روزمره، طبیعی است گاهی دچار خستگی شویم. اما اگر در مواقعی که معمولاً از خستگی خبری نیست، ناگهان احساس بی‌حالی شدید می‌کنید، باید نگران بروز حمله قلبی شوید. برای مثال، ممکن است بعد از انجام ورزش همیشگی، بیش از حد احساس خستگی کنید یا حتی راه‌رفتن تا دستشویی، شما را خسته کند. یا شاید احساس کنید از حال می‌روید اما خوابیدن برایتان دشوار باشد.

غش کردن و حالت تهوع

ممکن است احساس کنید دارید از هوش می‌روید. غش کردن هنگامی اتفاق می‌افتد که فشار خون شخص پایین است و قلب نمی‌تواند اکسیژن کافی به مغز پمپاژ کند. این حالت ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد ایجاد شود اما عارضه‌های قلبی نیز از دلایل بروز آن هستند. حالت تهوع و کم‌اشتهایی نیز می‌تواند نشانه‌ای از مشکل قلبی باشد.

تعریق و تنگی نفس

هنگام حمله قلبی، فرد ممکن است حتی در حالت استراحت نیز عرق کند. شاید سردش شود یا دچار تنگی نفس شود، طوری که انگار با سرعت زیاد دویده‌ است. شاید با دراز‌کشیدن، تنفس سخت‌تر بشود.

سرفه و خس‌خس سینه

تنگی نفس همراه با سرفه‌ مستمر و خس‌خس سینه می‌تواند نشانه نارسایی قلبی باشد. قلب آن‌طور که باید پمپاژ نمی‌کند و نمی‌تواند خون و اکسیژن مورد نیاز بدن را تأمین کند. وقتی شخصی دچار نارسایی قلبی می‌شود، احتمال دارد خون و مایعات به ریه‌ها برگردند. ممکن است نفس کشیدن دشوار شود یا هنگام بازدم، صدای خس‌خس شنیده شود. همچنین ممکن است سرفه‌های شخص با مخاطی صورتی‌رنگ همراه باشد.

ورم

ممکن است پاها و انگشتان آن، مچ پا، ران‌ و ساق‌ها یا شکم، در نتیجه نارسایی قلبی ورم کنند. ممکن است متوجه شوید کفش‌هایتان تنگ شده است. از آنجایی که جریان خون خروجی از قلب کند می‌شود، خون در نقاطی که نباید، جمع می‌شود. کلیه‌ها نمی‌توانند آب و نمک را دفع کنند و این، منجر به ورم بیشتر می‌شود.

مشکل در انجام کارهای روزمره

وقتی شخص دچار نارسایی قلبی می‌شود، خون و اکسیژن از اندام‌هایی مثل دست‌ها و پاها که در اولویت نیستند، به مغز و قلب ‌فرستاده می‌شود. در نتیجه حرکت‌کردن دشوارتر می‌شود و فعالیت‌های معمولی مانند پیاده‌روی یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها سخت می‌شود. با ضعیف‌تر شدن قلب، حتی لباس پوشیدن یا حرکت به آن سوی اتاق نیز فرد را خسته می‌کند.

افزایش ضربان قلب

در صورت نارسایی قلبی، قلب ممکن است سریع‌تر بزند تا کمبود پمپاژ را جبران کند. شخص ممکن است احساس کند قلبش به قفسه سینه کوبیده می‌شود.

ضربان قلب نامنظم

بعضی از انواع آریتمی قلبی مانند فیبریلاسیون دهلیزی می‌تواند باعث ضربان سریع و نامنظم قلب شود. برخی از افراد این احساس را شبیه بال‌بال زدن یا جست‌وخیز یک ماهی درون سینه‌ توصیف می‌کنند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی درمان نشود، می‌تواند منجر به لخته شدن خون و سکته‌ مغزی شود. شاید متوجه غیرمعمولی بودن ضربان قلب خود نشوید اما دچار تنگی نفس، خستگی یا سرگیجه شوید.

خروپف بلند

اگر هر شب با صدای بلند خروپف می‌کنید، احتمال دارد دچار آپنه‌ خواب باشید. آپنه عارضه‌ای است که باعث توقف تنفس هنگام خواب می‌شود. این بیماری با فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط است و ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا و دیابت نوع دو را افزایش دهد. اگر آپنه خواب درمان نشود، احتمال ابتلا به بیماری‌های خطرناک قلبی بیشتر می‌شود.

اختلال نعوظ

اگر این مشکل اغلب بروز کند، می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به بیماری قلبی باشد. رگ‌های خونی آلت تناسلی ممکن است مسدود شده باشد، دقیقاً همان‌طور که رگ‌های اطراف قلب ممکن است دچار انسداد شود. اگر جریان خون مشکلی داشته باشد، رسیدن به نعوظ و حفظ آن سخت خواهد بود. اگر دچار اختلال نعوظ شده‌اید، با پزشک خود صحبت کنید تا دلیل آن تشخیص داده شود.

در این مواقع باید با اورژانس تماس بگیرید

اگر فکر می‌کنید شما یا شخص دیگری، هر کدام از علائم حمله قلبی را دارید، فوراً درخواست کمک پزشکی کنید. درمان سریع می‌تواند احتمال آسیب به قلب را کاهش دهد. اگر علائم زیر را دارید با 115 تماس بگیرید:

  • احساس درد، سنگینی یا فشار در قفسه سینه
  • درد یا ناراحتی که در شانه‌ها و کتف، کمر، گردن یا بازوها احساس می‌شود
  • تنگی نفس
  • سرگیجه یا غش کردن
  • تعریق و حالت تهوع

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا