8 چکاپ خانگی مهم برای مردان

اگر شما هم یکی از مردانی هستید که باید بیشتر به سلامت خود توجه کنید، حتماً مراجعه منظم به پزشک را به کارهای مهم خود اضافه کنید. در کنار مراجعه به پزشک، می‌توانید این چکاپ‌های ساده را نیز در خانه انجام دهید. با معاینه‌های خانگی که در این مقاله یاد می‌گیرید، می‌توانید به اولین نشانه‌هایی که سلامت شما را تهدید می‌کند، به‌موقع توجه خواهید کرد. البته نباید این معاینه‌های خانگی را جایگزین معاینه تخصصی توسط پزشک کنید.

اندازه‌گیری چربی دور شکم

به گفته دکتر کمبل، کارشناس سلامت مردان، اندازه‌گیری چربی دور شکم، مهم‌ترین چکاپ خانگی برای مردان است. چربی دور شکم بیش از سایر چربی‌ها باعث ترشح هورمونی می‌شود که احتمال ابتلا به بیماری قلبی و دیابت را در مردان افزایش می‌دهد. برای انجام آن، کافی است متر خیاطی را روی ناف قرار دهید و دور شکم را اندازه‌گیری کنید. اگر دور شکم‌تان بیش از 94 سانتی‌متر باشد، در معرض ابتلا به بیماری‌های جدی خواهید بود. اگر تصمیم گرفتید چند سانتی‌متر از آن را کم کنید، با مشورت پزشک، یک رژیم مناسب را دنبال کنید. هر ماه این چکاپ خانگی را تکرار کنید.

اندازه‌گیری ضربان قلب

بیماری‌های قلبی اولین دلیل مرگ‌ومیر زنان و مردان در ایران است. یکی از چکاپ‌های فوری برای بررسی سلامت قلب، اندازه‌گیری ضربان قلب در زمان استراحت است. دو انگشت اشاره و وسط یک دست را روی قسمت داخل مچ دست دیگر‌ بگذارید. تعداد ضربان‌ها را به‌مدت ده ثانیه بشمارید و در شش ضرب کنید. ضربان طبیعی برای مردان بین 60 تا 100 است. هر عددی خارج از این محدوده می‌تواند نشانه ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی باشد. باید به فاصله بین ضربان‌ها نیز توجه کنید. ضربان نامنظم می‌تواند نشانه فیبریلاسیون دهلیزی یا سایر مشکلات قلبی باشد. این چکاپ را ماهی یک‌بار تکرار کنید.

داروخانه-آنلاین-بهتیام
چی بهتر از سلامتی

اندازه‌گیری فشار خون

فشارخون بالا یا پرفشاری خون، یکی از علل بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی است. در حال حاضر، بیش از 11 میلیون نفر یعنی 10درصد جمعیت ایران مبتلا به این بیماری هستند. حداقل 40درصد از افراد، از ابتلای خود به این بیماری خبر ندارند. به همین دلیل، باید برای بررسی فشارخون خود، مرتب به پزشک مراجعه کنید. اما در کنار آن می‌توانید با دستگاه‌های خانگی، فشارخون‌تان را اندازه‌گیری کنید. حتماً پیش از اندازه‌گیری، پنج دقیقه بنشینید و استراحت کنید. فشارخون در روزهای مختلف، یکسان نیست. پس آن را در روزهای مختلف ثبت کنید و پس از ده بار اندازه‌گیری، میانگین آن را محاسبه کنید. اگر شماره بالایی (سیستولیک) همیشه بیشتر از 120 و شماره پایینی (دیاستولیک) همیشه کمتر از 80 است، حتماً به پزشک مراجعه کنید. هر چند هفته یک‌بار، فشارخون خود را اندازه‌گیری کنید.

بررسی سلامت بیضه‌ها

سرطان بیضه هرچه زودتر تشخیص داده شود، موفقیت درمان بیشتر خواهد بود. چکاپ خانگی بیضه‌ها روشی مناسب برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه است. بهترین زمان انجام چکاپ بیضه‌ها، زیر دوش است، یعنی زمانی که کیسه بیضه‌ها شل است. اگر متوجه توده اضافه یا تغییر اندازه شُدید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. این چکاپ را هر ماه تکرار کنید.

بررسی سلامت دهان

توجه به سرطان دهان و بیماری‌های لثه در مردان بسیار اهمیت دارد. بر اساس یافته‌های علمی، مردان دو برابر بیشتر از زنان به سرطان دهان مبتلا می‌شوند. دلیل آن احتمالاً ابتلا به انواع سرطان‌زای پاپیلومای انسانی (HPV) است که عامل 72درصد از تومورهای دهان و گلو است.

ممکن است سرطان دهان، خود را به شکل زخم یا غده‌ای روی لب‌ها یا داخل دهان نشان دهد که درمان نمی‌شود. برای بررسی سلامت دهان خود، آن را تا می‌توانید باز کنید. سپس انگشت خود را داخل نقاط مختلف آن و زیر زبان بچرخانید. لکه‌های سفید یا قرمز در دهان نیز می‌تواند نشانه اولیه ابتلا به سرطان دهان باشد. اگر متوجه چیزی غیرعادی شدید، حتماً به پزشک یا دندان‌پزشک خود اطلاع دهید. این چکاپ را هر ماه تکرار کنید.

 بررسی سلامت لثه‌ها

هربار که مسواک می‌زنید و نخ‌دندان می‌کشید، به ورم، درد یا خون‌ریزی لثه‌ها یا لق‌بودن دندان‌ها توجه کنید. به تحلیل‌رفتن خط لثه نیز باید توجه کرد؛ با تحلیل لثه، دندان‌ها بلندتر به نظر می‌رسند. بیماری لثه نیز از مشکلاتی است که سلامت مردان را تهدید می‌کند و گاهی می‌تواند علامت بیماری‌های جدی‌تری باشد. برای مثال، یافته‌های علمی نشان داده ابتلا به بیماری لثه، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را دوبرابر می‌کند. اگر فکر می‌کنید امکان دارد مبتلا به بیماری لثه باشید، فوراً به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

چکاپ سرطان پوست

باید هر ماه تمام پوست بدن‌تان را بادقت بررسی کنید و دنبال خال‌های جدید یا تغییر در خال‌های قدیمی بگردید. سرطان پوست، دومین سرطان شایع میان مردان ایرانی است. بر اساس گزارش آکادمی امریکایی درماتولوژی، مردان کمتر احتمال دارد پوست خود را وارسی کنند یا به متخصص پوست مراجعه کنند. برای انجام چکاپ خانگی سرطان پوست، به تغییر در اندازه، شکل، ضخامت یا رنگ خال‌های بدن‌تان توجه کنید. اگر خالی بزرگ‌تر شده و با خون‌ریزی، خارش یا سوزش همراه است یا پوسته‌ ضخیمی روی آن تشکیل شده، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

همه لباس‌هایتان را درآورید و تمام نقاط پوست خود را بررسی کنید. کف سر و پاها را فراموش نکنید. سرطان پوست در ناحیه کمر نیز شایع است. برای بررسی نقاطی که برایتان دشوار است، از فرد دیگری کمک بگیرید. گوش‌هایتان را نیز بادقت معاینه کنید. یافته‌های بنیاد سرطان پوست نشان می‌دهد بسیاری از موارد سرطان در نقاطی مشاهده می‌شود که در معرض آفتاب هستند اما با کرم ضدآفتاب پوشانده نمی‌شوند، مانند گوش‌ها. این مسئله در مورد مردان بیشتر صدق می‌کند زیرا موهایشان کوتاه‌تر است و کمتر از کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنند.‌

معاینه سرطان پستان

بله، مردان نیز به سرطان پستان مبتلا می‌شوند. گرچه نسبتاً نادر است اما از آنجا که مردان معمولاً ماموگرافی انجام نمی‌دهند، معاینه خانگی پستان‌ها پس از 60سالگی توصیه می‌شود. بهترین مکان برای انجام آن، زیر دوش است. به هرگونه تغییر در اندازه پستان‌ها یا وجود توده در آن‌ها توجه کنید. نوک هر دو سینه را نیز فشار دهید. اگر متوجه ترشح شُدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. این معاینه را هر ماه تکرار کنید.

منبع: اعتمادآنلاین، پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد، EverydayHealth

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا