آیا مکمل‌یاری با آهن باعث ایجاد لکه‌های سیاه روی دندان کودکان می‌شود؟

اهمیت تأمین آهن در کودکان

کمبود آهن با کاهش عملکرد ذهنی، جسمی و رفتاری کودک همراه است. اختلال در جذب آهن و رژیم غذایی فقیر از این ماده مغذی، از مهم‌ترین علل کمبود در این گروه سنی است. بسته به سن بارداری و وضعیت آهن مادر، نیاز نوزادان به آهن عموماً تا 6 ماه اول زندگی تأمین می‌شود. از 6 ماهگی به بعد و همزمان با شروع تغذیه تکمیلی، نیاز به دریافت آهن بیشتر می‌شود و شیر مادر به‌تنهایی کفایت نمی‌کند. مصرف غذاهای غنی از آهن، غلات آماده غنی‌شده با آهن و یا قطره‌های آهن، به تأمین آهن موردنیاز کودک کمک می‌کند. مکمل‌یاری با آهن به‌طور معمول تا پایان 2 سالگی ادامه پیدا می‌کند.

اصلی‌ترین نگرانی مادران برای استفاده از قطره آهن

سیاه شدن رنگ دندان‌ها، یکی از عوارض رایج مصرف قطره آهن و ناشی از استفاده نادرست و بی‌رویه از قطره‎ آهن است. قطره آهن به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز تیره است و اغلب، دندان‌ها را لکه‌دار می‌کند. ممکن است لکه‌ای تیره روی دندان‌ها و گاهی روی لثه ایجاد شود. ممکن است رنگ دندان‌ها بلافاصله پس از مصرف آهن تغییر کند یا به مرور و با گذشت چند ماه از شروع مصرف. علاوه بر این، پس از رفع لکه‌ها با قطع مصرف، اگر مصرف مکمل از سرگرفته شود، دوباره ظاهر دندان‌ها ناخوشایند می‌شود. این مسئله بر خلق‌و‌خوی کودکان تأثیر منفی می‌گذارد و ممکن است بر توانایی آن‌ها در برقراری ارتباط با همسالان خود تأثیر بگذارد.

راهکارهایی برای کاهش سیاهی دندان کودکان

مراقبی-با-قطره-چکان-به-نوزاد-مکمل-میدهد

برای پیشگیری از لکه شدن دندان‌ها به دنبال مصرف قطره آهن، حتماً از قطره‌چکان مخصوص دارو استفاده کنید و قطره‌ها را در انتهایی‌ترین قسمت دهان و داخل حلق بریزید تا از تماس قطره با دندان‌ها جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید قطره‌ها را با کمی آب رقیق کنید. تا جایی که مقدور است تماس قطره آهن را با دندان‌های جلویی کاهش دهید و بعد از مصرف قطره، دندان‌های‌ کودک را تمیز کنید یا مسواک بزنید.

داروخانه-آنلاین-بهتیام

خلاصه اینکه…

تیره شدن رنگ دندان به دنبال مصرف قطره آهن یکی از اصلی‌ترین دلایل مراجعه به دندان‌پزشکی است. متأسفانه این باور غلط در والدین وجود دارد که قطره آهن باعث پوسیدگی دندان کودک می‌شود، درحالی‌که اینطور نیست و این لکه‌ها به مرور زمان برطرف خواهند شد.

کودکان خود را از مصرف آهن محروم نکنید!

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا