آیا بیماری هیدروسل عقیم می‌کند؟

بیماری هیدروسل چیست؟

یکی از بیماری های شایعی که میتواند به ناباروری در مردان دامن بزند بیماری هیدوسل است که در این نوشته به بررسی آن میپردازیم . با ما همراه باشید.

هیدروسل یکی از بیماری هایی است که بیضه ها را درگیر می کند اما بهتر است در ابتدا با ساختار کیسه بیضه آشنا شویم تا بتوانیم اثر هیدروسل بر بیضه ها را بهتر درک کنیم.

بهزی، درمان بیماری هیدروسل
درمان بیماری هیدروسل

بیضه ها غدد جنسی مردان هستند و نقش مهمی در تولید و ذخیره اسپرم دارند. سلامت اسپرم ها یکی از مهمترین عوامل اثرگذار بر  توانایی باروری مردان است؛ بنابراین سلامت بیضه ها می تواند به طور مستقیم بر سلامت باروری مردان تاثیرگذار باشد.

چی بهتر از سلامتی

ممکن است در اثر عوامل یا شرایط مختلف، بیضه ها یا کیسه بیضه متورم شوند. تورم می تواند به صورت یک طرفه (در یک سمت از کیسه ی بیضه) و یا دوطرفه باشد. در برخی موارد تورم ایجادشده در ناحیه ی کیسه ی بیضه، باعث آسیب به بیضه ها می شود و بر کیفیت اسپرم ها نیز تأثیر منفی خواهد داشت؛ اما در مواردی دیگر، تورم تأثیری بر بیضه ها ندارد و بدون نیاز به اقدامات درمانی خاص، برطرف می شود.

ممکن است تا به حال دیده باشید که در برخی نوزادان پسر، آب در کیسه ی بیضه جمع شده است و نوزاد با بیضه های متورم متولد می شود؛ این عارضه هیدروسل نام دارد و ممکن است در افراد بزرگسال نیز دیده شود (در اصطلاح عامیانه به این حالت، آب آوردن بیضه گفته می شود).

قبل از تولد نوزاد، همزمان با رشد بیضه ها و قرارگیری آنها در کیسه ی بیضه، مقداری مایع نیز وارد کیسه ی بیضه می شود. پس از ورود کامل بیضه ها به کیسه ی بیضه، کیسه ی بیضه بسته می شود و مایع موجود در کیسه جذب می شود. در صورتی که مایع، قبل از تولد جذب نشود، باعث بروز هیدروسل می شود اما این حالت نگران کننده نیست و تورم بیضه ها طی یک سال اول پس از تولد، برطرف می شود. در برخی موارد ممکن است کیسه ی بیضه باز بماند و تا یک سالگی نیز بسته نشوند، در این موارد ممکن است با نظر پزشک، کیسه ی بیضه با جراحی ترمیم شود.

یکی دیگر از علل ایجاد هیدروسل در کودکان و بزرگسالان، فتق کشاله ران (فتق اینگوینال) است. مجرای اینگوینال، مسیری است که بیضه ها قبل از تولد برای ورود از حفره شکم به کیسه بیضه طی می کنند. در صورتی که پرده پوشاننده روده ها (صفاق) به دلیل ضعف عضلات شکم از دیواره ی حفره ی شکم خارج شود، ممکن است باعث ورود مایعات موجود در حفره ی شکم به مجرای اینگوینال و در نهایت به کیسه ی بیضه شود و کیسه ی بیضه را متورم کند. در این حالت نیز با کمک روش های جراحی، دیواره ی شکم ترمیم می شود و ورود مایع به کیسه ی بیضه متوقف می شود.

بروز هیدروسل در بزرگسالان دلایل دیگری نیز دارد؛ برای مثال ممکن است در اثر آسیب فیزیکی به بیضه ها، عفونت دستگاه تناسلی یا عفونت بیضه ها (مانند بیماری های مقاربتی)، هیدروسل ایجاد شود.

آیا هیدروسل من را عقیم می کند؟

هیدروسل در اکثر موارد تأثیر منفی بر سلامت بیضه ها ندارد مگر این که در درمان آن تأخیر صورت گیرد یا علت زمینه ای خاصی داشته باشد. عقیم شدن به دنبال هیدروسل فقط زمانی رخ می دهد که باعث اختلال در رشد بیضه ها (در کودکان) یا تغییر شکل و اندازه ی آنها شود و به دنبال آن تولید و ذخیره ی اسپرم ها نیز تحت تأثیر قرار گیرد. اگر علت ایجاد هیدروسل خطرساز باشد (برای مثال عفونت) یا تورم به حدی زیاد باشد که باعث فشار به بیضه ها شود، می تواند بر توانایی باروی مردان تاثیر منفی داشته باشد.

با توجه به اینکه پیشگیری از بروز هیدروسل به آسانی انجام پذیر نیست، می توانید با کاهش فشار به بیضه ها، احتمال بروز هیدروسل را تا حدی کاهش دهید؛ برای مثال مواردی همچون اضافه وزن و چاقی، بلند کردن و جابجا کردن اجسام سنگین و یبوست (زور زدن حین اجابت مزاج) می تواند باعث فشار به بیضه ها شود و بهتر است از این موارد دوری کنید.

همچنین لازم است به علائم خود توجه کنید تا هر گونه تورم یا التهاب را به موقع شناسایی کنید. توصیه می کنیم ماهی یک نوبت قبل از استحمام یا حین تعویض لباس، به وضعیت ظاهری بیضه ها توجه کنید؛ به این منظور مقابل آینه بایستید و اندازه ی دو سمت بیضه را با یکدیگر مقایسه کنید. در حالت طبیعی اندازه ی بیضه ی راست و چپ کمی با یکدیگر متفاوت است اما در صورت وجود هیدروسل، حداقل یک سمت از کیسه ی بیضه، بسیار بزرگتر از حالت طبیعی است. هیدروسل معمولا دردی ایجاد نمی کند (در صورتی که عفونت موجب تورم بیضه ها نشده باشد) اما ممکن است با بروز علائمی همچون احساس سنگینی در بیضه ها و مشکل در راه رفتن همراه باشد.

توصیه می کنیم در صورت مشاهده ی هر گونه تورم و التهاب در ناحیه ی بیضه ها و یا کشاله ی ران، برای تشخیص علت این علائم، به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز، اقدامات درمانی مناسب انجام شود.  در زمنیه این بیماری و سایر موارد هم همیشه میتوانید با نصب اپلیکیشن بهزی از آموزش های شخصی سازی شده بهره مند شوید و در آن زمنیه با پزشک خود در ارتباط باشید تا روند بهبودی شما سریعتر و موثرتر شود . ما در بهزی همیشه در مراحل بهبود همراهتان هستیم .

نویسنده: مرضیه پورکرمان، عضو تیم تحقیق و توسعه بهزی

منبع: NIH , MayoClinic

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا