حالت‌های مختلف برای شیردهی راحت‌تر

بدن مادرها بدون اراده آن‌ها شیر تولید می‌کند، اما شیردهی تجربه‌ای است که به صبر و تمرین نیاز دارد و برای اینکه در آن تبحر پیدا کرد، آزمون و خطای بسیار. باید از روز اول با صبوری و پشتکار شروع کرد. غریزه یک نوزاد سالم برای شیرخوردن حدود 20 الی 30 دقیقه پس از به‌دنیاآمدن به اوج می‌رسد. به همین دلیل باید کنارتان باشد تا از آغوز، شیری مغذی که بدن‌تان در اولین روزهای پس از زایمان تولید می‌کند، تغذیه کند.

تا زمانی که در بیمارستان هستید، سعی کنید از پرستارها و ماماهایی که در اطراف‌تان هستند کمک بگیرید تا نوزادتان به‌خوبی یاد بگیرد پستان‌ را به دهانش بگیرد و شما هم وضعیتی راحت و مناسب برای شیردهی انتخاب کنید.

پیش از همه باید بدانید که روش درست یا غلطی برای شیردهی به نوزاد وجود ندارد. حالتی درست است که هم نوزاد و هم مادر، هر دو احساس راحتی کنند. پس بدون نگرانی، حالت‌های مختلف را امتحان کنید و به خاطر داشته باشید ممکن است حالتی که امروز برایتان راحت بوده، با رشد کودک و آسان‌تر شدن فرایند شیردهی، تغییر کند.

شیردهی به روش درازکش

شیردهی-به-روش-درازکش

اکثر مادران و نوزادان این روش را دوست دارند زیرا بدن کودک در حالتی طبیعی قرار می‌گیرد و مادر نیز احساس آرامش می‌کند. فرقی ندارد که روی مبل دراز کشیده‌اید یا روی تخت. طوری دراز بکشید که کمرتان حدود 45 درجه زاویه بگیرد. نوزادتان روی سینه شما به روی شکمش دراز می‌کشد و با دست‌هایش در دو دوطرف بدن‌تان، پستان‌های شما را بغل می‌کند.

شیردهی به روش گرفتن توپ فوتبال

شیردهی-به-روش-گرفتن-توپ-فوتبال

این روش از اولین حالت‌هایی است که تازه‌مادران یاد می‌گیرند. نوزاد را مثل یک توپ فوتبال یا کیف دستی (بله!) زیر بازوی هم‌جهت با سینه‌ای که می‌خواهید با آن به او شیر بدهید قرار می‌دهید. بینی نوزاد باید روبه‌روی پستان باشد و پاهایش به سمت کمر شما. دست‌تان را روی بالش یا کنار بدنش قرار دهید و از شانه‌ها، گردن و سر نوزاد حمایت کنید. از ساعد نیز برای نگه‌داشتن بالاتنه او کمک ‌بگیرید.  با دست دیگر نیز پستان خود را برای نوزاد نگه دارید. مراقب باشید کودک را بیش از حد به سینه‌ فشار ندهید.

شیردهی به روش درازکش به پهلو

شیردهی-به-روش-درازکش-به-پهلو

این روش برای زمانی مناسب است که روی تخت هستید. به پهلو و رو به نوزادتان دراز بکشید. می‌توانید با قراردادن بالش شیردهی یا حوله‌ای تاشده به نوزاد کمک کنید راحت‌تر سینه شما را بگیرد. نوزاد از سینه‌ای که روی تخت قرار گرفته شیر می‌خورد. بعضی مادرها ترجیح می‌دهند نوزاد ابتدا در حالت نشسته پستان آن‌ها را به دهان بگیرد و سپس به‌آرامی دراز بکشند.

شیردهی به روش گهواره ضربدری

شیردهی-به-روش-گهواره-ضربدری

بسیاری از مادرها این حالت را ترجیح می‌دهند زیرا نوزاد به بدن مادر چسبیده و مادر به‌خوبی می‌تواند ببیند نوزاد در چه وضعیتی قرار دارد. معمولاً راحت‌ترین شیوه برای شیردهی در مکان‌های عمومی نیز همین روش است. نوزاد را جلوی خود بگیرید به شکلی که شکم‌هایتان به هم بچسبد. اگر می‌خواهید از پستان چپ شما شیر بخورد، بدن و گردنش را با دست راست نگه‌دارید و پستان را با دست چپ. اگر در این حالت از بالش شیردهی استفاده کنید، برایتان راحت‌تر خواهد بود. این حالت برای شیردهی با بطری نیز کاملاً مناسب است.

شیردهی به روش گهواره‌ای

شیردهی-به-روش-گهواره‌ای

این حالت شباهت بسیاری به روش گهواره ضربدری دارد اما در این روش، دستی که برای نگه‌داشتن نوزاد استفاده می‌کنید و پستان شما، در یک جهت قرار دارند. یکی از حالت‌های پرطرفدار در چند هفته اول شیردهی، همین روش است. سر نوزاد را با تاکردن دست‌تان به‌آرامی نگه دارید. روی صندلی دسته‌دار یا تختی با بالش‌های زیاد بنشینید و پاهایتان را روی میز یا سطحی بالاتر قرار دهید تا نوزاد را به‌خوبی نگه‌دارید. صورت، شکم و زانوهای او باید روبه‌روی شما باشد. مراقب دست نوزاد که زیر قرار می‌گیرد باشید که فشاری به آن وارد نشود. برای حمایت از گردن، ستون فقرات و پایین‌تنه کودک از دست خود کمک بگیرید.

شیردهی به روش نشسته

شیردهی-به-روش-نشسته

این حالت شیردهی برای زمانی مناسب است که نوزاد بتواند گردنش را محکم بگیرد. او را روبه‌روی خود و روی پا بنشانید. اگر می‌خواهید با پستان راست به او شیر دهید، او را با دست راست نگه‌دارید و سینه‌تان را با دست چپ.

حالت‌هایی برای شیردهی به دوقلوها

شیردادن هم‌زمان به دوقلوها کار دشواری است. در ابتدای کار بهتر است به هر یک جدا شیر دهید و پس از مدتی که مهارت بیشتری کسب کردید، می‌توانید حالت‌های زیر را امتحان کنید:

حالتهای-شیردهی-برای-دوقلوها

روش ضربدری

می‌توانید زیر هر دوی آن‌ها بالش شیردهی بگذارید. سر و گردن هر یک از نوزادها روی سطح داخلی آرنج قرار می‌گیرد و بدن‌هایشان به‌صورت ضربدری، روی پاهایتان.

روش گرفتن توپ فوتبال

در این روش، دو نوزاد در دو طرف مادر، زیر بازوهایش و روی بالش قرار می‌گیرند. می‌توانید یکی از آن‌ها را به روش گهواره و دیگری را به روش توپ فوتبال شیر دهید.

بهترین حالت‌های شیردهی برای مقابله با برخی مشکل‌های شایع

برای هر مادری، برخی حالت‌های شیردهی از بقیه مناسب‌تر و آسان‌تر است. اما اگر درگیر مشکلی مثل داشتن پستان‌های بزرگ یا رفلاکس نوزاد باشید، برخی حالت‌ها از بقیه بهتر هستند. در ادامه به برخی از این مشکلات شایع و بهترین حالت شیردهی برای مقابله با آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بهترین حالت شیردهی برای مادرانی با پستان‌های بزرگ

مادرانی که پستان‌های بزرگی دارند، اغلب حین نگه‌داشتن پستان خود زمان شیرخوردن نوزاد نگران هستند و می‌ترسند نوزادشان دچار خفگی شود. بسیاری از مادرانی که چنین نگرانی دارند، ترجیح می‌دهند در حالت درازکش به نوزادشان شیر دهند زیرا می‌توانند با کمک تشک، وزن پستان‌شان را تحمل کنند و در عین حال، وضعیت نوزاد را به‌خوبی مشاهده کنند. به خاطر داشته باشید حتماً وزن پستان را با دست‌تان مهار کنید تا سنگینی آن روی چانه نوزادتان نباشد.

بهترین حالت شیردهی برای درد نوک پستان‌ها

بسیاری از مادران در ابتدای روند شیردهی تاحدودی با آن مشکل دارند اما وقتی نوک پستان‌ها درد می‌گیرد، شیردهی تقریباً در هیچ حالتی راحت نیست. به این مادران توصیه می‌شود در حالت‌های مختلف به نوزادشان شیر دهند تا فشار از یک جهت به نوک پستان وارد نشود.

بسیاری از مادران حین شیردهی کمی سوزش احساس می‌کنند اما این احساس چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد. اگر سوزش بلافاصله برطرف نشد یا درد نوک پستان‌ها سه هفته پس از زایمان ادامه پیدا کرد، ممکن است نحوه پستان گرفتن نوزادتان دچار مشکل باشد. پس حتماً با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

بهترین حالت شیردهی پس از سزارین

باید حالتی را انتخاب کنید که فشار کمتری به زخم‌ها وارد می‌کند. در غیر این صورت، جای بخیه‌ها تحریک می‌شود و دردتان بیشتر. دو حالت از بقیه حالت‌ها برای مادرانی که سزارین شده‌اند بهتر است: روش گرفتن توپ فوتبال (زیرا تماس کمتری با بخیه‌ها به وجود می‌آید) و درازکش به پهلو (زیرا حین شیردهی، بدن‌تان استراحت می‌کند).

بهترین حالت شیردهی برای نوزاد دچار رفلاکس

وضعیت نشسته یا نیمه‌نشسته، بهترین حالت شیردهی برای نوزدانی است که به رفلاکس مبتلا هستند. دو حالت شیردهی نشسته و درازکش برای نوزاد مناسب‌تر است زیرا نیروی جاذبه به هضم غذا کمک می‌کند. اگر نوزاد تمایلی به شیرخوردن نشان نداد، سعی کنید حین شیردادن به او بایستید یا راه بروید. حرکت‌های آهسته شما او را آرام می‌کند و شیرخوردن را آسان‌تر. به‌علاوه، حتماً 15 الی 20 دقیقه پس از شیردهی او را در حالت ایستاده نگه دارید؛ یا روی شانه یا داخل کریر. بهتر است پس از شیردهی، از قراردادن او در صندلی یا تابی که کمرش زاویه 45 درجه می‌گیرد دوری کنید زیرا در این حالت‌ها فشار زیادی به مجرای صفراوی وارد می‌شود و رفلاکس تشدید می‌شود.

بهترین حالت شیردهی برای پیشگیری از نفخ

نفخ و باد معده در نوزادان دلایل مختلفی دارد. یکی از متهم‌ها، رژیم مادر است. اگر نوزاد به برخی مواد غذایی حساسیت داشته باشد، برخی غذاها دستگاه گوارش او را اذیت خواهند کرد (در این موارد، تغییر حالت شیردهی فایده چندانی ندارد). دلیل دیگر، وارد شدن مقدار زیادی هوا حین شیرخوردن به معده نوزاد است. این هوا باید به شکلی خارج شود. اگر آروغ نوزاد گرفته نشود، دچار نفخ می‌شود. حالت‌هایی مثل وضعیت نشسته یا نیمه‌نشسته مانند روش درازکش، برای مقابله با این مشکل پیشنهاد می‌شود. از آنجا که شیر با کمک نیروی جاذبه به سمت دهان نوزاد جاری می‌شود، می‌تواند راحت‌تر شیر بخورد و از وارد شدن هوا به معده نیز جلوگیری می‌شود.

خلاصه اینکه…

برای بسیار از تازه‌مادرها، شیردهی به صبر، تمرین و کسب مهارت نیاز دارد. با حوصله و کنجکاوی، حالت‌های مختلف را امتحان کنید تا بتوانید مناسب‌ترین و آسان‌ترین وضعیت را برای خود و نوزادتان انتخاب کنید.

منبع: TheBump

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا