تا چه اندازه با باورهای غلط درباره پیشگیری از بارداری آشنایید؟

فهرست مطالب

وقتی صحبت از بارداری و یا پیشگیری از بارداری می‌شود گاهی به یاد حرف‌هایی میفتیم که  هیچ مبنای علمی ندارند. داستان‌های ساختگی و باورهای غلط در مورد کنترل بارداری و پیشگیری از بارداری  خیلی زیاد است. در ادامه همراه بهتیام  باشید تا با سؤالات و باورهای متداولی که در مورد پیشگیری از بارداری وجود دارد آشنا شوید.

با مایع پیش منی باردار نمی‌شوم

مایع پیش منی یک مایع شفاف است که مردان هنگام تحریک جنسی آزاد می‌کنند. هرچند پیش منی  به‌خودی‌خود دارای هیچ‌گونه اسپرمی نیست، امّا مایع پیش منی می‌تواند هنگام خروج از آلت تناسلی با اسپرم ترکیب شود. در مایع پیش منی  حدود چهل درصد  از مردان اسپرم وجود دارد.  به همین دلیل است که روش جلوگیری طبیعی ریسک زیادی دارد و ممکن است باعث بارداری شود. حتی اگر مرد قبل از انزال آلت تناسلی خود را خارج کند، اسپرم موجود در مایع پیش منی بازهم می‌تواند زن را باردار کند.

در هنگام قاعدگی باردار نمی‌شوم

اگرچه احتمال بارداری در دوران قاعدگی کمتر است، ولی در دوران قاعدگی هم امکان بارداری وجود دارد. از طرفی ممکن است خانمی فکر کند که پریود  است اما خونریزی او به دلیل پریود نباشد. همچنین ممکن است در روزهای آخر قاعدگی رابطه جنسی برقرار کنید و در طی آن روزها بدن شما آماده بارداری شده باشد.

امکان بارداری از طریق رابطه جنسی مقعدی وجود دارد؟

امکان بارداری از طریق رابطه مقعدی بسیار کم است مگر اینکه اسپرم  از مقعد به سمت واژن انتقال یابد. اگر زمان انزال مایع منی مرد نزدیک واژن شما ریخته شود و یا اینکه شریک جنسی شما یا خود شما پیش منی و منی مرد را با انگشتان خود لمس کرد باشید و بعد واژن را لمس کنید ممکن است منجر به بارداری شود.  برای جلوگیری از بارداری حتماً  از کاندوم استفاده نمایید. کاندوم  شما را در مقابل بیماری‌های آمیزشی حفظ می‌کند. احتمال ابتلای شما به بیماری‌های جنسی از طریق رابطه جنسی مقعدی بیشتر از رابطه جنسی واژینال است.

آیا با داشتن رابطه جنسی دهانی باردار خواهم شد؟

شما صرفاً با داشتن رابطه جنسی دهانی باردار نخواهید شد. اسپرم باید وارد واژن شود تا تخمک را بارور کند.  اگر مرد در نزدیکی واژن شما انزال را انجام دهد یا آلت تناسلی خود را در نزدیکی واژن شما قرار دهد، خطر باردارشدن وجود دارد.  همچنین می‌توانید از طریق لمس مایع منی یا پیش منی و سپس لمس واژن اسپرم وارد واژن شود. بیماری‌های جنسی از طریق رابطه جنسی دهانی نیز منتقل می‌شود.

 شانس بارداری از طریق بلعیدن مایع منی وجود دارد؟

خیر. زمانی که شما مایع منی را قورت می‌دهید، بدن شما همان عملی را با آن انجام می‌دهد که با غذا انجام می‌دهد. اسپرم در معده و روده شما کشته می‌شود . اگر اسپرم  زنده هم بماند، هیچ راهی برای انتقال آن از طریق خون به سمت واژن یا رحم شما وجود ندارد.

پوشیدن لباس از بارداری جلوگیری می‌کند؟

بله. لباس پوشیدن می‌تواند از ورود اسپرم به واژن خودداری کند. از لحاظ تئوری، این احتمال وجود دارد که اسپرم از لباس‌زیر شما عبور کند، ولی این امر خیلی بعید است. هر چه لایه‌های لباس شما بیشتر و پارچه آن‌ها ضخیم‌تر باشد، دسترسی به واژن شما برای اسپرم سخت‌تر است.

آیا در حین بارداری احتمال بارداری مجدد وجود دارد؟

حاملگی در دوران بارداری امری بسیار نادر است. بیشتر اوقات، درزمان بارداری، هورمون‌های شما تغییر پیدا می‌کنند. تخمک‌گذاری در بدن انجام نمی‌شود پس امکان بارداری نیست. در تعداد بسیار کمی از زنان باردار ممکن است ممکن است یک‌بار یا بیشتر تخمک‌گذاری انجام شود که همین امر می‌تواند منجر به بارداری  یا تجربه آبستنی در دوران بارداری شود.

آیا در دوران شیردهی به کودک امکان بارداری است؟

بله اما شانس بارداری برای شما کمتر است. با پزشک خود در مورد بهترین روش‌های پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی  صحبت کنید.

آیا این حقیقت وجود دارد که اگر زن به اوج لذت جنسی (ارضا) نرسد باردار نمی‌شود؟

خیر. این باور که با ارضا شدن یک زن اسپرم قدرت بیشتری برای حرکت به سمت واژن پیدا می‌کند کاملاً اشتباه است.  چه به اوج لذت جنسی رسیده باشید چه به اوج لذت جنسی نرسیده باشید امکان بارداری وجود دارد.

آیا دوش گرفتن بعد از رابطه جنسی باعث جلوگیری از بارداری می‌شود؟

خیر. دوش گرفتن یا شستن واژن با آب یا مایعات دیگر منجر به جلوگیری از بارداری نمی‌شود. اسپرم به‌سرعت شنا می‌کند و تا زمان دوش گرفتن وارد رحم شده است. برخی مواقع دوش گرفتن فقط باعث می‌شود اسپرم بیشتری به سمت واژن حرکت کند.

من شنیدم که زنان یک روز در ماه بارور می‌شوند. بنابراین آیا زنان می‌توانند در روزهای دیگر رابطه جنسی مطمئن و بدون وسایل پیشگیری مثل کاندوم برقرار کنند؟

این موضوع حقیقت دارد که تخمدان‌های زنان معمولاً در یک روز از ماه تخمک آزاد می‌کنند،  ولی در روزهایی که منتهی به تخمک‌گذاری می‌شود نیز امکان بارداری  وجود دارد. اسپرم می‌تواند تا ۵ روز در بدن یک زن زنده بماند و  دوره پنجره برای باردارشدن در حدود ۶ روز است. همچنین روز تخمک‌گذاری اغلب از ماهی به ماه دیگر متفاوت است و  پیش‌بینی اینکه چه روزی می‌توانید بارور شوید سخت است.

آیا برقراری رابطه جنسی در پوزیشن ایستاده یا قرار گرفتن زن در بالا می‌تواند از باردارشدن محافظت کند؟

خیر. برخی از مردم فکر می‌کنند که  پوزیشن‌های  خاص جنسی مثل ایستادن، از ورود اسپرم به واژن جلوگیری می‌کند. امّا  اسپرم برخلاف جاذبه به‌سرعت شنا می‌کند.

آیا فقط یک‌بار رابطه جنسی باعث بارداری می‌شود؟

بله. اگر زمان تخمک‌گذاری بدن باشد با یک‌مرتبه رابطه جنسی هم امکان بارداری وجود دارد.

آیا دوش گرفتن یا حمام رفتن و یا ادرار بلافاصله پس از رابطه جنسی احتمال بارداری را کاهش می‌دهند؟

خیر. اگرچه حمام کردن می‌تواند مقداری از مایع منی خارج از واژن شمارا شستشو دهد، امّا اثری بر اسپرم داخل آن ندارد. این اسپرم‌ها به‌سرعت به سمت رحم شنا می‌کنند. ادرار کردن هم نمی‌تواند اسپرم‌ها را به سمت خارج شستشو دهد به این دلیل که ادرار از واژن خارج نمی‌شود.

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا