تأثیر بیماری‌های مقاربتی بر سلامت مادر و نوزاد

بیماری‌های مقاربتی، عفونت‌هایی هستند که از طریق رابطه جنسی با فردی که به بیماری مقاربتی مبتلاست، منتقل می‌شوند. هر فردی باید این بیماری‌ها را جدی بگیرد و درمان کند.

زنان باردار نیز در معرض ابتلا هستند. البته وقتی باردار هستید، نه‌تنها خود شما، بلکه فرزندتان نیز در معرض عوارض متعدد بیماری‌های مقاربتی خواهد بود. پس اهمیت آگاهی از ابتلا به بیماری و درمان، بسیار بیشتر می‌شود. برخی بیماری‌های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌تواند هم در دوران بارداری و هم در زمان زایمان، مشکلاتی ایجاد کند. در ادامه با تأثیر این بیماری‌ها بر سلامت مادر و نوزاد آگاه می‌شوید.

از بیماری‌های مقاربتی چه می‌دانید؟

ویروسها-زیر-میکروسکوپ

بیماری‌های مقاربتی عفونت‌هایی است که حین رابطه جنسی از فرد مبتلا به شریک جنسی او منتقل می‌شود. این بیماری‌ها از طریق هر رفتار جنسی که دربرگیرنده دهان، واژن و مقعد باشد منتقل می‌شود.

چی بهتر از سلامتی
رسانه خودمراقبتی

بیماری‌های مقاربتی شایع عبارت‌اند از:

 • کلامیدیا (Chlamydia)
 • هرپس تناسلی ( Genital Herpes)
 • سوزاک (Gonorrhea)
 • هپاتیت ب (Hepatitis B)
 • اچ‌آی‌وی/ایدز (HIV/AIDS)
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
 • زگیل تناسلی (Genital Warts)
 • سیفلیس (Syphilis)
 • تریکومونا (Trichomoniasis)

بیماری‌های مقاربتی چه علائمی دارند؟

بیماری‌های مقاربتی گاهی با هیچ علامتی همراه نیستند. گاهی نیز چنین علائمی دارند:

 • برآمدگی، زخم یا زگیل نزدیک دهان، مقعد، آلت تناسلی مردان و واژن
 • ورم یا قرمز شدن پوست اطراف آلت تناسلی مردان یا واژن
 • راش پوستی
 • ادرار دردناک
 • کاهش وزن، مدفوع شل و تعریق شبانه
 • درد و تب و لرز
 • زردی پوست
 • ترشح از آلت تناسلی مردان یا واژن (شاید ترشحات واژن بوی خاصی داشته باشد)
 • خون‌ریزی از واژن در مواقعی غیر از دوره پریود
 • رابطه جنسی همراه با درد
 • خارش شدید نزدیک آلت تناسلی یا واژن.

آیا ممکن است یک زن باردار، بیماری مقاربتی را به فرزندش منتقل کند؟

زن-باردار-روی-تخت-دراز-کشیده

بله! زنان باردار می‌توانند پیش از به دنیا آمدن نوزاد، حین زایمان و پس از آن نیز بیماری مقاربتی خود را به فرزندشان منتقل کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود در اولین مراجعه به پزشک، اکثر بیماری‌های مقاربتی غربالگری شود. درمان این بیماری‌ها بهترین راه برای محافظت از سلامت مادر و نوزادتان است.

بیماری‌های مقاربتی چگونه بر بارداری اثر می‌گذارند؟

بیماری‌های مقاربتی می‌تواند هم بر سلامت مادر و هم نوزاد اثر بگذارد:

کلامیدیا

این بیماری در دوره بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند. با وجود این، نوزادانی که در معرض این عفونت بوده‌اند، ممکن است در هنگام تولد به عفونت‌های شدید چشمی یا ذات‌الریه مبتلا شوند.

درمان: مادران باردار با آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند و برای کودکان نیز پماد چشمی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود تا از عفونت پیشگیری شود.

هرپس تناسلی

شاید این بیماری در طول بارداری خطری برای مادر نداشته باشد اما در هنگام زایمان، مشکل‌زاست. زخم‌های ناحیه تناسلی مسری هستند و می‌توانند حین زایمان، عفونت را به نوزاد منتقل می‌کنند. در نتیجه، به زنان مبتلا به هرپس تناسلی توصیه می‌شود به صورت سزارین زایمان کنند.

درمان: داروهای ضدویروسی برای بیمار تجویز می‌شود.

سوزاک

باکتری-سوزاک-زیر-میکروسکوپ

اگر مادر حین دوران بارداری به سوزاک مبتلا شود، ممکن است عفونت باعث آفت دهان، تب و عفونت خونی شود. معمولاً نوزاد در خطر نیست اما اگر در زمانی به دنیا بیاید که مادر عفونت فعال داشته باشد، شاید دچار عفونت چشمی یا نابینایی، عفونت مفاصل یا عفونت خونی شود.

درمان: برای مادران مبتلا به سوزاک، داروی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود و برای همه نوزادان نیز پس از تولد، پماد چشمی آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود تا از عفونت پیشگیری شود.

هپاتیت ب

هپاتیت ب یک عفونت کبدی است که عامل آن، ویروس هپاتیت ب است. اگر زن بارداری به هپاتیت ب مبتلا باشد، می‌تواند بیماری خود را از طریق جفت به جنین منتقل کند. به‌علاوه، زنان مبتلا به هپاتیت ب بیشتر در معرض زایمان زودهنگام هستند. البته غربالگری به‌موقع و واکسن زدن می‌تواند از عوارض خطرناک این عفونت پیشگیری کند.

درمان: در صورتی که مادر به هپاتیت ب مبتلا باشد، به کودک آنتی‌بادی و واکسن تزریق خواهد شد تا از ابتلا پیشگیری شود.

اچ‌آی‌وی/ایدز

اچ-آی-وی-زیر-میکروسکوپ

به لطف پیشرفت‌های دارویی، انتقال اچ‌آی‌وی به نوزاد تقریباً به طور کامل قابل پیشگیری است.

درمان: گرچه اچ‌آی‌وی/ایدز قابل درمان نیست اما می‌توان با مصرف داروهای مختلف از انتقال ویروس به نوزاد پشگیری کرد.

ویروس پاپیلومای انسانی/ زگیل تناسلی

از بیماری‌های شایع مقاربتی است که می‌تواند بدون علامت باشد یا زخم‌هایی ایجاد کند.

درمان: اگر حین بارداری به زگیل تناسلی مبتلا شوید، درمان به بعد از زایمان موکول می‌شود. زایمان فقط در مواردی خطرناک است که زگیل‌های تناسلی بزرگ باشد. در چنین شرایطی، گزینه‌های مختلف برای زایمان به مادر مبتلا پیشنهاد خواهد شد.

سیفلیس

این بیماری به‌راحتی به جنین منتقل می‌شود و می‌تواند باعث بروز عفونت‌های کشنده شود. در صورتی که درمان نشود، شاید نوزاد زودهنگام به دنیا بیاید یا دچار مشکلاتی در اندام‌های مختلف از جمله چشم، گوش، قلب، پوست و استخوان‌ها شود.

درمان: احتمالاً پزشک در دوره بارداری برای مادر داروی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند تا احتمال انتقال سفلیس به نوزاد را کاهش دهد.

تریکوما

عامل این بیماری نوعی انگل است که باعث ترشح از واژن می‌شود. اگر درمان نشود، ممکن است نوزاد پیش از موقع به دنیا بیاید و وزنش هنگام تولد پایین باشد.

درمان: این عفونت به‌راحتی با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را جدی بگیرید!

انواع-مختلف-آنتی-بیوتیک

اگر در دوره بارداری برایتان داروی آنتی‌بیوتیک تجویز شده تا بیماری مقاربتی شما درمان شود، لازم است همه داروهای تجویزی را مصرف کنید؛ حتی اگر علائم شما از بین رفته باشد. به‌علاوه، هیچوقت دارویی که برای فرد دیگری تجویز شده را مصرف نکنید. با این کار، درمان عفونت شما دشوارتر خواهد شد.

چطور می‌توانم از خودم در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت کنم؟

 • تنها راه قطعی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی، عدم برقراری رابطه جنسی است.
 • همیشه حین رابطه از کاندوم استفاده کنید. در صورت نیاز به لوبریکانت، نوع «بر پایه آب» را انتخاب کنید.
 • به شریک جنسی خود متعهد بمانید.
 • آزمایش‌های غربالگری بیماری‌های مقاربتی را انجام دهید تا بیماری را به فرزند خود یا فرد دیگری منتقل نکنید. اگر در اوایل دوران بارداری آزمایش داده‌اید و مبتلا نبوده‌اید، به این معنا نیست که در ماه‌های بعد نیز مبتلا نخواهید شد. پس هر زمان که رابطه جنسی محافظت‌نشده داشتید، حتماً برای غربالگری مراجعه کنید.
 • پیش از رابطه جنسی، به‌ویژه اگر باردار هستید، الکل و مواد مخدر مصرف نکنید زیرا احتمال برقراری رابطه جنسی ایمن را کاهش می‌دهد.
 • با علائم بیماری‌های مقاربتی آشنا باشید تا در صورت بروز، آن‌ها را در خود یا شریک جنسی‌تان تشخیص دهید.

خلاصه اینکه…

ابتلا به بیماری‌های مقاربتی می‌تواند سلامت مادر و نوزاد را به خطر بیندازد. در مرحله جنینی، حین تولد و حتی در زمان شیردهی، ممکن است نوزاد را در معرض خطرهایی جبران‌ناپذیر قرار دهد. حتماً در اولین مراجعه به پزشک پس از آگاهی از بارداری، باید بیماری‌های جنسی غربالگری شوند تا از سلامت خود و نوزادتان مطمئن شوید.

منبع: WebMD , ClevelandClinic

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا