پوست را از درون و بیرون آبرسانی کنید!

اگر تا‌به‌حال به تبلیغات یا برچسب محصولات مراقبتی و زیبایی از پوست توجه کرده باشید، به احتمال زیاد به واژه «دارای قدرت آبرسانی پوست» یا «رطوبت‌رسانی عمیق پوست» برخورده‌اید. اما آبرسانی به چه معنا است و چرا پوست به آبرسانی نیاز دارد؟

همان‌طور که از واژه «هیدراتاسیون» یا «آب‌رسانی» پیداست، به آب اشاره دارد. برای داشتن پوستی سالم، مستحکم و با خاصیت ارتجاعی به آب نیاز خواهید داشت. بیرونی‌ترین لایه پوست که شامل سلول‌های مرده پوست است و لایه شاخی نام گرفته، همانند آجر و سیمان است. آجرها کنار هم قرار گرفته‌اند و چربی پوست یا همان لیپید، مانند ملات عمل می‌کند و این آجرها را به هم می‌چسباند.

این «دیوار آجری» سد دفاعی پوست است که به حفظ رطوبت داخل سلول‌های پوست کمک می‌کند. هنگامی که سد دفاعی پوست آسیب دیده باشد و قادر به حفظ رطوبت نباشد، مرطوب نگه‌داشتن و آبرسانی پوست با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد بود. پوست فرد خشک و بر اساس شدت آسیب، پوسته‌پوسته و قرمز می‌شود. علاوه بر این، اگر سلول‌های زیر سد دفاعی، آب بیش از حد از دست بدهند و محتوای آب داخل سلول‌ها کاهش ‌یابد، سلول‌ها چروکیده می‌شوند. در نتیجه، شاید پوست کدر به نظر برسد، درخشندگی خود را از دست بدهد و چین و چروک‌های ظریف بیشتر از قبل قابل توجه باشند.

عوارض و دلایل خشکی پوست

خشکی تنها بر ظاهر پوست تأثیر نمی‌گذارد و می‌تواند باعث خارش و ترک‌خوردگی شود که بسیار آزاردهنده و ناراحت‌کننده است. این ترک‌های پوستی لایه‌های حساس‌تر پوست را در معرض هوای خشک قرار می‌دهند و باعث کم‌آبی آن‌ها نیز می‌شود. قرار گرفتن در معرض سرما یا گرمای شدید، استفاده از صابون‌های خشن، شوینده‌ها و مواد شیمیایی نامناسب برای نوع پوست، کشیده شدن پوست در اثر استفاده از اسفنج و لیف‌های خشن، استفاده مکرر از محصولات لایه‌بردار، دوش گرفتن یا حمام آب گرم طولانی‌مدت، ننوشیدن آب کافی، تغذیه نامناسب، شرایط فیزیولوژیک مانند یائسگی، برخی بیماری‌ها از جمله کم‌کاری تیروئید، همگی به خشکی پوست منجر می‌شوند.

خبر خوب این است که این آسیب سد دفاعی پوست، دائمی نیست و با تغییرات مناسب در سبک زندگی خود، می‌توانید جلوی آسیب را بگیرید و رطوبت را به پوست خود بازگردانید. با شروع به ترمیم سد رطوبتی پوست، تنها در چند روز، متوجه افزایش چشمگیر رطوبت پوست خود خواهید شد. در واقع، شما می‌توانید سطح هیدراتاسیون پوست را تنها در 24 ساعت تغییر دهید.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که  هیدراتاسیون پوست فراتر از یافتن مرطوب‌کننده است. برای اینکه پوست جوان، بدون چین و چروک به نظر برسد، آبرسانی داخل و خارج باید بخشی از برنامه روزانه باشد. آیا آماده‌اید تا پایان هفته پوست متفاوت‌تری داشته باشید؟ تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا سد رطوبتی پوست خود را ترمیم و پوستی سالم و هیدراته را که شایسته آن هستید به دست آورید.

تست آبرسانی پوست

در گام اول، بهتر است که سطح آبرسانی پوست خود را آزمایش کنید و با تغییرات در سبک زندگی آغاز کنید. اما چطور؟! با یک تست ساده، میزان هیدراتاسیون فعلی پوست خود را می‌توانید بسنجید. با استفاده از انگشت شست و اشاره، قسمت گوشتی پوست خود را در جایی که ناحیه گونه و زیر چشم به هم می‌رسد، نیشگون بگیرید.

زنی-پوست-صورتش-را-نیشگون-گرفته

هنگامی که این کار را انجام می دهید، پوست شما برای لحظه‌ای جمع می‌شود و سپس به شکل اولیه خود رها می‌شود.  سطح هیدراتاسیون شما با سرعت بازگشت پوست به جای خود مشخص می‌شود. هر چه پوست سریع‌تر برگردد، سطح هیدراتاسیون بالاتری دارد. پوستی که به آرامی به موقعیت معمول خود باز می گردد اغلب نشان‌دهنده کم‌آبی بدن است.

چگونه پوست خود را هیدراته نگه داریم؟

برای بهبود ظاهر، حفظ سلامت و طراوت پوست توجه کنید که کدام‌یک از نکاتی که در ادامه آمده را انجام می‌دهید، چرا که تنها مالیدن کرم و لوسیون کافی نیست و باید قبل از خرید هرگونه آبرسان و مرطوب‌کننده نخست شیوه زندگی‌تان را تغییر دهید.

در شبانه‌روز چند ساعت می‌خوابید؟

اگر آبرسانی  و سلامت سد دفاعی پوست‌تان برایتان مهم است، لازم است که به مدت‌زمان خواب خود توجه کنید. ساعات خواب فرصتی است که پوست خود را ترمیم و رطوبت را تأمین می‌کند. سعی کنید حداقل 8 تا 9 ساعت بخوابید تا روند بهبودی پوست را بهبود دهید.

چه مدت‌زمان زیر آب دوش می‌ایستید؟

دوش گرفتن خود را به 5 یا 10 دقیقه محدود کنید و برای شست‌وشو از آب خنک و ولرم استفاده کنید.

دوش-آب

آب داغ می‌تواند باعث خشک شدن پوست شود. بنابراین مهم است که صورت یا بدن را فقط با آب خنک یا آب ولرم بشویید. با این کار می‌توانید به جلوگیری از خشک شدن پوست کمک کنید. اگر پوست خشکی دارید، توجه به این نکته بسیار مهم است.

جنس روبالشی‌تان از چه الیافی است؟

برای محافظت از پوست، روبالشی‌های نخی خود را با پارچه‌ای‌نرم‌تر و با قابلیت جذب کمتر مثل ابریشم یا بامبو تعویض کنید. استفاده از پارچه‌های غیرساینده مانند روبالشی‌های ابریشمی به جلوگیری از آسیب بیشتر به سد ضعیف‌شده پوست کمک می‌کند.

نوع شوینده و محصولات پوستی را مطابق با نوع پوست‌تان خریداری می‌کنید؟

مهم است که صورت خود را هر روز بشویید اما اگر شوینده متناسب با جنس پوست‌تان نباشد، چربی محافظ پوست از بین می‌رود و به سد رطوبتی پوست آسیب بیشتری وارد می‌کند، به جای اینکه مفید واقع شود! اولین گام برای ترمیم سد رطوبتی این است که از تخریب بیشتر توسط پاک‌کننده‌های نامناسب خودداری کنید. پاک‌کننده های متناسب با پوست خود را انتخاب کنید و به‌آرامی پوست‌تان را تمیز کنید تا از چربی ملایمی که از پوست‌تان محافظت می‌کند مراقبت کنید.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که از محصولاتی استفاده می‌کنید که برای نوع پوست شما طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، اگر پوست حساس یا چربی دارید، از محصولات مراقبت از پوست برای پوست‌های حساس یا مخصوص پوست چرب استفاده کنید. استفاده از مرطوب‌کننده‌های مناسب نوع پوست نیز تاثیر زیادی در حفظ رطوبت، آبرسانی و تغذیه پوست دارند.

لایه‌برداری می‌کنید؟

زنی-در-حال-مالیدن-ژل-شستشو-روی-صورتش

لایه‌برداری منظم می‌تواند برای پوست فوق‌العاده مفید باشد. اگر لایه‌برداری نکنید، سلول‌های مرده در سطح پوست جمع می‌شوند و اثربخشی محصولات مراقبت از پوست را کاهش می‌دهند. هنگامی که پوست خود را لایه‌برداری می‌کنید، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که مرطوب‌کننده‌ها بسیار مؤثرتر عمل می‌کنند. به طور کلی توصیه می‌شود که یک یا دو بار در هفته لایه‌برداری کنید. این کار می‌تواند بدون تحریک پوست، به حذف سلول‌های مرده پوست کمک کند. اگر بیشتر از دو بار در هفته لایه‌برداری کنید، احتمال دارد پوست شما تحریک شود و آسیب‌ها  نیز بیشتر شود. برای راهنمایی بهتر در انتخاب لایه‌بردارها به متخصص پوست مراجعه کنید.

ضد‌آفتاب استفاده می‌کنید؟

استفاده از کرم ضد‌آفتاب علاوه بر محافظت در برابر اشعه‌های خورشید، به هیدراته ماندن پوست  نیز کمک می‌کند. بدون کرم ضدآفتاب، پوست در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب به‌راحتی آسیب می‌بیند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، این احتمال وجود دارد که پوست شما در حفظ رطوبت نیز با مشکل مواجه شود. با استفاده از کرم ضد‌آفتاب می‌توانید از آسیب به پوست و خشک شدن پوست جلوگیری کنید.

با محصولات حاوی آلوئه ‌ورا آشنا هستید؟

گیاه-آلوئه-ورا

محصولاتی که حاوی آلوئه‌ورا هستند می‌توانند به‌طور ویژه برای پوست مفید باشند. هنگامی که پوست خشک می‌شود، می‌تواند باعث تحریک، خشکی و سوزش شود. آلوئه‌ورا می‌تواند به کاهش این سوزش، ترمیم آسیب واردشده و تأمین رطوبت پوست کمک کند.

هر نوع ماسکی را به پوست‌تان می‌زنید؟

ماسک‌های صورت می توانند برای پوست‌های خشک مفید باشند، به شرط اینکه مطمئن باشید از ماسکی استفاده می‌کنید که به طور خاص برای ایجاد رطوبت به پوست طراحی شده است. ماسک صورت را بعد از دوش گرفتن استفاده کنید زیرا بعد از دوش گرفتن، منافذ پوست باز می‌شود و بهتر می‌تواند مواد تشکیل‌دهنده ماسک را جذب کند. بدین ترتیب ماسک بسیار مؤثرتر عمل می‌کند.

رطوبت هوای خانه را تأمین می‌کنید؟

دستگاه‌های رطوبت‌ساز در خانه می‌تواند فواید زیادی برای پوست داشته باشد. این امر به‌ویژه در فصول سرد سال که احتمال خشکی هوا بیشتر است، حائز اهمیت است. اگر از خشکی پوست رنج می‌برید، این کار می‌تواند یک اقدام فوق‌العاده مفید باشد. فقط توجه داشته باشید که رطوبت‌سازها نیاز به نظافت منظم دارند و حتماً مخزن و فیلترها را باید تمیز نگه دارید.

بدن را از داخل آبرسانی می‌کنید؟

وقتی نوبت به ترمیم سد دفاعی و رطوبتی پوست می‌رسد، بسیاری از افراد نخست بر روی انتخاب محصولات پوستی تمرکز می کنند اما آنچه می‌خورید به اندازه محصولاتی که روی پوست می‌مالید مهم است. رژیم غذایی که اغلب مصرف می‌کنید، تأثیر زیادی بر سلامت پوست شما دارد. اگر می‌خواهید آبرسانی به پوست را دوباره احیا کنید و پوست خود را ترمیم کنید، باید آنچه را که برای هیدراته ماندن پوست نیاز است به بدن خود برسانید.

نوشیدن آب

زنی-در-حال-نوشیدن-آب

اولین قدم این است که مقدار زیادی آب بنوشید. پوست شما از 30‌درصد آب تشکیل شده و تمرکز بر هیدراته ماندن – به خصوص اگر اهل نوشیدن آب زیاد نیستید –  می‌تواند به جبران از دست دادن آب و افزایش هیدراتاسیون در پوست کمک کند. به همین سادگی! هر چه رطوبت بیشتری از درون به بدن خود بدهیم، سد محافظ رطوبت پوست، بهتر عمل می‌کند.

علاوه بر نوشیدن مقدار زیادی آب، باید مصرف قهوه یا الکل را نیز محدود کنید. این نوشیدنی‌ها ادرارآور هستند و می‌توانند منجر به کم‌آبی بدن شوند. برای جبران آب از دست رفته، یکی از راهکارها این است که به ازای هر نوشیدنی الکلی یا کافئین‌دار که می‌خورید، یک فنجان آب بنوشید.

مصرف مواد غذایی مفید

غذاهای مفید زیادی نیز وجود دارد که می‌توانید برای بهبود سلامت پوست خود به رژیم غذایی اضافه کنید. آووکادو، مغزها و دانه‌ها (تخم آفتابگردان، کتان، کدو و…)، زیتون و روغن‌های گیاهی، غذاهای دریایی از جمله افزودنی های مفید به رژیم غذایی هستند. اگر به طور منظم این مواد غذایی را مصرف می‌کنید، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که چربی‌های سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کرده‌اید. این چربی‌های سالم می‌توانند به تأمین رطوبت پوست کمک کنند و همین می‌تواند وضعیت پوست را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

میوه‌ها و سبزیجات، اغلب حاوی مقادیر قابل توجهی آب هستند که می‌تواند رطوبت پوست را افزایش دهد. از میان میوه‌ها هندوانه دارای مقدار قابل توجهی آب است و می‌تواند آبرسانی عالی برای پوست‌تان باشد.

خلاصه اینکه…

وقتی با خشکی پوست دست و پنجه نرم می‌کنید، حتما باید بدن را هیدراته کنید. اطمینان حاصل کنید که هر روز به اندازه کافی آب و غذاهایی که به تأمین رطوبت بدن کمک می‌کنند مصرف می‌کنید. مدت‌زمان دوش گرفتن خود را کوتاه و با آب ولرم استحمام کنید. استفاده از صابون را به حداقل برسانید. از یک مرطوب‌کننده یا ماسک آبرسان متناسب با پوست‌تان استفاده کنید و قبل از خرید محصولات مراقبت از پوست، نخست نوع پوست خود را بشناسید.

منبع: WebMD , The Skin Institute

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا