راه‌های محافظت از پوست کودکان در برابر خورشید

محافظت در برابر نور خورشید و استفاده از ضدآفتاب برای کودکان و نوجوانان بسیار مهم است. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی و آسیب‌های طولانی‌مدت، از جمله پیری زودرس پوست شود. آفتاب‌سوختگی نشانه‌ای از آسیب پوست است که می‌توانید به وضوح آن را ببینید اما آسیب‌های غیر قابل مشاهده ای هم هستند که در همه انواع پوست رخ می‌دهد. به طوری که آفتاب‌سوختگی در دوران کودکی، با خطر بالاتر ابتلا به سرطان پوست مرتبط است که متأسفانه شیوع آن در جوانان رو به افزایش است.

محافظت از پوست کودک در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید تا حد زیادی می‌تواند این خطر را کاهش دهد.  این کار می‌تواند شامل پوشیدن لباس‌های مناسب که پوست را کامل می‌پوشانند و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب قبل از خروج از منزل باشد. زمانی که هوا گرم است و پا به فصل تابستان می‌گذاریم، بیش از پیش به زدن کرم ضد آفتاب رو می آوریم. البته استفاده از ضد آفتاب در تمام طول سال حتی در هوای ابری مهم است. نور ماوراء بنفش از میان ابرها نیز نفوذ می‌کند. بنابراین آسیب اشعه‌های خورشید حتی در یک روز ابری نیز ممکن است رخ دهد.

با وجود تنوع زیاد در ضد آفتاب‌ها، انتخاب یک کرم ضد آفتاب مناسب برای کودکان ممکن است کمی مشکل به نظر برسد. آنچه در هنگام استفاده از ضد آفتاب اهمیت دارد این است که چگونه از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند. در ادامه خواهید آموخت که چگونه انتخاب ضد آفتاب مناسب می‌تواند به محافظت از پوست کودکان در برابر خورشید کمک کند. برای آشنایی با راه‌های محافظت از پوست کودکان در برابر خورشید و پاسخ به سؤال‌های متداول در مورد کرم ضد آفتاب، همراه ما باشید.

انواع ضد آفتاب کدام‌اند؟

دو دسته کلی ضد آفتاب وجود دارد:

ضد آفتاب فیزیکی

ضد آفتاب فیزیکی، معدنی یا مینرال (mineral) که حاوی تیتانیوم و روی است، به عنوان مانعی در برابر اشعه خورشید عمل می‌کند. این نوع از کرم‌های ضد آفتاب به گونه‌ای طراحی شده‌اند که روی سطح پوست باقی بمانند و بنابراین ممکن است پوست کمی سفید بنظر برسد. این نوع از ضد آفتاب ها به محض استفاده تأثیر خود را می‌گذارند اما به‌راحتی با آب یا تعریق پاک می‌شوند.

محافظت-از-پوست-کودکان-در-برابر-خورشید-ضد-آفتاب-با-spf-مختلف

ضد آفتاب شیمیایی

ضد آفتاب شیمیایی با جذب اشعه‌های خورشید مانند یک اسفنج از پوست محافظت می‌کند. به این معنی که مانند یک اسفنج، اشعه خورشید را به خود جذب می‌کند. سپس آن را به گرما تبدیل می‌کند و گرمای تولید شده را از پوست آزاد می‌کند. این نوع از ضد آفتاب ها بر خلاف انواع طبیعی به‌راحتی جذب پوست می‌شوند. به‌علاوه، پوشش سفید رنگی بر سطح پوست باقی نمی‌گذارند و به‌راحتی با تعریق از بین نمی‌روند. تنها نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که زمان شروع تأثیرشان 15 تا 30 دقیقه پس از استفاده است که برای خروج از منزل باید این مدت زمانی را لحاظ کنید.

کرم‌های ضد آفتاب به صورت کرم، ژل، اسپری و استیک در دسترس هستند. کرم‌ها برای نواحی پوست خشک، استیک‌ها برای اطراف چشم و ژل‌ها برای نواحی دارای مو (مانند پوست سر) مناسب‌تر هستند. مواد فعال موجود در ضد آفتاب برای پوست عالی هستند اما برای ریه‌ها مناسب نیستند. بنابراین وقتی صحبت از اسپری ضد آفتاب می شود، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که کودکان (که معمولاً  قادر به حبس نفس خود نیستند) در معرض خطر بیشتری برای تنفس این مواد شیمیایی هستند.

چه کسانی به کرم ضد آفتاب نیاز دارند؟

همانطور که پیش از این گفته شد، تمام کودکان نیاز به محافظت در برابر پرتوهای خورشید دارند. آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می‌کند که همه کودکان بالاتر از 6 ماه -صرف نظر از رنگ پوست‌شان- از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنند. همچنین در مورد نوزادان کمتر از 6 ماه نیز توصیه می‌شود که هنگام بیرون رفتن از خانه، لباس های سبک تن کودک کنید که دست ها و پاها را بپوشاند. کلاه لبه دار سر کودک بگذارید و با چتر یا سایه‌بان کالسکه از او در برابر نور خورشید محافظت کنید.

چه نوع ضد آفتابی برای محافظت پوست کودکان بهتر است؟

محافظت-از-پوست-کودکان-در-برابر-خورشید-کودکی-به-صورتش-کرم-میزند

هنگام خرید کرم ضد آفتاب، باید به برچسب ضد آفتاب توجه کنید و مطمئن شوید که:

  • محافظت در برابر هر دو اشعه UVA و UVB را داشته باشد (ضد آفتاب با طیف وسیع).
  • ضد آب باشد. این ویژگی خصوصاً برای کودکانی که تفریحات آبی دارند مناسب است. البته توجه داشته باشید که ضدآب بودن این نوع از ضد آفتاب ها بدین منظور نیست که نیاز به تمدید ندارند. این دسته از کرم‌های ضد آفتاب به مدت 40 تا 80 دقیقه ای که در آب هستند خاصیت محافظتی دارند).
  • حاوی PABA- پارا آمینو بنزوئیک اسید- نباشد که می‌تواند باعث حساسیت پوستی شود. همچنین از مالیدن کرم‌های ضد آفتابی که حاوی ترکیبات بنزون هستند اجتناب کنید.
  • برای پوست های حساس، به دنبال انواع ضد آفتاب معدنی با ترکیبات فعال اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم باشید.

ضد آفتاب با چه SPF برای محافظت از پوست کودکان مناسب است؟

SPF، فاکتور محافظت در برابر نور خورشید است و مدت زمانی را که می‌توانید بدون خطر آفتاب سوختگی در معرض نور خورشید بمانید اندازه‌گیری می کند. به عنوان مثال، یک کرم ضد آفتاب با SPF 15 به این معنی است که محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید 15 برابر بیشتر از زمانی است که کرم ضد آفتاب نزده‌اید. با این حال، توجه تنها به SPF برای محافظت در برابر اشعه های خورشید خطرناک است زیرا ضدآفتاب اگر به طور مداوم استفاده نشود و یا در موعد زمانی مناسب تمدید نشود، به میزان کمتری از پوست محافظت خواهد کرد.

همچنین اگر از داروهایی استفاده می‌کنید که حساسیت به نور را افزایش می دهند، یا اگر پوست شما بسیار روشن است، توجه بیشتر به انتخاب SPF ضد آفتاب و طرز استفاده صحیح از آن بسیار ضروری است. کودکان 6 ماهه و سنین بالاتر باید از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 15 استفاده کنند، البته بهتر است که ضد آفتاب دارای SPF  30 یا حتی بالاتر باشد.

محافظت-از-پوست-کودکان-در-برابر-خورشید-ضد-آفتاب-با-spf-مختلف

چگونه، چه زمانی و کجا از کرم ضد آفتاب برای کودکان استفاده شود؟

زمان استفاده از ضد آفتاب

هر زمان که فرزندان‌تان در معرض نور خورشید هستند باید از ضد آفتاب استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، حدود 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن بچه‌ها ضد آفتاب زدن را شروع کنید. گوش ها، دست ها، پاها، شانه‌ها و پشت گردن را فراموش نکنید. با بالم لب با SPF 30 از لب‌ها نیز محافظت کنید. همچنین پوشیدن کلاه و لباس مناسب و پرهیز از حضور در فضای باز در ساعات اوج تابش نور از ساعت 10 صبح تا 16 بعد از ظهر محافظت در برابر نور خورشید را بهبود می بخشد.

مقدار ضد آفتاب

در زدن کرم ضد آفتاب دست و دلباز باشید. متخصصان پوست توصیه می‌کنند نواحی از بدن که در معرض نور خورشید است -حتی پوست سر- را به طور کامل با ضد آفتاب بپوشانید. می‌توانید جهت اطمینان از استعمال مقدار کافی ضد آفتاب،«قانون قاشق چایخوری» (معادل 5 میلی‌لیتر) را به کار ببرید. بدین صورت که از 9 قاشق چایخوری ضد آفتاب برای کل بدن کودک بسته به میزان برهنه بودن بدن استفاده کنید: 1 قاشق چایخوری برای صورت و گردن، 1 قاشق چایخوری برای قسمت جلوی تنه و 1 قاشق چایخوری برای پشت تنه، 1 قاشق چایخوری برای هر بازو و 2 قاشق چایخوری برای هر پا.

تمدید ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب را تقریباً هر 2 ساعت یکبار تمدید کنید و پس از تعریق یا شنا کردن کودک، دوباره به صورت و بدن کودک ضد آفتاب بمالید.

ضد آفتاب هنگام شنا

اگر بچه‌ها در اطراف آب هستند یا شنا می‌کنند، از یک ضد آفتاب مقاوم در برابر آب استفاده کنید. آب پرتوهای خورشید را منعکس و تشدید می‌کند، بنابراین محافظت از پوست کودکان در برابر خورشید بچه‌ها به تلاش بیشتری نیاز دارند. ضدآفتاب‌های مقاوم در برابر آب ممکن است تا 80 دقیقه در آب دوام بیاورند و برخی نیز در برابر تعریق مقاوم هستند. صرف نظر از برچسب ضدآب، هنگام بیرون آمدن بچه‌ها از آب، حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

محافظت-از-پوست-کودکان-در-برابر-خورشید-مادری-به-صورت-فرزندش-کرم-میزند

تاریخ انقضای ضد آفتاب

ضد آفتاب تاریخ گذشته استفاده نکنید. ضد آفتابی را که تاریخ انقضای آن گذشته است یا 3 سال یا بیشتر از آن مصرف کرده‌اید را دور بیندازید.

برای مراقبت از پوست کودکان در برابر خورشید به چه نکات دیگری باید توجه کنم؟

توجه داشته باشید که برخی از لوازم آرایش حاوی ضد آفتاب هستند اما معمولاً محافظت کافی در برابر نور خورشید ندارند. اطمینان حاصل کنید که نوجوانان  قبل از آرایش کردن، کرم ضد آفتاب بزنند.

برای نواحی از بدن که مستعد آفتاب‌سوختگی هستند، مانند بینی، گونه ها، گوش‌ها و شانه‌ها، ضد آفتابی را انتخاب کنید که دارای اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم به عنوان ماده اصلی باشد. این محصولات اغلب در رنگ‌های روشن عرضه می‌شوند و در عین حال می‌توانند محافظت قوی‌تری داشته باشند.

خلاصه اینکه…

محافظت از پوست کودکان در برابر خورشید برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و اشعه ماوراء بنفش که می‌تواند باعث سرطان پوست و چین و چروک‌های زودرس و پیری پوست شود، بسیار مهم است. همانطور که اشاره شد، «کرم ضد آفتاب برای همه کودکان بالای شش ماه، صرف نظر از رنگ پوست، ضروری است.» بچه‌ها معمولاً در ماه‌های گرم‌تر سال زمان بیشتری را در خارج از منزل می‌گذرانند،  بنابراین مطمئن شوید که قبل از خروج کودکان از منزل، حتی در هوای سرد، از ضد آفتاب استفاده کرده‌اند. بدون آسیب به پوست از آفتاب لذت ببرید!

منبع: KidsHealth , MayoClinic

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا