سنگ کلیه چه علائمی دارد؟

سنگ کلیه چیست؟

سنگ‌های کلیه تجمع‌های سفت شده نمک و مواد معدنی هستند که اغلب از کلسیم و اوریک‌اسید ساخته‌شده‌اند. سنگ کلیه در داخل کلیه تشکیل می‌شود و ممکن است به قسمت‌های دیگر دستگاه ادراری انتقال یابد. اندازه سنگ‌های کلیه با یکدیگر متفاوت است. اندازه بعضی از سنگها به کوچکی یک نقطه است و سنگ‌های بزرگ‌تری هم وجود دارند که در موارد شدید بخش بزرگی از کلیه فرد را دربرمی گیرند. سنگ کلیه با انباشته شدن مقادیر زیادی از مواد معدنی و در طی زمان در بدن به وجود می آید. وقتی‌که بدن به‌خوبی آب را در درون خود نگه ندارد ادرار غلیظ می‌شود و این غلظت ادرار و افزایش سطح مواد معدنی احتمال تشکیل سنگ کلیه را بالا می‌برد.شیوع تشکیل سنگ کلیه در میان مردان بیشتر است. همچنین در افراد چاق و یا افراد مبتلا به دیابت احتمال ایجاد سنگ کلیه بالاتر می‌رود.

معمولاً سنگ‌های کلیه کوچک نشانه مشخصی ندارند اما زمانی که این سنگ‌ها به سمت میزنای (لوله‌ای که از کلیه به سمت مثانه کشیده شده است و ادرار از آن عبور می‌کند) حرکت کند احتمالاً  متوجه درد می شوید. دفع سنگ‌های کلیه بسیار دردناک است. سنگ‌های کوچک به‌خودی‌خود و بدون درمان دفع می‌شوند؛ اما سنگ‌های بزرگ‌تر به‌راحتی از بدن دفع نمی‌شود و ممکن است به درمان‌های پزشکی و حتی جراحی نیاز پیدا کنید.

سنگ کلیه چه علائمی دارد؟

 درد در کمر، شکم یا پهلو

یکی از شدیدترین دردهای بدنی، تجربه درد سنگ کلیه است که  به‌عنوان قولنج کلیه هم شناخته می‌شود. اگر از کسی که تجربه دفع سنگ کلیه را داشته بپرسید چه حجم دردی را تحمل کرده است احتمالاً  این درد را با درد زایمان یا ضربه خوردن با چاقو مقایسه می‌کند. معمولاً درد زمانی شروع می‌شود که سنگ به سمت میزنای باریک حرکت می‌کند. حرکت سنگ  سبب ایجاد فشار در کلیه می‌شود و این فشار باعث فعال شدن رشته‌های عصبی می‌شود که سیگنال‌های درد را به سمت مغز منتقل می‌کنند.

چی بهتر از سلامتی

درد سنگ کلیه یک‌دفعه آغاز می‌شود و زمانی که سنگ حرکت می‌کند، محل و شدت درد تغییر پیدا می‌کند. درد معمولاً نوسانی است و با انقباض میزنای و در زمان تلاش برای بیرون راندن سنگ، بدتر می‌شود. هر موج درد ممکن است چند دقیقه طول بکشد، ناپدید شود و دوباره بازگردد. درد در پهلو یا پشت و حتی زیر دنده‌ها احساس می‌شود. زمانی که سنگ به سمت پایین در جهت مجرای ادرار حرکت کند، این درد ممکن است ناحیه شکم و کشاله‌های ران را هم تحت تأثیر قرار دهد. درد سنگ‌های بزرگ گاهی دردناک‌تر از سنگ‌های کوچک است ، اما شدت درد همیشه ربطی به سایز سنگ ندارد. حتی وجود  یک سنگ کوچک در حال حرکت بسیار دردناک باشد.

 درد یا سوزش در زمان دفع ادرار

زمانی که سنگ به محل تلاقی بین میزنای و مثانه می‌رسد، با ادرار کردن درد را احساس می‌کنید و گاهی هم سوزش ادرار را تجربه خواهید کرد. درد می‌تواند به حالت تیر کشیدگی یا سوزش باشد. گاهی درد سنگ کلیه با درد و سوزش عفونت اداری اشتباه گرفته می شود. گاهی اوقات همراه با سنگ کلیه، عفونت هم در بدن وجود دارد.

 نیاز فوری به دستشویی رفتن

زمانی که شما تحمل نگه‌داشتن دستشویی خود را ندارید و یا زودتر از حالت عادی نیاز به دفع ادرار دارید ممکن است نشانه‌ای باشد که به شما می‌گوید سنگ به قسمت‌های تحتانی مجاری ادرار واردشده است. نیاز به دستشویی رفتن سریع‌تر یا بیشتر از مواقع عادی علامت دیگری است که نشان می‌دهد سنگ به سمت قسمت‌های تحتانی مجاری ادرار شما حرکت کرده است. البته این مشکل در میان افرای که عفونت ادراری هم دارند تجربه می‌شود.

وجود خون در ادرار

وجود خون در ادرار یک علامت شایع در بین افراد مبتلابه سنگ مجاری ادرار است این نشانه  هماچوری (  خون‌ادراری) نیز نامیده می‌شود. خونِ ادرار می‌تواند قرمز، صورتی یا قهوه‌ای باشد. برخی اوقات سلول‌های خونی آن‌قدر کوچک هستند که نمی‌توان آن‌ها را بدون میکروسکوپ دید (که هماچوری میکروسکوپی نامیده می‌شوند)، ولی با آزمایش توسط  پزشک قابل‌تشخیص است.

ادرار کدر یا بدبو

در حالت سلامتی ادرار شفاف است و هیچ بوی نامطبوعی نمی‌دهد. ادرار کدر یا بدبو می‌تواند یکی از علائم عفونت در کلیه‌ها یا بخش‌های دیگر مجاری ادرار باشد. در مطالعه‌ای مشخص شد  که در حدود ۸ درصد از مردمی که دچار سنگ کلیه جدی هستند، مبتلابه عفونت مجاری ادراری می‌باشند. بوی ادرار از باکتری‌هایی می‌آید که باعث عفونت مجاری ادرار شده‌اند. بوی نامطبوع ممکن است از ادراری که بیش‌ازحد طبیعی غلیظ شده به وجود می‌آید.

 خروج میزان کم (ادرار) در هر بار دفع

برخی مواقع سنگ کلیه‌های بزرگ می‌توانند در داخل میزنای گیر کنند. این انسداد می‌تواند باعث کاهش یا توقف جریان ادرار شود. اگر شما دچار انسداد مجرا هستید، ممکن است با هر بار دستشویی رفتن فقط میزان کمی ادرار را تخلیه کنید. توقف کامل جریان ادرار یک وضعیت اورژانسی پزشکی می‌باشد.

تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ در بین مردمی که دچار سنگ کلیه هستند امری شایع است . این علائم به دلیل اتصالات عصبی مشترک بین کلیه‌ها و دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد. سنگ‌ها در کلیه‌ها می‌تواند اعصاب دستگاه گوارش را تحریک کند و باعث ناراحتی معده شوند.حالت تهوع و استفراغ می‌تواند همچنین شیوه پاسخگویی بدن شما به درد شدید باشد.

تب و لرز

تب و لرز  حاکی از وجود یک عفونت در کلیه یا دیگر بخش‌های مجاری ادرار شما است. هر تب همراه با درد نیاز به توجه فوری پزشکی دارد. تب‌هایی که همراه با عفونت هستند درجه بالایی دارند و حالت لرز اغلب در کنار تب اتفاق می‌افتد.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا