باید‌ها و نباید‌های مصرف مکمل کلسیم

در صورتی که رژیم غذایی فاقد میزان نیاز روزانه بدن به کلسیم باشد یا فرد به برخی بیماری‌ها مبتلا شده و بعضی داروها را مصرف کند، پزشک یا متخصص تغذیه برایش مکمل کلسیم تجویز می‌کنند. میزان دوز کلسیم تجویزی بستگی به سن، جنس، میزان دریافت کلسیم از مواد غذایی، مصرف سایر مکمل‌های غذایی که حاوی کلسیم هستند (مانند مولتی ویتامین مینرال‌ها) و استفاده از محصولات غنی‌شده با کلسیم دارد.

عوامل مؤثر بر زمان مصرف مکمل کلسیم

نوع کلسیم مصرفی

حتماً برچسب روی مکمل را بخوانید تا نوع مکمل (سیترات، کربنات، گلوکونات و لاکتات) را تشخیص دهید. نوع سیترات برای جذب نیازی به مصرف غذا ندارد اما جذب نوع کربنات با ترشح اسید معده که ناشی از مصرف غذا باشد، افزایش می‌یابد.

دوز مصرفی

جذب کلسیم در دوزهای 500 الی600 میلی‌گرم به حداکثر میزان خود می‌رسد. بیش از این مقدار،  عمدتاً از طریق ادرار دفع می‌شود. بنابراین اگر نیاز به مصرف 1000 میلی‌گرم کلسیم در روز دارید، برای جذب بهتر، هر بار 500 میلی‌گرم مصرف کنید.

داروها و مکمل‌ها

جذب کلسیم با خیلی از داروها از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای پرفشاری خون، داروهای تیروئید و مکمل آهن در تداخل است. حتماً قبل از مصرف مکمل کلسیم، پزشک یا داروساز را از داروهای مصرفی خود مطلع کنید تا بهترین زمان مصرف کلسیم را برایتان مشخص کند.

ویتامین دی

مصرف ویتامین دی برای جذب کلسیم ضروری است. حتماً طبق دستور پزشک از مکمل‌های ویتامین دی استفاده کنید.

کلسیم را به همراه غذا بخورید

کلسیم برای جذب نیاز به اسید ترشح‌شده از معده دارد و زمانی که معده پر است، این اسید ترشح می‌شود. با وجود این، از مصرف قرص کلسیم به همراه وعده‌های غذایی پرفیبر (سبزیجات، غلات کمپلکس و…) به دلیل کاهش میزان جذب کلسیم پرهیز کنید. به منظور افزایش جذب سعی کنید از مصرف مکمل کلسیم همراه با وعده‌های غذایی حاوی آهن مانند گوشت قرمز نیز پرهیز کنید.

زنی-قرصی-را-کف-دستش-گرفته

عوارض مکمل کلسیم

در برخی افراد، مصرف مکمل کلسیم با عوارضی مانند یبوست، نفخ و گاز همراه است. به طور کلی، نوع کربنات کلسیم بیش از انواع دیگر موجب تشدید یبوست می‌شود. اگر پس از مصرف مکمل کلسیم، دچار یبوست می‌شوید، علاوه بر مصرف قرص به همراه یک لیوان پر آب و افزایش دریافت منابع غذایی پرفیبر (میوه‌ها و سبزیجات، غلات کمپلکس و…)، انواع و برندهای مختلف کلسیم را امتحان کنید. در اغلب موارد با تعویض نوع مکمل، مشکل حل می‌شود.

خلاصه اینکه…

کلسیم از عناصر ضروری برای ساخت استخوان ها و دندان های سالم و قوی است و برای عملکرد طبیعی عضلات، سیستم اعصاب، قلب و فرایند انعقاد خون ضروری است. قسمت عمده کلسیم در استخوان های بدن یافت می شود. پرواضح است که در صورت عدم دریافت کافی کلسیم از طریق رژیم غذایی، کلسیم از استخوان ها برداشته می شود، توده استخوان کاهش یافته و در معرض پوکی استخوان خواهیم بود.

منبع: AmericanBoneHealth , MayoClinic , MayoClinic

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا