نیاسین چیست و چه کاری در بدن انجام می‌دهد؟

نیاسین (که ویتامین ب3 نیز نامیده می‌شود) کمک می‌کند تا غذایی که می‌خورید به انرژی مورد نیاز شما تبدیل شود. نیاسین برای رشد و عملکرد سلول‌های بدن مهم است.

به چه مقدار نیاسین نیاز دارم؟

میزان نیاسین موردنیازتان به سن و جنسیت شما بستگی دارد. مقادیر متوسط توصیه‌شده‌ برای هر روز به صورت میلی‌گرمِ معادل نیاسین (mg NE) ذکرشده است (به‌استثنای کودکان در 6 ماه اول). واحد «میلی‌گرمِ معادل نیاسین» به این دلیل استفاده می‌شود که بدن شما می‌تواند نیاسین را از تریپتوفان که نوعی اسیدآمینه‌ موجود در پروتئین‌هاست نیز تولید کند. برای مثال، با خوردن بوقلمون که سرشار از تریپتوفان است، مقداری از این اسیدآمینه در کبد شما به نیاسین تبدیل می‌شود. استفاده از میلی‌گرمِ معادل نیاسین هم نیاسین مصرفی و هم نیاسینی که بدن از تریپتوفان تولید می‌کند را لحاظ می‌کند. کودکان در شش‌ماهه‌ی اول زندگی خود نمی‌توانند نیاسین زیادی از تریپتوفان بسازند.

سن مقدار توصیه‌شده
تولد تا 6 ماه 2 میلی‌گرم
کودکان 7 تا 12 ماه 4 mg NE
بچه‌های 1 تا 3 سال 6 mg NE
بچه‌های 4 تا 8 سال  8mg NE
بچه‌های 9 تا 13 سال 12  mg NE
پسران نوجوان 14 تا 18 سال  16mg NE
دختران نوجوان 14 تا 18 سال 14  mg NE
مردان بزرگ‌سال 19 ساله و بالاتر  16mg NE
زنان بزرگ‌سال 19 ساله و بالاتر 14 mg NE
نوجوانان و زنان باردار 18 mg NE
 نوجوانان و زنان شیرده 17 mg NE

 

چه غذاهایی حاوی نیاسین هستند؟

نیاسین به‌طور طبیعی در بسیاری از غذاها یافت می‌شود و به برخی غذاها اضافه می‌شود. شما می‌توانید با خوردن غذاهای مختلف مقادیر توصیه‌شده‌ی نیاسین را دریافت کنید، ازجمله‌ی این غذاها:

 • غذاهای حیوانی، مانند ماکیان، گوشت گاو، گوشت خوک و ماهی
 • برخی از انواع آجیل، حبوبات و غلات
 • غذاهای غنی‌شده مانند بسیاری از نان‌ها و غلات صبحانه

چه نوع مکمل‌های نیاسینی وجود دارد؟

نیاسین در مولتی‌ویتامین‌ها و مکمل‌های مواد معدنی وجود دارد. این ماده همچنین در مکمل‌های ب‌کمپلکس و مکمل‌هایی که فقط حاوی نیاسین هستند، موجود است. دو شکل اصلی نیاسین مورداستفاده در مکمل‌ها اسید نیکوتینیک و نیکوتین‌آمید است. همچنین نیاسین (به شکل اسید نیکوتینیک) به عنوان یک داروی تجویزی برای درمان سطح بالای کلسترول خون نیز موجود است.

آیا نیاسین کافی دریافت می‌کنم؟

بیشتر مردم در ایالات‌متحده از غذاهایی که می‌خورند نیاسین کافی دریافت می‌کنند و کمبود نیاسین در اینجا بسیار نادر است. بااین‌حال، برخی افراد بیشتر از دیگران احتمال دریافت ناکافی نیاسین دارند:

 • افراد دچار سوءتغذیه‌ی مبتلا به ایدز، اختلال مصرف الکل، بی‌اشتهایی، بیماری التهابی روده یا سیروز کبدی
 • افرادی که رژیم غذایی آن‌ها حاوی مقدار کمی آهن، ریبوفلاوین یا ویتامین ب6 است؛ این مواد مغذی برای تبدیل تریپتوفان به نیاسین ضروری هستند
 • افراد مبتلا به بیماری هارت ناپ که یک اختلال ژنتیکی نادر است
 • افراد مبتلا به سندرم کارسینوئید که عارضه‌ای است که در آن تومورهایی با رشد کند در دستگاه گوارش ایجاد می‌شوند

اگر نیاسین کافی دریافت نکنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر از غذاهایی که می‌خورید نیاسین یا تریپتوفان کافی دریافت نکنید، می‌توانید به کمبود نیاسین مبتلا شوید. کمبود شدید نیاسین منجر به عارضه‌ای به نام پلاگر می‌شود. پلاگر، که در کشورهای پیشرفته غیرمعمول است، می‌تواند اثرات زیر را داشته باشد:

 • پوست زبری که در برابر آفتاب قرمز یا قهوه‌ای می‌شود
 • رنگ قرمز روشن زبان
 • استفراغ، یبوست یا اسهال
 • افسردگی
 • سردرد
 • خستگی شدید
 • رفتار پرخاشگرانه، رفتار پارانوئید یا رفتار خودکشی
 • توهم، فقدان احساسات، از دست دادن حافظه

در مراحل انتهایی، بیماری پلاگر به از دست دادن اشتها و به دنبال آن مرگ منجر می‌شود.

نیاسین چه تأثیراتی بر سلامتی دارد؟

دانشمندان در حال مطالعه‌ی نیاسین هستند تا درک بهتری از تأثیر آن بر سلامتی به دست بیاورند. در اینجا مثالی از نتایج این مطالعات آورده شده است.

دانشمندان استفاده از دوزهای بالای نیاسین در شکل اسید نیکوتینیک را برای کمک به کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی در افراد مبتلا به تصلب شرایین، مطالعه کردند. آن‌ها دریافتند که اسید نیکوتینیک با دوز تجویزی (یعنی بیش از 100 برابر مقدار توصیه‌شده‌ی رژیم غذایی) می‌تواند سطح کلسترول LDL (کلسترول بد) خون را کاهش، سطح کلسترول HDL (کلسترول خوب) را افزایش، و سطح تری گلیسیرید را کاهش دهد. اما این تأثیرات مطلوب روی چربی‌های خون بر ریسک بروز یک رویداد قلبی عروقی مانند حمله‌ قلبی، مرگ ناگهانی قلبی یا سکته مغزی تأثیر نمی‌گذارد. علاوه بر این، متخصصان دوزهای بالای اسید نیکوتینیک را برای افرادی که نوعی داروی استاتین می‌خورند، توصیه نمی‌کنند.

ارائه‌دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی شما باید هرگونه استفاده از دوزهای بسیار بالای اسید نیکوتینیک (هزاران میلی‌گرم) برای درمان تصلب شرایین را تأیید کند و بر آن نظارت داشته باشد.

آیا نیاسین می‌تواند مضر باشد؟

نیاسینی که به طور طبیعی در غذاها وجود دارد، بی‌خطر است. اما، مکمل‌های حاوی 30 میلی‌گرم یا بیشتر اسید نیکوتینیک می‌توانند پوست صورت، دست‌ها و سینه‌ی شما را قرمز و دچار سوزش، مورمور و خارش کنند. این علائم نیز می‌تواند منجر به سردرد، بثورات پوستی و سرگیجه شود.

اگر اسید نیکوتینیک را به عنوان دارو در دوزهای 1000 میلی‌گرم یا بیشتر در روز مصرف کنید، می‌تواند عوارض جانبی شدیدتری ایجاد کند. این عوارض شامل این‌هاست:

 • فشارخون پایین (که می‌تواند ریسک زمین خوردن را افزایش دهد)
 • خستگی شدید
 • سطح بالای قند خون
 • تهوع، سوزش سر دل و درد شکمی
 • تاری و اختلال در بینایی و تجمع مایعات در چشم

نیاسین به شکل نیکوتین‌آمید در مقایسه با اسید نیکوتینیک، عوارض جانبی کمتری دارد. بااین‌حال، نیکوتین‌آمید در دوزهای بالای 500 میلی‌گرم در روز یا بیشتر، می‌تواند باعث اسهال، کبودی آسان و افزایش خونریزی از زخم‌ها شود. دوزهای 3000 میلی‌گرم در روز یا بیشتر حتی می‌تواند باعث حالت تهوع، استفراغ و آسیب کبدی شود.

حد بالای قابل‌تحمل یا حداکثر مقدار مجاز دریافت روزانه‌ی نیاسین از مکمل‌ها در جدول زیر آمده است.

سن حداکثر مقدار مجاز روزانه
تولد تا 12 ماه تعیین نشده
بچه‌های 1 تا 3 سال 10 میلی‌گرم
بچه‌های 4 تا 8 سال 15 میلی‌گرم
بچه‌های 9 تا 13 سال 20 میلی‌گرم
نوجوانان 14 تا 18 سال 30 میلی‌گرم
بزرگ‌سالان 19 ساله و بالاتر 35 میلی‌گرم


آیا مکمل‌های نیاسین تداخلی با دیگر داروها دارند؟

مکمل‌های نیاسین می‌توانند با داروهای خاصی که مصرف می‌کنید تعامل یا تداخل داشته باشند و برخی داروها می‌توانند سطح نیاسین را در بدن شما کاهش دهند. چند نمونه از این داروها در زیر ذکرشده است:

 • داروهای سل (مانند ایزونیازید و پیرازینامید) در توانایی بدن در تبدیل تریپتوفان به نیاسین تداخل ایجاد می‌کنند. این تداخل ‌تواند سطح نیاسین را در بدن شما کاهش دهد.
 • دوزهای بالای اسید نیکوتینیک (1500 میلی‌گرم در روز یا بیشتر) می‌تواند سطح قند خون را افزایش دهد و در اثربخشی داروهای دیابت تداخل ایجاد کند. این دوزها حتی می‌توانند سطح قند خون را در افرادی که دیابت ندارند افزایش دهند.

در مورد مکمل‌ها و داروهای تجویزشده یا بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کنید به پزشک، داروساز و سایر ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی اطلاع دهید. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که آیا مکمل‌ها ممکن است با داروهای شما تداخلی داشته باشند یا نه. همچنین آن‌ها می‌توانند مشخص کنند که آیا ممکن است داروها در نحوه‌ی جذب، استفاده یا تجزیه‌ی نیاسین و دیگر مواد مغذی اختلال ایجاد ‌کنند یا نه.

منبع: NIH

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا