نقش ویتامین سی در سلامت ما

با توجه به عملکرد ویتامین سی به‌عنوان آنتی‌اکسیدان و تأثیرش بر سیستم ایمنی، مصرف آن برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها و اختلال‌ها توصیه شده است. در این مقاله چهار بیماری و اختلال را بررسی می‌کنیم که ویتامین سی می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری یا درمان آن‌ها داشته باشد:

سرطان

به نظر می‌رسد افرادی که با مصرف میوه‌ها و سبزیجات، میزان بالایی ویتامین دریافت می‌کنند، کمتر احتمال دارد به انواع مختلفی از سرطان از جمله سرطان ریه، پستان یا کولون مبتلا شوند. گرچه، احتمالاً مصرف مکمل ویتامین سی، همراه با سایر آنتی‌اکسیدان‌ها یا بدون آن‌ها، از ابتلا به سرطان پیشگیری نمی‌کند.

مشخص نیست که مصرف زیاد ویتامین سی می‌تواند به درمان سرطان کمک کند یا خیر. گویا تأثیر ویتامین سی بستگی به نحوه مصرف آن دارد. تزریق آن بیشتر از خوردن مکمل، سطح ویتامین سی را در خون بالا می‌برد. چند پژوهش با نمونه حیوانی نشان داده که سطح بسیار بالای ویتامین سی در خون می‌تواند تومورها را کوچک‌تر کند. اما همچنان باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود تا مطمئن شویم که تزریق میزان زیادی ویتامین سی به درمان سرطان کمک می‌کند یا خیر.

به خاطر داشته باشید که مصرف مکمل ویتامین سی و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها ممکن است با شیمی‌درمانی و پرتودرمانی تداخل داشته باشد. پس اگر تحت درمان هستید، حتماً پیش از مصرف چنین مکمل‌هایی با پزشک‌تان مشورت کنید.

بیماری‌های قلبی‌عروقی

افرادی که میوه و سبزیجات زیادی مصرف می‌کنند، کمتر احتمال دارد به بیماری‌های قلبی‌عروقی مبتلا شوند. پژوهشگران باور دارند که دلیل اصلی این مسئله، آنتی‌اکسیدان‌هایی است که در این مواد غذایی وجود دارد زیرا آسیب اکسیداتیو، دلیل اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی است. گرچه، پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند که خود ویتامین سی (چه در مواد غذایی و چه به‌صورت مکمل) علت عمده محافظت از افراد در برابر چنین بیماری‌هایی باشد. به‌علاوه، هنوز معلوم نیست مصرف ویتامین سی می‌تواند از پیشرفت بیماری افرادی که به آن مبتلا شده‌اند پیشگیری کند یا خیر.

تخریب ماکولای ناشی از افزایش سن و آب‌مروارید

این دو بیماری، از دلایل اصلی نابینایی در افرادی است که پا به سن گذاشته‌اند. پژوهشگران قبول ندارند که مصرف ویتامین سی و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها تأثیری بر کاهش احتمال ابتلا به تخریب ماکولا بگذارد. اما معتقدند ترکیب ویتامین سی و سایر مواد مغذی به کندشدن روند آن کمک می‌کند.

در پژوهشی با مشارکت افرادی که مبتلا به تخریب ماکولای ناشی از افزایش سن بودند و احتمال پیشرفت بیماری در آن‌ها بالا بود، مشخص شد افرادی که به مدت شش سال روزانه 500 میلی‌گرم ویتامین سی، 80 میلی‌گرم زینک، 400 واحد ویتامین ای، 15 میلی‌گرم بتاکاروتن و 2 میلی‌گرم مس مصرف کرده بودند، کمتر احتمال داشت به نوع پیشرفته این بیماری مبتلا شوند. کاهش دید نیز در این گروه کمتر از گروهی بود که مکمل مصرف نکرده بودند. اگر به این بیماری مبتلا شده‌اید، برای مصرف مکمل‌های روزانه با پزشک‌تان مشورت کنید.

ارتباط میان مصرف ویتامین سی و ابتلا به آب‌مروارید هنوز مبهم است. برخی پژوهش‌ها نشان داده افرادی که مواد غذایی غنی از ویتامین سی مصرف می‌کنند، کمتر به آب‌مروارید مبتلا می‌شوند. اما باید پژوهش‌های بیشتری انجام شود تا از وجود چنین ارتباطی مطمئن شویم.

سرماخوردگی

گرچه از قدیم معتقد بودند که ویتامین سی به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند، پژوهش‌ها نشان داده مصرف مکمل ویتامین سی احتمال ابتلا به سرماخوردگی را در بیشتر افراد کم نمی‌کند. با وجود این، افرادی که مرتب از مکمل ویتامین سی استفاده می‌کنند، شاید سرماخوردگی‌شان زودتر بهبود یابد یا علائم خفیف‌تری داشته باشند. به نظر می‌رسد مصرف مکمل ویتامین سی پس از ابتلا به سرماخوردگی بی‌اثر است.

منبع: NIH

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا