مصرف روزانه آسپیرین بدون تجویز پزشک، به‌هیچ‌وجه مجاز نیست!

ضرورت مصرف روزانه آسپیرین به احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های قلبی و سکته بستگی دارد و تشخیص این احتمال، فقط با پزشک است.

اگر رگ‌های قلب به دلیل تجمع رسوبات چربی، تنگ و باریک شوند، خون به‌راحتی در رگ‌ها جریان نخواهد داشت. در چنین شرایطی، با تشکیل لخته‌های خونی، جریان خون به سمت قلب محدود می‌شود که پیامد آن، سکته یا حمله قلبی است. درمان با آسپرین باعث کاهش تجمع پلاکت‌ها می‌شود و از بروز حمله قلبی جلوگیری می‌کند.

اگر مصرف روزانه آسپرین را خودسرانه قطع کنید ، چه اتفاقی می‌افتد؟

قطع خودسرانه آسپیرین می‌تواند اثر بازگشتی داشته باشد و خطر حمله قلبی را افزایش دهد. اگر توصیه پزشک به مصرف روزانه آسپرین است، به‌هیچ‌وجه دوز دارو را تغییر ندهید و خودسرانه مصرف دارو را قطع نکنید. این کار تهدیدی جدی برای سلامت شماست و خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد.

لخته-خونی

تداخلات دارویی مهم با مصرف روزانه آسپرین

مصرف این داروها همراه با آسپیرین، خطر خون‌ریزی را افزایش می‌دهد:

داروهای ضدانعقاد خون مانند هپارین، وارفارین، کورتون و پلاویکس

برخی از داروهای ضدافسردگی مانند کلومیپرامین و پاروکستین

برخی مکمل‌های غذایی مانند کپسایسین (فلفل قرمز)، روغن گل مغربی، جینگو بیلوبا، اسیدهای چرب امگا 3 (روغن ماهی) و مکمل سیر

مصرف هم‌زمان آسپیرین و ایبوپروفن ممنوع!

اگر مجبور به مصرف مرتب ایبوپروفن یا داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) دیگری مانند ادویل، ناپروکسن و… هستید، با پزشک خود در مورد داروهای جایگزینی که با درمان روزانه آسپرین تداخل ندارند، مشورت کنید.

مصرف آسپرین به همراه داروهای ضددردی مثل ایبوپروفن می‌تواند خطر خون‌ریزی را افزایش دهد. اگر فقط به یک دوز ایبوپروفن نیاز دارید، آن را دو ساعت بعد از آسپرین مصرف کنید.

خونریزی-رگها

خلاصه اینکه…

گرچه مصرف روزانه آسپرین می‌تواند در کاهش خطر بروز حمله قلبی مؤثر باشد و به افزایش طول عمر و پیشگیری از مرگ‌ومیر ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی، به‌ویژه در سالمندان، کمک کند، اما برای همه مناسب نیست!

هشدار:

در صورت ابتلا به بیماری که می‌تواند خطر خون‌ریزی یا سایر عوارض را افزایش دهد (مانند زخم‌معده)، قبل از شروع درمان روزانه با آسپرین باید پزشک را مطلع کنید.

منبع: MayoClinic

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا