باید و نبایدهای دارویی در عفونت ادراری

در مصرف داروها سهل‌انگاری نکنید

یکی از درمان‌های رایج و اساسی برای درمان عفونت‌های ادراری درمان با آنتی‌بیوتیک‌هاست. نوع آنتی‌بیوتیک و طول دوره درمان بستگی به نتایج کشت ادرار دارد. اگر پزشک برای درمان عفونت ادراری برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز کرده، بسیار مهم است که داروها را طبق دستور مصرف کنید. سهل‌انگاری در درمان عفونت‌های ادراری می‌تواند به تشدید بیماری، عفونت کلیه یا عفونت خون منجر شود.

طول دوره درمان را رعایت کنید

به طور معمول درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها به مدت 2 الی 3 روز ادامه خواهد داشت. درمان در برخی افراد 7 الی 10روز و گاهی تا 2 هفته به طول می‌انجامد. درمان کامل بستگی به معاینات منظم و تکرار آزمایش‌ها و تکمیل دوره درمان دارد.

با رفع شدن علائم، مصرف دارو را قطع نکنید!

با شروع مصرف دارو در روزهای ابتدایی احساس بهتری خواهید داشت اما این به معنای بهبود کامل نیست و باید حتماً به ادامه مصرف دارویتان پایبند باشید. اگر مصرف دارو را به طور خودسرانه قطع کنید، باکتری‌های مولد عفونت به طور کامل از بین نمی‌روند و می‌توانند به داروها مقاومت نشان دهند. در صورت تکرار بیماری، دیگر آن دسته از داروها کارائی لازم را ندارند و شاید درمان را با مشکل مواجه کنند. پس برای اطمینان از اثربخشی درمان، طول دوره درمان را کامل کنید.

مراقبت‌های خانگی حین درمان

عفونت‌های ادراری می‌توانند دردناک باشند اما با انجام اقداماتی در منزل، می‌توانید تا زمان اثرگذاری داروها احساس درد و ناراحتی را کمتر کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید: مصرف زیاد آب و مایعات به رقیق کردن ادرار و دفع باکتری‌ها کمک می‌کند.

از مصرف نوشیدنی‌‌های محرک دوری کنید: از مصرف الکل و نوشیدنی‌های حاوی آب مرکبات، کافئین (نوشابه‌ها، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، قهوه، چای پررنگ) تا زمان درمان عفونت پرهیز کنید. این نوشیدنی‌ها مثانه را تحریک می‌کنند و باعث تشدید علائم آزاردهنده از جمله احساس نیاز بیشتر به دفع ادرار می شوند.

از پدهای حرارتی  و کمپرس گرم استفاده کنید: قرار دادن کمپرس‌های گرم اما نه داغ بر روی پایین شکم،  به کاهش درد و فشار کمک می‌کند.

خلاصه اینکه…

عفونت ادراری از شایع‌ترین عفونت‌هاست و زمانی فرد مبتلا می‌شود که باکتری‌ها به داخل مثانه، کلیه‌ها یا بخش‌های دیگر مجاری ادرار وارد شوند. بهترین راه درمان، مصرف آنتی‌بیوتیک‌هاست. این داروها باکتری‌های مولد عفونت را از بین می‌برند.

در صورت تشدید یا برگشت علائم با گذشت چند روز از شروع درمان یا بروز عوارض جانبی آزاردهنده داروها حتماً به پزشک مراجعه کنید و تصمیم به قطع خودسرانه دارو نگیرید.

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا