تنها اما شاد: 20 راه برای اینکه بهترین دوست خود باشید

بعضی افراد تضادی بین تنها وقت‌گذراندن و شادی نمی‌بینند اما برای برخی، تنهاماندن دشوار است. صرف‌نظر از اینکه از تنها بودن لذت می‌برید یا خیر، برقراری رابطه‌ای خوب با خود، تلاشی ارزشمندی است. بخواهید یا نخواهید، زمان زیادی را با خودتان می‌گذرانید. پس بهتر است یاد بگیرید از آن لذت ببرید. در ادامه راهکارهایی برای دوستی با خود به شما معرفی می‌کنیم.

تنهابودن با احساس تنهایی فرق دارد

قبل از اینکه با روش‌های مختلف برای دوستی با خود آشنا شوید، مهم است که این دو مفهوم را از هم تفکیک کنید: تنهابودن و احساس تنهایی. گرچه نقاط مشترکی دارند، اما این دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند.

شاید فردی باشید که واقعاً از تنهاماندن و دوری از مردم لذت می‌برد. ضداجتماعی نیستند، بی‌دوست نمانده‌اید و روابط صمیمانه هم دارید. فقط از تنها وقت‌گذراندن کاملاً راضی هستید. در واقع، شما مشتاقانه انتظارش را می‌کشید. این تنهابودن است، نه احساس تنهایی.

از طرف دیگر، شاید در جمع خانواده، دوستان و آشنایان باشید اما روابط‌تان از سطحی فراتر نرود و به همین دلیل، احساس تهی‌بودن و جدایی کنید. یا شاید تنهابودن، شما را غمگین و مشتاق مصاحبت دیگران کند. این احساس، احساس تنهایی است.

قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه می‌توانید با خودتان وقت بگذرانید و از این کار لذت ببرید، مهم است درک کنید تنهابودن ضرورتاً به معنی احساس تنهایی و انزوا نیست. قطعاً امکان دارد که فردی تنها باشد و احساس تنهایی کند، اما این دو همیشه باهم همراه نیستند.

توصیه‌هایی برای دوستی با خود

این توصیه‌ها به شما کمک خواهد کرد قدم‌های اول به سوی دوستی با خود را بردارید. زندگی‌تان را یک‌شبه عوض نمی‌کنند اما به شما کمک می‌کنند با تنهاماندن احساس راحتی بیشتری کنید.

شاید بعضی از آن‌ها دقیقاً همان چیزی باشد که به آن نیاز دارید. شاید هم بعضی به نظرتان بی‌معنی برسد. به یاد داشته باشید که فقط ابزاری کمکی هستند تا قدم‌های اول را بردارید. در طول مسیر، آن‌ها را مطابق با سبک زندگی و شخصیت خود اصلاح کنید.

1. از مقایسه‌ خود با دیگران خودداری کنید

گفتنش از انجام‌دادنش راحت‌‌تر است، اما سعی کنید زندگی اجتماعی خود را با دیگران مقایسه نکنید. مهم نیست دوستان‌تان چند نفر هستند و چند وقت یک‌بار به دورهمی و مهمانی می‌روید. مهم این است که با سبک زندگی خود راحت باشید.

به یاد داشته باشید، اصلاً نمی‌توان با قطعیت گفت کسی که دوستان زیادی دارد و همیشه وقتش پر است، لزوماً انسان شادتری است.

2. آنچه را در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید، با واقعیت یکی ندانید

شبکه‌های اجتماعی ذاتاً بد یا مشکل‌زا نیستند، اما اگر بالا و پایین کردن صفحه باعث می‌شود احساس کنید از دیگران عقب مانده‌اید و دچار استرس شوید، کمی دقیق‌تر به قضیه نگاه کنید. این تصاویر، همه اجزای داستان زندگی افراد را روایت نمی‌کند. آن‌ها فقط نوک کوه یخ هستند.

نمی‌توان بااطمینان گفت که این افراد واقعاً خوشبخت و خوشحال هستند یا فقط این‌طور نشان می‌دهند! در هر حال، زندگی آن‌ها به خودشان مربوط است. پس یک نفس عمیق بکشید و سعی کنید واقع‌بینانه‌ به مسئله نگاه کنید.

امتحانش ضرری ندارد: 48ساعت، خود را از حضور در شبکه‌های اجتماعی منع کنید. اگر این کار تفاوتی ایجاد کرد، سعی کنید گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی را به 10 الی 15 دقیقه در روز محدود کنید و به این محدودیت پایبند باشید.

3. تلفن همراه‌تان را کنار بگذارید

متوجه ارتباط این دو توصیه به هم شدید؟ تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی بی‌تردید مفهوم تنهابودن را تغییر داده‌اند.

وقتی همه می‌توانند تلفن خود را بردارند و تقریباً به هر کسی زنگ و پیامک بزنند، می‌توان گفت تنها هستند؟ یا وقتی می‌توانند بفهمند دوست دوره‌ دبیرستان آن‌ها مشغول چه کاری است، بدون اینکه حتی مجبور باشند با او صحبت کنند؟

منظور این نیست که فناوری، ابزاری فوق‌العاده مفید برای ایجاد شبکه‌‌های اجتماعی و احساس نزدیکی با عزیزانی که شاید از ما دور باشند، نیست. اما به‌سادگی می‌توان از این فناوری برای اجتناب از رویارویی با افکار خود در خلوت، سوءاستفاده کرد.

دفعه‌ بعد که تنها بودید، تلفن‌تان را خاموش کنید و آن را به‌مدت یک ساعت کنار بگذارید. از این زمان برای برقراری ارتباط مجدد با خود و بررسی احساس خود از تنهاماندن استفاده کنید.

نمی‌دانید چگونه وقت‌تان را بگذرانید؟ خودکار و دفترچه‌یادداشتی بردارید و فهرستی تهیه کنید از کارهایی که دفعه بعد که تنها بودید، دوست دارید انجام دهید.

4. زمانی را به رؤیاپردازی اختصاص دهید

فکر اینکه هیچ کاری انجام ندهید، پریشان‌تان می‌کند؟ احتمالاً به این دلیل است که مدت زیادی است به خود اجازه نداده‌اید که بیکار بمانید و فقط «باشید».

می‌توانید تایمر را روی پنج دقیقه تنظیم کنید.

پنج دقیقه بدون:

 • تلویزیون
 • موسیقی
 • اینترنت
 • پادکست
 • کتاب.

جایی راحت برای نشستن یا درازکشیدن پیدا کنید. در صورت تمایل، چشمان‌تان را ببندید، اتاق را تاریک کنید یا به منظره بیرون پنجره خیره شوید. اگر این وضعیت خیلی ساکن و بی‌تحرک است، کاری تکراری مانند بافندگی، دریبل توپ بسکتبال یا شستن ظرف‌ها را امتحان کنید.

بگذارید ذهن‌تان این‌سو و آن‌سو برود و ببینید شما را به کجا می برد. اگر در اولین دفعات، شما را جای خیلی دوری نبرد و به همان چیزهای همیشگی فکر کردید ناامید نشوید. با گذشت زمان، ذهن شما به این آزادی جدید عادت خواهد کرد.

5. با خودتان قرار بگذارید و بیرون بروید

شاید کلیشه‌ای به نظر برسد، اما قرارهای یک‌نفره می‌تواند ابزاری قدرتمند برای خوشحالی در عین تنهابودن باشد.

مطمئن نیستید چکار باید بکنید؟ تصور کنید که می‌خواهید مثل یک قرار عاشقانه‌ واقعی، طرف‌ مقابل را تحت‌تأثیر قرار دهید و کاری کنید به او خوش بگذرد. او را کجا می‌برید؟ دوست دارید چه ببیند یا تجربه کند؟

حالا، خود را سر همان قرار ببرید. شاید در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد اما به احتمال زیاد، حداقل چند نفر دیگر را خواهید دید که تنها غذا می‌خورند یا فقط برای خودشان بلیط سینما می‌خرند.

اگر نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید، هیچ ایرادی ندارد. اما فراموش نکنید که هزینه‌ یک نفر کمتر از دو نفر است.

هنوز هم خیلی دلهره‌آور به نظر می‌رسد؟ می‌توانید با ده دقیقه نشستن در کافه شروع کنید. به محیط اطراف خود توجه کنید و کاملاً در آن غرق شوید. وقتی این کار برایتان راحت شود، دیگر قرارهای یک‌نفره عجیب‌وغریب به نظر نمی‌رسد.

6. ورزش کنید

ورزش باعث ترشح اندورفین می‌شود، پیام‌‌رسان عصبی مغز که احساس شادی را در شما تقویت می‌کند.

اگر پیش از این ورزش نمی‌کردید، با چند دقیقه ورزش در روز شروع کنید، حتی اگر فقط حرکات کششی صبحگاهی باشد. فعالیت خود را هر روز به اندازه‌ یک یا دو دقیقه افزایش دهید. وقتی اعتماد‌به‌نفس بیشتری کسب کردید، وزنه‌زدن، ایروبیک یا ورزش‌های رقابتی را هم امتحان کنید.

به‌علاوه، اگر هنوز تنها بیرون رفتن برایتان راحت نیست، تنها به باشگاه رفتن انتخاب خوبی برای شروع است.

7. در طبیعت وقت بگذرانید

بله، یک کلیشه‌ دیگر اما واقعاً مؤثر. از خانه بیرون بروید و در حیاط پشتی لم بدهید. در پارک قدم بزنید یا کنار رودخانه یا برکه‌ای بنشینید. به‌دقت به مناظر، صداها و بوهای طبیعت توجه کنید. نسیم را روی صورت‌تان احساس کنید.

یافته‌های علمی نشان می‌دهد که هفته‌ای 30دقیقه یا بیشتر وقت‌گذراندن در طبیعت، می‌تواند افسردگی و فشار خون را بهبود بخشد.

8. از مزایای تنهابودن لذت ببرید

بعضی افراد اصلاً علاقه‌ای به تنها زندگی‌کردن ندارند. بله، شاید کمی ساکت باشد و گوش شنوایی نباشد که بعد از یک روز کاری خسته‌کننده، غرولندهایتان را بشنود یا به شما یادآوری کند اجاق گاز را خاموش کنید.

اما تنها زندگی‌کردن امتیازات خود را دارد. سعی کنید از فضای فیزیکی و ذهنی اضافی که با تنها زندگی‌کردن نصیبت‌تان شده، استفاده کنید:

 • تمام زمان و فضا را اشغال کنید: یک روز کامل را در آشپزخانه بگذرانید تا غذای خوشمزه‌ای را که می‌توانید در تمام طول هفته‌ بعد بخورید درست کنید.
 • پخش‌وپلا کنید: هرچه لازم دارید را بیرون بیاورید. آن‌ها را روی زمین پخش کنید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید برای پروژه‌ بعدی از چه چیزهایی استفاده کنید. یک روز گذشته و هنوز تصمیم نگرفته‌اید؟ مشکلی نیست. می‌توانید تا وقتی کارتان تمام می‌شود بگذارید همانجا بمانند، حتی اگر یک هفته‌ دیگر طول بکشد.
 • برقصید: این یکی کاملاً از اسمش پیداست. موسیقی مورد علاقه‌ خود را بگذارید و اگر همسایه‌ها اجازه می‌دهند، صدایش را زیاد کنید. طوری برقصید که انگار هیچ‌کس تماشا نمی‌کند… واقعیت هم همین است.

9. کار داوطلبانه انجام دهید

روش‌های متعددی برای انجام کار داوطلبانه وجود دارد. می‌توانید به‌صورت حضوری کمک کنید یا از راه دور و از خانه‌ خودتان. در هر صورت، کمک به دیگران می‌تواند احساس خوبی در شما ایجاد کند. به‌علاوه، باعث می‌شود در عین اینکه تنها وقت می‌گذرانید، احساس کنید با انسان‌های دیگر، ارتباط و پیوند دارید.

بررسی کنید که در محله شما چه فرصت‌هایی برای کار داوطلبانه وجود دارد. البته باید کاری پیدا کنید که مناسب شما باشد. اگر اولین کار داوطلبانه برایتان مناسب نبود، کاملاً منطقی است که آن را رها کنید و به دنبال کار دیگری بگردید.

هر زمان فرصتی پیش آمد، بدون برنامه قبلی کاری برای کسانی که نمی‌شناسید انجام دهید.

10. بدانید برای چه چیزهایی شکرگزار هستید

یافته‌های علمی نشان می‌دهد که شکرگزاری و قدرشناسی می‌تواند احساس خوشحالی و امیدواری را تقویت کند.

در زندگی رومزه، گاهی از کنار موهبت‌هایی که داریم به‌راحتی می‌گذاریم و به نظرمان بدیهی می‌آیند. خوب است زمانی را به تأمل در مورد چیزهایی که برایشان سپاسگزارید اختصاص دهید.

لازم نیست چیزهای شگفت‌انگیز و خارق‌العاده‌ای باشند. می‌توان برای نعمتی ساده مثل اولین فنجان قهوه‌ صبحگاهی یا آهنگ آرامش‌بخشی که می‌توانید بارها و بارها پخش کنید، شکرگزار باشید.

فهرستی از چیزهایی که قدردان آنها هستید تهیه کنید، یا در ذهن‌تان یا روی کاغذ. دفعه‌ بعد که تنها شدید و احساس ناراحتی کردید، این فهرست را به یاد بیاورید تا داشته‌هایتان را به خود یادآوری کنید.

11. به خودتان استراحت بدهید

بررسی ویژگی‌های خود کار خوبی است اما قضاوت سنگدلانه، نه. این کار عزت‌نفس و خوشحالی را از شما می‌گیرد. هروقت منتقد درون منفی‌نگر بیدار می‌شود، از او رو برگردانید و به صدای مثبت‌تر که در سرتان است توجه کنید (می‌دانید که اگر بگردید می‌توانید پیدایش کنید).

هر کسی ممکن است اشتباهاتی انجام دهد، پس مدام خود را سرزنش نکنید. حتماً خصوصیات مثبتی دارید و باید در این مواقع، آن‌ها را به یاد بیاورید.

12. یک غذای خوشمزه برای خودتان آماده کنید

امشب تنها شام می‌خورید؟ مجبور نیستید جلوی تلویزیون بنشینید و غذای یخ‌زده بخورید. یک غذای عالی برای خودتان آماده کنید.

میز را بچینید. یک شمع روشن کنید و هر کار دیگری را که برای میهمانی شام انجام می‌دادید، برای خودتان انجام دهید.

13. یک سرگرمی خلاقانه پیدا کنید

چه کاری را همیشه آرزو داشته‌اید انجام دهید، اما به تعویق انداخته‌اید؟ اگر مهارتی در آن ندارید نگران نباشید. نکته این است که چیز جدید و متفاوتی را امتحان کنید و از کنج عافیت بیرون بیایید و خود را به چالش بکشید.

پروژه‌ بازسازی خانه را شروع کنید. نواختن یک ساز جدید، نقاشی کشیدن یا نوشتن داستان کوتاه را یاد بگیرید. می‌توانید به‌تنهایی این کار را انجام دهید یا در کلاسی ثبت‌نام کنید. به خود زمان کافی دهید تا ببینید علاقه‌ای به ادامه آن دارید یا خیر.

اگر این سرگرمی جدید را دوست نداشتید، حداقل می‌توانید آن را از فهرست خود خط بزنید و سراغ گزینه‌ بعدی بروید.

14. برای گردش‌های انفرادی برنامه‌ریزی کنید

کارهای جالبی را که می‌توانید انجام دهید در تقویم خود بگنجانید. این‌گونه چشم به راهش خواهید بود. انتظار انجام کاری خاص هم نیمی از لذت آن است. به‌علاوه، دیدن آن روز مشخص در تقویم به شما یادآوری می‌کند انجامش دهید.

سری به یکی از شهرهای نزدیک محل زندگی‌تان بزنید و یک شب را در هتل اقامت کنید. در یکی از جشن‌های محلی شرکت کنید. بلیط کنسرت یا نمایشگاه هنری را که همه در موردش صحبت می‌کنند بخرید. برای انجام کاری که واقعاً به آن علاقه دارید برنامه‌ریزی و آن را عملی کنید.

توصیه‌هایی برای تداوم این راهکارها

هر زمان که با ابعاد روزمره‌ تنهابودن راحت‌تر شدید، می‌توانید تغییرهای اساسی‌تری ایجاد کنید.

15. برنامه روزانه خود را تغییر دهید

حتی برنامه‌ روزانه‌ای که بی‌عیب‌وایراد پیش می‌رود، می‌تواند شما را به تله عادت بیندازد. به برنامه روزمره و محیط اطراف خود فکر کنید. کدام ابعاد آن هنوز برایتان مفید است و کدام کسل‌کننده شده است؟

اگر مطمئن نیستید، وقت آن رسیده کمی تغییر ایجاد کنید. چیدمان مبلمان را تغییر دهید یا دیواری را نقاشی کنید. چند گل جدید در باغچه بکارید، خانه‌تکانی کنید و چیزهایی را که نمی‌خواهید دور بیندازید. یا کافه‌ای‌ جدید پیدا کنید. ببینید چیزی وجود دارد که بتوانید تغییر دهید تا خود را از چاه ملال و کسالت بیرون بکشید.

16.  مهارت‌های مقابله‌ای خود را تقویت کنید

گاهی روزهایمان با رویدادهای استرس‌زا و اتفاق‌های بد گره می‌خورد. نادیده گرفتن این واقعیت هیچ فایده‌ای ندارد. اما حتماً به یاد دارید که اتفاق بدی افتاده باشد و شما راهی برای کنار آمدن با آن پیدا کرده باشید. این همان مهارتی است که ارزش تقویت و بهبود دارد.

به این فکر کنید که آن موقع چطور با آن رویداد کنار آمدید و چرا آن روش مؤثر بود. فکر کنید که چگونه می‌توانید از همان ذهنیت و طرز فکر، برای کنار آمدن با حوادثی که اکنون اتفاق می‌افتد استفاده کنید. همچنین الان زمان مناسبی است که به خود آفرین بگویید که از پس آن برآمدید. حتماً از آنچه تصور می‌کنید بسیار قوی‌تر و مقاوم‌تر هستید.

17. از روابط و دوستی‌هایتان مراقبت کنید

وقتی تنهابودن برایتان راحت‌تر می‌شود، ممکن است متوجه شوید که وقت کمتری برای معاشرت صرف می‌کنید. هیچ ایرادی ندارد، اما روابط اجتماعی صمیمانه همیشه مهم هستند.

با یکی از اعضای خانواده یا دوستان‌تان قرار بگذارید یا بعد از کار با همکاران‌تان بیرون بروید. با کسی که مدت‌هاست از او خبر ندارید تماس بگیرید و با او صمیمانه گفت‌وگو کنید.

18. مهارت بخشش را تمرین کنید

بخشش چه ربطی به خوشحالی دارد؟ طبق شواهد موجود، گویا ارتباطی نزدیک بین این دو وجود دارد. بخشش باعث کاهش استرس، اضطراب و افسردگی می‌شود و مزایای دیگری نیز برای سلامتی دارد.

هدف از بخشش، بیشتر از اینکه خوشحال کردن شخص مقابل باشد، بهتر شدن حال خود شماست. بله، دقیقاً به همین دلیل، اگر نامه بخششی به کسی که به شما صدمه زده بنویسید اما آن را ارسال نکنید، باز هم بخشش را تمرین کرده‌اید.

بخشش می‌تواند بار سنگینی را از روی ذهن و روان شما بردارد. حالا که شروع کرده‌اید، فراموش نکنید که خود را نیز ببخشید.

19. مراقب سلامتی خود باشید

سلامت هیجانی می‌تواند بر سلامت جسمانی تأثیر بگذارد و بالعکس. مراقبت از سلامت جسمانی می‌تواند به تقویت شادی و رضایت شما کمک کند. به‌علاوه، روشی مؤثر برای برقراری رابطه‌ای دوستانه با خود است.

رژیم غذایی سالم و متعادل، ورزش منظم و خواب کافی را به بخشی از کارهایی که در اوقات تنهایی خود انجام می‌دهید تبدیل کنید. حتماً هر سال برای بررسی وضعیت سلامت خود به پزشک مراجعه کنید و اگر بیمار هستید، به توصیه‌های پزشک‌تان به‌خوبی توجه کنید.

20. برای آینده برنامه‌ریزی کنید

می خواهید 5 یا 10 سال دیگر چگونه زندگی کنید؟ چه از نظر شخصی و چه از نظر شغلی؟ برای تحقق این اهداف، چه کارهایی باید انجام دهید؟ نوشتن آن‌ می‌تواند به تصمیم‌گیری درست کمک کند.

این نوشته را هر سال مجدداً مرور کنید تا ببینید در مسیری که می‌خواستید قدم برمی‌دارید یا نیازی هست در اهداف‌تان تجدیدنظر کنید یا خیر. برنامه‌‌ریزی برای آینده به شما کمک می‌کند امروزتان را با امیدواری و خوش‌بینی بیشتری بگذرانید.

درخواست کمک هیچ ایرادی ندارد

گاهی‌اوقات، نه توصیه‌های رایج درباره مراقبت از خود، نه ورزش و نه فهرست شکرگزاری‌ برای رهایی از احساس غم یا تنهایی کافی نیست.

به یک روان‌درمانگر مراجعه کنید اگر:

 • بیش‌از‌حد استرس دارید و مقابله با آن برایتان دشوار است
 • علائم اضطراب دارید
 • علائم افسردگی دارید.

پیش از آنکه وضعیت‌تان بحرانی شود، از روان‌درمانگر کمک بگیرید. اگر دوست دارید حال‌تان بهتر شود و از تنهابودن نترسید، انگیزه خوبی برای مراجعه به روان‌درمانگر دارید.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا