آیا با راه‌حل گفتگوی بالشی برای کاهش اختلافات زناشویی آشنا هستید؟

به دلیل شیوع کرونا افراد خانواده زمان بیشتری را در کنار یکدیگر می‌گذرانند. شاید همه ما در حال تجربه نوعی حبس خانگی هستیم. برای بعضی افراد گذراندن زمان زیاد کنار همسر باعث افزایش اختلافات خانوادگی شده است. شما زمانی را که برای تفریح مثل سینما رفتن، شهربازی را ازدست‌داده‌اید و خب این مسئله هم منجر به افزایش فشار بر شما می‌شود.

در اینجا با راه‌حل گفتگوی بالشی ژاپن که راهبردی برای درک و حل مشکلات است آشنا می‌شویم. اگر تابه‌حال نام این راه‌حل اختلاف را نشنیده‌اید تا انتهای مقاله با بهتیام همراه باشید و در مورد آن اطلاعات خوبی کسب کنید.

راه‌حل گفتگوی بالشی چگونه انجام می‌شود؟

اول اینکه راه‌حل گفتگوی بالشی راهبرد است و ارتباطی به اتاق‌خواب شما ندارد. گام‌های زیر را برای انجام این کار بردارید.

گام اول

یک بالش چهارگوشه را مقابل خود قرار دهید. تصور کنید که هر گوشه از بالش نمایانگر دیدگاهی متفاوت است. این دیدگاه‌ها عبارت‌اند از:

  • شما درست می‌گویید و شریک زندگی‌تان در اشتباه است
  • شریک زندگی‌تان درست می‌گوید و شما اشتباه می‌کنید
  • هم شما و هم شریک زندگی‌تان درست می‌گویید
  • هم شما و هم شریک زندگی‌تان اشتباه می‌کنید

گام دوم

همان‌طور که در جلوی بالش نشسته‌اید، اولین دیدگاه را به خودتان توضیح دهید مثلاً بگویید ما هر دو در مورد این موضوع اشتباه می‌کنیم. سپس به گوشه دیگر بالش بروید و دیدگاه دوم را به خودتان توضیح بدهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که هر چهار دیدگاه را برای خود توضیح داده باشید.

گام سوم

خود را آدم بی‌طرفی بدانید. مطمئن شوید که مثل یک قاضی بی‌طرف با تمام توانایی خود برای کشف و پذیرفتن هر دیدگاه وقت صرف می‌کنید. نیازی نیست که با هر یک از گوشه‌ها موافقت کامل نمایید. موضوع مهم این است که شما باید دنیا را از دید و زوایای دیگر هم ببینید. مهم‌ترین بخش این تمرین تلاش واقعی برای به دست آوردن آن چیزی است که شریک زندگی شما تجربه می‌کند و سعی در ابراز آن دارد. این امر در خلال درک، همدلی و مهرورزی است اتفاق می‌افتد.

گام چهارم

در بالای بالش بنشینید و در نظر بگیرید که چگونه هر چهار دیدگاه هم درست هستند و هم درست نیستند. حالا بهتر درک می‌کنید که «حقیقت» امری است ذهنی و اینکه مدام تلاش کنید که بگویید شما درست می‌گویید و خطا نداشته‌اید فقط باعث می‌شود که از درک عمیق یک موضوع دور بیفتید. شاید شما بعد از بررسی همه زوایای بالش به این نتیجه برسید که آیا لازم است به دلیل این اختلافی که به وجود آمده کل رابطه را زیر سؤال ببرم و اصلاً چه اهمیتی دارد که چه کسی درست و چه کسی اشتباه کرده است؟

نکات اجرایی

انجام این تمرین با دل‌وجان کار راحتی نیست. باید واقعاً هدف خود را بشناسید و انرژی کافی برای شنیدن حرف‌های هر چهارگوشه بالش خود داشته باشید. زمانی که شما دچار اختلاف می‌شوید حالت استرس و اضطراب دارید و همزمان این احساسات را هم باید مدیریت کنید. حفظ یک رابطه سالم هنر است و  با مهارت ذهن آگاهی می‌توانید دنیا را از دید دیگران هم ببینید.

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا