آیا روان ما می‌تواند منشأ بیماری‌های جسمانی باشد؟

تا چه حد آموزش بیمار و خودمراقبتی از بعد روان میتواند در بهبود موثر باشد؟

این متن را به مناسبت روز جهانی روانشناس و درمانگر، با شما به اشتراک میگذاریم چون در سامانه آموزش بیمار بهزی به صورت مکرر با بیمارانی مواجه هستیم که در مسیر پیگیری درمان در می یابند منشاء اصلی بیماری آنها در روان آنها بوده است. به معنای بهتر با چالش هایی در ذهن و روان شان مواجه هستند و با مشکلاتی در زندگی دست و پنجه نرم می کنند که روانشان را با تعارضی مواجه میکند و وقتی در مواجه با این تعارض و حل آن موفقیتی ندارند همه این مسائل به صورت بیماری های جسمانی خود را نشان میدهد. در این نوشته به بررسی برخی از دلایل آن میپردازیم گرچه که پرداختن به همه دلایل آن در این متن ممکن نیست و سعی میکنیم در نوشته های بعدی آن را شرح دهیم. کاربران ما در سامانه بهزی همواره در کنار آموزش هایی که در خصوص آشنایی با بیماری و شرایط جسمی دریافت میکنند در خصوص شناخت وضعیت ذهنی و روحی هم آموزش میگیرند تا به طور هم زمان مسیر بهبود طی شود و درمان آنها موثر تر و ماندگارتر شود.

چرا بیمار میشویم ؟

یکی از دلایل این است که گاها ما از حال بد و بیماری پاداش میگیریم!

گاها ما در محیطی زیست میکنیم که با ما بسیار پرخاشگرانه، با بی رحم و با انتظارات بالا برخورد میکند. ممکن است به اشتباه به این نتیجه برسیم که تنها زمانی این شرایط دست از سر من بر میدارد که بیمار شوم! این فکر در ناخود آگاه ماست که اگر بیمار شویم جهان اطراف ما با ما مهربان و ملایم می شود. اینجا در واقع به نوعی از حل تعارض ها و چالش هایمان شانه خالی کرده و حس می کنیم که تنها جایی که از شر آنها در امانیم موقعی است که حالمان خوب نیستو به بیماری مبتلا هستیم! این یعنی ما در ذهن و فکر خود به این نتیجه می رسیم که بیماری پناهگاه و نقطه امنی برای ماست تا از آسیب در امان باشیم.

اینجاست که ما به صورت جدی برای بهبود اقدام نکرده و در واقع اهمال کاری می کنیم! ما در واقع نمیخواهیم تا بهبود یابیم چون دوباره مجبوریم با آزار و پرخاش مواجه شویم. اینجا باید از خود بپرسیم آیا واقعا اگر خوب بشویم باید دوباره مسئولیت زندگی را با همه چالش ها بپذیریم؟ حتی در برخی مواقع ما حس می کنیم که آنقدر نا کافی هستیم که حتی لیاقت خوب شدن و سلامتی را نداریم و در نتیجه از خودمان مراقبت نمیکنیم و اینطور میشود که موقع درد جسمی و روانی خودمان را رها می کنیم و قدمی در مسیر بهبود بر نمیداریم.

راهکار خودمراقبتی و شفای روان چیست؟

اما به کمک  آموزش و پشتیبانی نهاد هایی چون بهزی میفهمیم که انرژی روانی ما محدود است و وقتی تعارضات روانی و عاطفی در درون داریم یعنی همین ها دارند برای ادامه حیات به خودشان انرژی جذب می کنند و همه انرژی حیاتی ما مشغول سرپوش گذاشتن روی گره های روانی ست و انرژی دیگری برای بهبود نداریم.

اینجاست که باید کمی با خودمان خلوت کنیم… ببینیم که آیا به تنهایی از پس آن بر می آییم؟

در این بخش باید با خود صادق باشید و اگر دیدید که به هیجانات و گره هایتان دسترسی ندارید یا راحت به آنها نمی رسید باید به دنبال راه کار اساسی باشید . شما مرحله اول را  که آموزش و آگاهی است پشت سرگذاشته اید اما این بدان معنی نیست که باید تا انتهای راه را خودتان به تنهایی بروید . پس باید همه انرژی خود را جمع کنید و دست به کار شوید. اما اگر دیدید انرژی ندارید و تنبلی می کنید بدانید به این دلیل است که انرژی جا دیگری گیر کرده و اینجاست که به کمک یک روانشناس، تراپیست و درامگر نیاز است !

میتوانید با درمانگر مهربان و مورد نظر خود شروع به حرف زدن کنید و در رشته و مسیر تداعی ها به گره های اصلی برسید و روی آن کار کنید. اینجاست که میتوانید با تجربه کردن احساساتی که گره خورده اند و جایگزینی آنها با هیجانات سازگار تر آنها را آزاد کنید و اینطور به سمت بهبود حرکت کنید.

استفاده از خدمات یک درمانگر به هیچ وجه نشانگر ضعف و ناتوانی شما نیست بلکه میتواند مهارت ها و تکنیک هایی را به شما بدهد که سریع تر و دقیق تر به گره گشایی و مدیریت هیجانات بپردازید و بیماری ها موثر تر و برای همیشه بهبود یابند.

در بهزی با ما همراه باشید تا قدم های اولیه در مسیر دریافت دانش خود شناسی و آشنایی با هیجانات را دریافت کنید و زیر نظر روانشناسان و درمانگران در مسیر بهبود پیش بروید .

منبع: Springer , Nature , WoltersKluwer

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا