دوستش دارم یا عاشقش هستم؟

بسیاری از افراد در زندگی خود، هر دو را تجربه می‌کنند. در عین اینکه هر دو ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند، هر دو نیز می‌توانند برای افراد مختلف، رضایت‌بخش یا نگران‌کننده باشند. در این مطلب، ویژگی‌های عاشقی و دوست‌داشتن را از یکدیگر تفکیک و پیامدهای هر یک را بررسی کرده‌ایم. اگر دوست دارید بیشتر در مورد تفاوت‌های این دو بدانید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

عشق رمانتیک برای بسیاری از افراد، یکی از خواسته‌های اصلی در زندگی است. فرقی ندارد که قبلاً آن را تجربه کرده باشید یا منتظر باشید برای اولین بار عاشق شوید؛ بسیاری فکر می‌کنند که عشق، بالاترین مرتبه در روابط صمیمانه است، یا حتی شاید مهم‌ترین تجربه زندگی.

عاشق‌شدن هیجان‌انگیز است، حتی می‌توان گفت نشاط‌آور است. اما با گذشت زمان، ممکن است این احساسات، شکل متفاوتی بگیرند. این شکل جدید، ملایم یا آرام به نظر می‌رسد. شاید به جایی برسید که با خود فکر کنید «او را دوست دارم»  اما «عاشقش نیستم».

این تغییر لزوماً به این معنی نیست که رابطه شما مشکلی دارد.

وقتی «دوست‌داشتن» جای «عاشق‌بودن» را می‌گیرد، یعنی عشق در طول رابطه تغییر شکل می‌دهد و کامل می‌شود، به‌ویژه در روابط بلندمدت.

عاشقی

معمولاً عاشقی همان احساس‌های شدیدی است که در آغاز رابطه تجربه می‌کنیم:

این احساس‌ها در عمل این‌گونه به نظر می‌رسند:

وقتی با او هستید، خوشحال‌اید و پرانرژی

شاید این‌طور به نظر نرسد اما فرایند عاشق‌شدن تاحدودی با روش‌های علمی توضیح داده شده است. در این فرایند، هورمون‌های زیادی ترشح می‌شود و به همین دلیل، احساس‌ها شدیدتر از همیشه تجربه می‌شوند و به‌شدت دچار نوسان هستند.

وقتی در کنار فردی هستید که عاشقش شده‌اید، دوپامین و نوراپی‌نفرین بیشتری ترشح می‌شود و در نتیجه، چنین احساس‌هایی به سراغ‌تان می‌آید:

  • لذت
  • شادی
  • شور و شوق همراه با نگرانی
  • سرمستی.

کاهش ترشح سروتونین می‌تواند احساس شیفتگی را تقویت کند.

هورمون‌های جنسی مانند تستوسترون و استروژن نیز در افزایش میل جنسی و در نتیجه، کشش جنسی به معشوق نقش دارند.

سایر هورمون‌های مهم مانند اکسی‌توسین و وازوپرسین، با تقویت اعتماد، همدلی و سایر عواملی که باعث دلبستگی بلندمدت می‌شوند، کشش شما به طرف مقابل را دوچندان می‌کنند.

دوری از او برایتان بسیار سخت است

حتی اگر کل روز را در کنارش گذرانده‌ باشید، باز هم وقتی از هم خداحافظی می‌کنید، احساس می‌کنید تک و تنها هستید. با خود فکر می‌کنید که او الان چکار می‌کند و اصلاً یاد شما هست یا نه. با وجود اینکه می‌دانید قرار است فردا دوباره او را ببینید، نگران‌اید که چطور ندیدنش را تا فردا طاقت بیاورید.

وقتی عاشق‌اید، این اضطراب و نگرانی کاملاً عادی است. گرچه کمی فاصله بین دیدارها خوب است، اما اصلاً تمایلی به انجام این کار ندارید.

اگر وقتی از هم جدا هستید، نمی‌توانید به او فکر نکنید، به احتمال زیاد دچار سعادت عذاب‌‌آور عاشقی شده‌‌اید.

همه تجربه‌ها هیجان انگیز و جدید است

عاشق‌شدن نوع نگاه شما به پدیده‌ها را تغییر می‌دهد. حتی فعالیت‌های روزمره و تکراری مانند رفتن به سوپرمارکت نیز می‌تواند لذت‌بخش‌ شود.

شاید با دیدی تازه به اطراف‌تان نگاه کنید. بسیاری از افراد عاشق، تمایل بیشتری به تجربه‌های جدید یا انجام کارهایی دارند که قبلاً به آن‌ها اهمیتی نمی‌دادند، فقط به این دلیل که طرف مقابل از آن‌ها لذت می‌برد.

*استقبال از تجربه‌های جدید هیچ اشکالی ندارد. در واقع خصیصه‌ای عالی است. اما وقتی عاشق‌ایم، احتمال دارد علایق طرف مقابل به ما تحمیل شود. پس مطمئن شوید که برای انجام این کارهای جدید، تحت‌فشار نیستید.

همیشه آماده‌اید برای او وقت بگذارید

معمولاً عاشق‌شدن به این معناست که دوست دارید تا حد ممکن، روز و شب خود را با او بگذرانید. حتی اگر سرتان شلوغ باشد، سعی می‌کنید برنامه‌تان را طوری تنظیم کنید که حتماً او را ببینید.

به‌علاوه، احتمالاً تمایل دارید او را بیشتر بشناسید. در نتیجه از او درباره علایقش سؤال می‌کنید. اگر این عشق دوطرفه باشد، او هم چنین احساسی به شما دارد و دوست دارد وقت خود را صرف شناختن علایق شما کند.

طبیعی است که افراد عاشق، مدتی دوستان خود را فراموش کنند. اما سعی کنید به‌جای اینکه همه زمان و انرژی خود را به رابطه عاشقانه جدیدتان اختصاص دهید، زمانی را نیز با دوستان خود بگذرانید.

بدون چشم‌داشت فداکاری می‌کنید

در اولین مرحله عاشقی، کاملاً نسبت به طرف مقابل احساس تعهد می‌کنید و حاضرید هر کاری برایش انجام دهید و خود را به هر سختی بیندازید تا او راحت‌تر زندگی کند.

همدلی و دلبستگی که به‌سرعت در شما ریشه می‌دواند، اشتیاق شما را برای همراهی با او و حمایت بی‌قیدوشرط، بیشتر می‌کند. اما هورمون‌هایی که در مرحله عاشقی ترشح می‌شوند، گاهی می‌توانند در نحوه تصمیم‌گیری شما تأثیر بگذارند.

اگر خود را موظف می‌دانید برای حفظ این رابطه، زندگی خود را کاملاً متحول کنید یا تغییری اساسی در آن ایجاد کنید، کمی بیشتر به خود زمان دهید و به همه ابعاد آن فکر کنید.

شاید پس از کمی تأمل، هنوز هم تمایل داشته باشید از شغل‌تان استعفا دهید و با او به کشوری دیگر سفر کنید. اما مطمئن شوید که این کارها فقط برای رضایت او نیست و شما را هم خوشحال می‌کند.

*فداکاری منحصر به یک نوع عشق نیست. در واقع، زوج‌هایی که برای پاسخ به نیازهای یکدیگر تلاش می‌کنند، پیوند قوی‌تری دارند. اما افراد عاشق گاهی بدون اینکه به همه جوانب مسئله فکر کنند، به طرف مقابل قول می‌دهند.

رابطه جنسی فوق‌العاده‌‌ای دارید

همیشه رابطه عاشقانه با رابطه جنسی همراه نیست. اما اگر باشد، می‌تواند نقش پررنگی در عاشق‌شدن ایفا کند.

شدت ترشح هورمون‌هایی که بر غریزه جنسی شما تأثیر می‌گذارند، میل شما به او و شور و شوقی را که در طول رابطه جنسی تجربه می‌کنید، افزایش می‌دهد.

در اولین مراحل عاشقی، رابطه جنسی می‌تواند زوج را به یکدیگر نزدیک‌تر کند. اگر دو طرف احساس کنند که می‌توانند حین رابطه جنسی، نیازهای یکدیگر را ارضا کنند،‌ میل بیشتری به برقراری رابطه جنسی خواهند داشت. تمایل به کشف علایق جنسی یکدیگر نیز معمولاً باعث بهبود رابطه می‌شود.

او را یک انسان ایدئال می‌بینید

وقتی عاشق می‌شوید، به‌راحتی می‌توانید بهترین ویژگی‌های او (شنونده خوب، نوازنده عالی، خوش‌اخلاق) را بزرگ کنید و ویژگی‌های نه‌چندان مثبتش را (جواب پیام‌ها را دیر می‌دهد، از دوستان‌تان بدگویی می‌کند) نادیده بگیرید.

طبیعی است که وقتی عاشق هستید، روی بهترین ویژگی‌های او تمرکز کنید. اما باید مراقب هشدارها یا تفاوت‌های فاحش نیز باشید.

اگر دوستان‌تان درباره او نظری می‌دهند، به صحبت‌هایشان توجه کنید. آنها عاشق او نیستند و دقیقاً به همین دلیل، واقع‌بینانه‌تر نظر می‌دهند و ممکن است مسائلی را تشخیص دهند که از دید شما پنهان مانده است.

دوست‌داشتن

عشق اشکال مختلفی دارد و می‌تواند با گذشت زمان تغییر کند. شاید با وجود اینکه او را دوست دارید، احساس‌هایتان تغییر کند.

در کنارش احساس امنیت می‌کنید

وقتی عاشق می‌شوید، نه‌تنها تصویری ایدئال از او در ذهن‌تان نقش می‌بندد، بلکه سعی می‌کنید خود را نیز به بهترین شکل ممکن به او ارائه کنید.

برای مثال، همیشه بهترین لباس‌هایتان را می‌پوشید یا سعی می‌کنید ویژگی‌هایی را که از نظر شما نقص به حساب می‌آید، از او پنهان کنید.

اما با گذشت زمان و استحکام رابطه‌‌تان، ممکن است بدون نقاب در برابرش ظاهر شوید. دیگر نگران نیستید که اگر ظرف‌ها را نشسته داخل سینک رها کنید یا فراموش کنید زباله‌ها را بیرون ببرید، شما را ترک می‌کند. می‌پذیرید که هر دویتان بعد از بیدارشدن باید مسواک بزنید.

البته منظور این نیست که برای حفظ این رابطه محبت‌آمیز و کمک به تقویت آن تلاش نکنید. فقط به این معنی است که تصویری واقع‌بینانه‌تر از یکدیگر دارید و نیازی به آن تصاویر ایدئال نیست.

از بیان نظرات خود، اجتناب نمی‌کنید

وقتی عاشق‌اید، به‌راحتی می‌پذیرید که نظر شما با نظر او یکی است. حتی گاهی ممکن است اصلاً از این موضوع آگاه نباشید.

به مرور زمان، راحت‌تر می‌توانید احساس‌های خود را با فردی که دوستش دارید و با او احساس راحتی می‌کنید، به اشتراک بگذارید. دوست‌داشتن اغلب با احساس امنیت همراه است. بنابراین نیازی نمی‌بینید که برای محافظت از رابطه‌تان، احساسات یا عقاید خود را پنهان کنید.

حتی هنگامی که اختلاف‌نظری وجود دارد، می‌دانید که می‌توانید در مورد آن صحبت کنید.

ویژگی‌های خوب و نه‌چندان خوب را می‌بینید و می‌پذیرید

شریک زندگی شما درست مثل شما، انسانی است با نقاط قوت و ضعف. قطعاً صفات خوبی دارد که احتمالاً باعث شده عاشقش شوید. اما به احتمال زیاد، بعضی از ویژگی‌های شخصیتی یا عادت‌هایش را خوشایند نمی‌بینید.

حتی ویژگی‌هایی که در مرحله عاشقی، بامزه به نظر می‌رسید، ممکن است باعث شود به او چشم‌غره بروید، مثل مسواک‌زدن در سینک ظرفشویی.

*برای دوست داشتن انسان‌ها، باید همه ابعاد و ویژگی‌های آن‌ها را ببینید و بپذیرید. نقص‌های جزئی اغلب در طولانی‌مدت، مشکل حادی ایجاد نمی‌کنند. اما وقتی رفتاری شما را آزار می‌دهد، باید به‌قدری احساس راحتی کنید که بتوانید در مورد آن صحبت کنید و با حمایت و تشویق یکدیگر، مسیر رشد را برای همدیگر هموار کنید.

این نکته شامل زنگ‌خطرهای جدی یا سوءاستفاده نیست. در صورتی که در رابطه‌تان مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرید، حتماً با یک متخصص مشورت کنید.

صمیمیت به تلاش بیشتری نیاز داشته باشد

وقتی عاشق او هستید، احتمالاً همیشه آماده برقراری رابطه جنسی هستید. با گذشت زمان و تثبیت رابطه، گرچه هنوز رابطه جنسی برقرار می‌کنید، اما شاید تعداد دفعات یا شور و شوق‌تان کمتر شود.

اولین باری که بدون رابطه جنسی به خواب می‌روید یا شبی را تنها می‌گذرانید، شاید احساس کنید چیزی را از دست داده‌اید. حتی ممکن است نگران رابطه‌تان شوید.

اما غالباً به این معناست که درگیری‌های زندگی روزمره باعث شده لازم باشد برای گذراندن زمان با او، برنامه‌ریزی کنید. رابطه جنسی ممکن است کمتر اتفاق بیفتد، اما تلاشی که برای برقراری رابطه صمیمانه انجام می‌دهید، می‌تواند لذت آن لحظه‌ها را حتی بیشتر کند.

حفظ رابطه به تلاش نیاز دارد

وقتی عاشق‌اید، به‌راحتی همه انرژی و زمان و پول‌تان را به رابطه عاشقانه‌تان اختصاص می‌دهید. به نظر می‌رسد که همه‌چیز بی‌نقص پیش می‌رود و هر دوی شما در مورد همه مسائل توافق‌نظر دارید.

اما این وضعیت با گذشت زمان تغییر می‌کند. سرانجام مجبور می‌شوید برای رسیدگی به امور زندگی روزمره، گاهی او را در اولویت قرار ندهید.

وقت‌گذراندن با یکدیگر ممکن است مثل قبل آسان و طبیعی به نظر نرسد، خصوصاً اگر هر دو خسته یا گرفتار باشید. اما وقتی یکدیگر را دوست دارید، تلاش می‌کنید برای یکدیگر وقت بگذارید و علاقه خود را به هم نشان دهید.

عمیقاً احساس می‌کنید صمیمی و نزدیک هستید

دوست‌داشتن با احساس ارتباط نزدیک و اعتماد دوطرفه توأم است. او را به‌قدری خوب می‌شناسید که علایق، ارزش‌ها و نقاط قوتش را بدون لحظه‌ای مکث می‌توانید بیان کنید.

*به احتمال زیاد، او اولین کسی است که موقع ناراحتی به سراغش می‌روید یا موفقیت‌ها و آرزوهایتان را اول با او در میان می‌گذارید. احساس می‌کنید اعضای یک تیم دونفره هستید. حتی گاهی احساس می‌کنید یکی هستید.

آیا یکی از این دو حالت، بر دیگری ارجحیت دارد؟

می‌دانید که شریک زندگی‌تان را دوست دارید، اما فکر می‌کنید که دیگر عاشقش نیستید.

و این هیچ ایرادی ندارد. در واقع می‌توانید نفس راحتی بکشید که بالاخره هورمون‌هایتان به وضعیت معمول خود برگشته است.

بعضی افراد، هیجان عاشق‌بودن را ترجیح می‌دهند و بعضی دیگر، رابطه صمیمانه و عمیقی را که در طول زمان شکل می‌گیرد. بسیاری از افراد دقیقاً به همین دلیل، برای داشتن رابطه بلندمدت تلاش می‌کنند.

آنچه از رابطه می‌‌خواهید، مشخص می‌کند که چه فردی برایتان مناسب‌تر است، اما برقراری روابط سالم در هر دو حالت ممکن است.

یافته‌های علمی نشان داده بسیاری از افراد پس از فروکش کردن شعله عشق‌شان به دنبال طلاق می‌روند. اما اگر دیگر احساس نمی‌کنید که عاشق هستید، به این معنا نیست که باید شریک خود را ترک کنید یا رابطه‌تان محکوم به پایان‌یافتن است. چنین تغییری فقط به شما یادآوری می‌کند که برای بازگشت به حالت قبلی، باید کمی بیشتر تلاش کنید.

آیا می توانید دوباره عاشقش شوید؟

اگر احساس کنید رابطه‌تان شور و هیجان مرحله عاشقی را از دست داده، شاید ناراحت شوید و افسوس بخورید. شاید دل‌تان بخواهد رابطه جنسی مثل قبل ناگهانی و خودجوش باشد یا به‌جای احساس امنیت و آرامش، با دیدنش هیجان‌زده شوید.

می‌توانید با کمک یک مشاور خانواده، شوق‌وذوق آن مرحله را دوباره زنده کنید. توصیه‌های زیر نیز ممکن است مفید باشد:

  • به افکار و احساساتش علاقه نشان دهید: همیشه از حال و روزش خبر بگیرید. از او بپرسید روزش را چگونه گذرانده و بادقت به پاسخ‌هایش گوش ‌دهید.
  • برای وقت‌گذراندن در کنار یکدیگر اهمیت قائل شوید: کمی زودتر از همایش بیرون بیایید یا وقتی همکاران‌تان از شما دعوت می‌کنند با آن‌ها به سینما بروید، وقت‌گذراندن با او را انتخاب کنید.
  • از تعمیر و نگه‌داری رابطه‌تان غافل نشوید: رابطه شما مثل اتوموبیلی است که برای رفت‌وآمد به محل کار خود به آن نیاز دارید. برای اینکه موتورش روشن شود، باید مرتب روغنش را عوض کنید، باد لاستیک‌ها را کنترل کنید و بسیاری کارهای دیگر. با تلاشی عامدانه برای تعامل بی‌پرده و محبت به یکدیگر، از رابطه‌تان مراقبت کنید. لازم نیست کار عجیب‌وغریبی انجام دهید. بوسه‌ای برای خوشامدگویی به خانه، می‌تواند معنی بسیار مهمی برایش داشته باشد.

خلاصه اینکه…

بعد از گذراندن مراحل ابتدایی شیفتگی، ممکن است شدت احساسات شما به شریک زندگی‌تان کمتر شود. شاید مثل قبل آرزو نکنید که همیشه همراه شما باشد و در واقع، حتی گاهی از تنهایی لذت ببرید.

نگران نباشید. این تغییر کاملاً طبیعی است و نباید آن را به معنی پایان‌یافتن رابطه بدانید.

عشق طولانی‌مدت به تعهد نیاز دارد. اگر هر دو برای حفظ پیوندتان تلاش کنید، رابطه‌ای صمیمانه و عاشقانه خواهید داشت. و شاید بتوانید احساس عاشق‌بودن را نیز در خودتان زنده نگه دارید.

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا