نقش آموزش تغذیه در دیابت

همان طور که در مقالات گذشته در مورد سبک زندگی مناسب دیابت و اهمیت آداب تغذیه صحبت کردیم میدانیم که رعایت سبک زندگی درست در کنترل و بهبودی بیماری ها موثر است. این بار هم میخواهیم در مورد نقش تغذیه و آموزش های لازم در این حوزه در دیابت صحبت کنیم.

امروزه، شیوع بیماری های مزمن رو به افزایش است. یکی از شایع ترین و هزینه برترین بیماری مزمن که افراد زیادی را درگیر کرده است دیابت یا همان بیماری قندخون است. در صورت عدم درمان، دیابت می تواند پیش زمینه سایر بیماری های مزمن مثل بیماری قلبی عروقی باشد. شیوع دیابت در طول دهه های گذشته با افزایش چشمگیر به بیش از دو برابر رسیده است. این بیماری حدودا 230 میلیون نفر را در سرتاسر جهان درگیر کرده است و پیش بینی می شود که به بیش از 370 میلیون نفر در چند سال آینده را برسد.

عوامل مهم در کنترل دیابت

جالب است بدانید تغییر در سبک زندگی شامل اصلاح رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی جزء اصلی ترین اقدامات برای کنترل این بیماری هستند.البته لازم به ذکر است که تغییرات رژیمی از اصول پایه برای مدیریت دیابت در کل جهان است. بدین منظور، شما می توانید با تغییر از یک رژیم ناسالم به یک رژیم سالم، به اهداف درمانی مورد نظر برسید. در تحقیقات بسیاری نشان داده است که برنامه های آموزشی به منظور توانا ساختن فرد برای خودمراقبتی، جزء اصلی هرگونه برنامه درمانی موثر است چون بسیاری از بیماران دانش و آگاهی کافی برای انتخاب های غذایی مناسب ندارند. بهزی هم در کنار سایر نهادها میکوشد تا آموزش های لازم برای انتخاب غذا های سالم را به بیماران ارائه کند زیرا مصرف هوشمندانه و صحیح مواد غذایی یکی از موثرترین راه ها برای کنترل دیابت می باشد. یکی دیگر از مزایای استفاده از برنامه های آموزشی در حوزه تغذیه و دیابت این است که هزینه استفاده از این ابزار ها از هزینه تجهیزات بیمارستانی و خدمات مرکز سلامت بسیار کمتر است و این مزیت موجب میشود تا به این روش به عنوان یک ابزار پیشگیری نگریسته شود.
از سوی دیگر محققین دریافته اند که یکی از دلایل شکست برنامه های مراقبتی که پزشک برای بیمار ارائه میکند آگاهی ضعیف در مورد اهمیت رژیم غذایی سالم است لذا همیشه افزایش دانش افراد می تواند منجربه تشویق آن ها به پیروی از یک رژیم غذایی سالم شود و رفتارهای غذایی سالم باعث بهبود سطح چربی و قند خون می شوند و کیفیت زندگی را افزایش می دهند. سامانه بهزی در کنار بسیاری از مطالعات مختلف دریافته است که افرادی که در برنامه های آموزشی شرکت می کنند موفقیت بیشتری در رسیدن به اهداف درمانی خود دارند. همچنین آموزش تغذیه صحیح در کنار برنامه غذایی و بهبود سبک زندگی سالم (خواب، ورزش و …) باعث کنترل بهتر بیماری نسبت به زمانی می شود که فرد فقط برنامه غذایی دریافت کرده است.

کمپین تناسب اندام

دیدیم که اهمیت آموزش و افزایش آگاهی برای کنترل دیابت بر کسی پوشیده نیست. افراد می توانند از روش های مختلفی برای افزایش آگاهی و دانش خود استفاده کنند مثل شرکت در کلاس های آموزشی، خواندن مجلات معتبر یا اموزش های شخصی توسط مراقب سلامت. امروزه با توجه به گسترش تکنولوژی روش های جدیدی برای آموزش دیابت به وجود آمده است مثل استفاده از اینترنت و سایت ها و یا شبکه های اجتماعی. برخی از این منابع می تواند معتبر و برخی دیگر می تواند از مباحث غیرعلمی باشد. لذا استفاده از یک منبع معتبر برای دریافت آموزش های حوزه دیابت ( و سایر بیماری ها) یک امر ضروری است.
یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین روش های آموزش، استفاده از اپ های موبایل است و یکی از اپلیکیشن هایی که توانسته است آموزش های فردی و مناسب دیابت را برای هر فرد آماده کند بهزی است. در اپلیکیشن بهزی افراد دیابتی می توانند متناسب با شرایط و سطح دانش خود، آموزش های ویژه ای را در حوزه های تغذیه، خواب، بهداشت روان، ورزش و محیط زندگی دریافت کنند. بهزی با استفاده از منابع معتبر علمی آموزش های لازم برای کنترل بیماری را در اختیار افراد قرار می دهد.

 

نویسنده:بهزاد زمانی عضو تیم تحقیق و توسعه بهزی

منبع: NIH , MayoClinic

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا