چه غذاهایی برای روماتیسم مفصلی ضرر دارد؟

سبک زندگی سالم و روماتیسم مفصلی

برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، کنترل التهاب بسیار مهم است و می تواند به بهبود کیفیت زندگی و سلامت عمومی کمک کند. یکی از راه های مهم برای کنترل التهاب تبعیت از یک رژیم غذایی صحیح و انتخاب غذاهای سالم است. همان طور که برخی غذاها را باید در رژیم غذایی تان بگنجانید، از برخی غذاها نیز باید اجتناب کنید. این غذاها می توانند سبب تحریک سیستم ایمنی و فرآیند التهاب شده و درنتیجه سبب تشدید درد و سفتی مفاصل و سایر عوارض مرتبط با آرتریت روماتوئید شود.

غذاهای التهابی برای روماتیسم مفصلی

علاوه بر دارودرمانی (مثل استفاده از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی و داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی)، محدود کردن یا حذف برخی غذاها از رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. غذاهای التهاب زا غذاهایی هستند که سبب تحریک و ایجاد التهاب در مفاصل و سیستم گوارشی شوند. این ها معمولا غذاهایی هستند که فرآوری شده اند (سوسیس، کالباس، همبرگر، کنسرو ها و …)، در دمای بالا پخته شده و یا حاوی مقادیر بالایی مواد نگه دارنده هستند. همه برچسب های غذایی را از نظر اجزاء غذایی زیر بررسی کنید:

1. چربی ها و روغن ها

چربی ها و روغن ها از اجزای مهم رژیم غذایی ما هستند. این اجزاء از رژیم غذایی معمولا فرآوری شده و برخی مواد به آن ها اضافه می شود. برخی چربی های که در زیر آورده شده اند می توانند التهاب را افزایش داده و اثرات آرتریت روماتوئید را بدتر کنند. روغن های هیدروژنه گیاهی تحت فرآیندی قرار می گیرند که به آن “هیدروژناسیون” گفته می شود. این فرآیند سبب می شود که روغن مایع به جامد تبدیل شود. یکی از موادی که در طول این فرآیند تولید می شود “چربی ترانس” است که یک چربی مضر بوده و در غذاهای فرآوری شده دیگر نیز یافت می شود. این چربی می تواند سبب تحریک التهاب شده و علائم آرتریت را بدتر کند. چربی های اشباع اغلب ناسالم بوده و در گوشت های فرآوری شده و برخی محصولات لبنی یافت می شوند. چربی های اشباع می توانند سبب شروع التهاب در بافت چربی شوند. سعی کنید بجای غذاهای فرآوری شده پرچرب از غذاهای فرآوری نشده کم چرب استفاده کنید.

کمپین تناسب اندام

2. گوشت قرمز و فرآوری شده

در طول فرآیند تولید گوشت های قرمز فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس، همبرگر و … برخی نگه دارنده ها، مواد مصنوعی، هورمون ها و دیگر افزودنی ها به آن ها اضافه می شود. این مواد شیمیایی می توانند منجربه واکنش های نامطلوب التهابی در برخی افراد مخصوصا بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید بشود. از گوشت های فراوری شده مثل کالباس، سوسیس و… که معمولا با روغن هیدروژنه تهیه شده و حاوی اسید چرب ترانس و اشباع است اجتناب کنید. بجای آن از گوشت قرمز طبیعی بدون چربی مصرف کنید و یا گوشت قرمز را با مرغ یا ماهی جایگزین کنید.

3. محصولات لبنی

برخی افراد به دلیل وجود پروتئنی به نام “کازئین” در شیر نمی توانند آن را هضم کنند. همچنین برخی چربی ها در لبنیات می توانند سبب افزایش التهاب شوند. بنابراین بهتر است لبنیات کم چرب را در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

4. کربوهیدرات تصفیه شده

شکر نوعی کربوهیدرات تصفیه شده است که به بسیاری از محصولات صنعتی اضافه می شود. شکر از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده و می تواند سبب تحریک التهاب شود. همچنین نان سفید، برنج سفید، پاستا و سایر محصولات تهیه شده از آرد سفید نیز  که قوت غالب رژیم غذایی ما را تشکیل می دهند کربوهیدرات تصفیه شده هستند. این ها همچنین می توانند منجربه چاقی و سایر بیماری های مزمن شوند. بنابراین، کربوهیدرات ساده را با غلات کامل مثل ذرت، برنج قهوه ای، آرد سبوس دار، دانه های کامل غلات و … جایگزین کنید.

5. شیرین کننده های مصنوعی

وقتی محصولی با عنوان بدون شکر (نوشابه های زیرو )تبلیغ می شود، آن ها معمولا از شیرین کننده های مصنوعی برای بهبود مزه آن استفاده کرده اند. یکی از شیرین کننده های مصنوعی “آسپارتام” نام دارد. آسپارتام ماده شیمیایی است و ممکن است منجربه حملات التهابی شود.

6. گلوتن

گلوتن نوعی پروتئین است که در گندم، جو دو سر و چاودار وجود دارد و در صورت مصرف، می تواند در برخی افراد منجربه حساسیت و واکنش های التهابی شود. علائم در بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید بعد از مصرف گلوتن بدتر می شود گلوتن در نان، پاستا و بسیاری از غذاهای فرآوری شده یافت می شود.

7. مونوسدیم گلوتامات

مونوسدیم گلوتامات یک ماده نگه دارنده و طعم دهنده است که در بسیاری از غذاهای فرآوری شده  (مثل سبزیجات کنسرو شده و ..) یافت می شود. هرچند ارتباط مشخصی بین التهاب و مونوسدیم گلوتامات وجود ندارد، اما ماده ای شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن هضم نمی شود و می تواند در برخی افراد منجربه التهاب شود.

راهکارهایی برای حذف غذاهای التهابی از رژیم غذایی

می توانید با حذف غذاهای التهابی، رژیم غذایی سالمی داشته باشید. برخی راهکارها برای محدود کردن غذاهای التهابی در ادامه آورده شه اند:

  • همیشه هنگام خرید، برچسب های غذایی را با دقت بخوانید و به میزان چربی اشباع و ترانس توجه کنید
  • محصولات با مارک های مختلف را مقایسه کنید تا ببینید کدام مقدار کمتری چربی های ناسالم و شکر دارد
  • از روغن های طبیعی مثل زیتون استفاده کنید
  • از مصرف غذاهایی سرخ شده یا تهیه شده در دمای بالای خودداری کنید
  • هنگام خرید مواد غذایی بسته بندی شده، غذاهای کم چرب و بدون اسید چرب ترانس انتخاب کنید
  • از اسیدهای چرب امگا 3 (مثل روغن ماهی) بیشتر استفاده کرده و مصرف اسید چرب امگا 6 (موجود در روغن های مایع خوراکی) را محدود کنید
  • تا جایی که می توانید از مواد غذایی طبیعی استفاده کرده و از مواد غذایی بسته بندی شده و فرآوری شده را کاهش دهید.

اگر در مورد اینکه چگونه غذاهای التهابی بر روی علائم تان تاثیر می گذارند نگرانی دارید، با پزشک تان در مورد مشکلات رژیم غذایی تان مشورت کنید. به یاد داشته باشید که برای کمک به کاهش سطح التهاب، میوه، سبزی و غلات را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

در زمنیه این بیماری و سایر موارد هم همیشه میتوانید با نصب اپلیکیشن بهزی از آموزش های شخصی سازی شده بهره مند شوید و در آن زمنیه با پزشک خود در ارتباط باشید تا روند بهبودی شما سریعتر و موثرتر شود . ما در بهزی همیشه در مراحل بهبود همراهتان هستیم.

نویسنده:بهزاد زمانی، عضو تیم تحقیق و توسعه بهزی

منبع: NIH , MayoClinic

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا