چطور باید میوه و سبزیجات را ضدعفونی کنید؟

همه می‌دانند توجه به تهیه مواد غذایی حیوانی سالم می‌تواند جلوی بسیاری از مسمومیت‌ها و بیماری‌های ناشی از غذا را بگیرد اما محصولات تازه دیگر از جمله میوه و سبزیجات هم می‌توانند به دلایل مختلفی آلوده باشند. در طول رشد و پروش میوه و سبزیجات، ممکن است محصولات توسط حیوانات، آب و خاکِ آلوده یا بهداشت ضعیف آلوده شوند. پس از برداشت محصول، با دست‌به‌دست شدن محصولات بین افراد، امکان آلوده شدن آن‌ها بالاتر نیز می‌رود. حتی اگر مواد غذایی سالم باشند، نحوه ضدعفونی محصولات، آماده‌سازی غذا و مصرف آن‌ نیز در سلامت تغذیه نقش دارد. در این مقاله از نحوه شست‌وشوی میوه‌ها و سبزیجات آگاه شوید.

۸ نکته برای شستن صحیح میوه و سبزیجات

در ابتدا باید این نکته را بدانید که هنگام خرید باید محصولات سالم، بی‌لک و بدون آسیب‌دیدگی را انتخاب کنید. پس از خرید میوه و سبزیجات آن‌ها را به روش زیر بشویید و ضدعفونی کنید:

  • دستان خود را قبل و بعد از آماده‌سازی و شستن این مواد غذایی به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید.
  • اگر قبل از آماده‌سازی یا خوردن، قسمتی از محصول آسیب دید یا لک‌دار شد، آن قسمت را جدا کنید.
  • حتماً قبل از پوست کندن و برش دادن میوه و سبزیجات آن‌ها را بشویید. این کار خیلی مهم است، زیرا اجازه نمی‌دهد تا آلودگی از طریق چاقو و دیگر ابزار برش به همه قسمت‌ها انتقال پیدا کند.
  • میوه و سبزیجات را به‌ آرامی زیر آب با دست بسایید؛ نیازی به استفاده از صابون و دیگر مواد شوینده نیست.
  • برای تمیز کردن محصولات سفت‌تر مانند خیار و خربزه از برس استفاده کنید.
  • محصولاتی را که شسته‌اید تا حد امکان با یک دستمال تمیز یا حوله کاغذی خشک کنید تا خطر احتمال تجمع باکتری‌ها را در آن‌ها کاهش دهید.
  • بیرونی‌ترین برگ‌های کاهو و کلم را دور بیندازید.
  • برای شستن سبزی خوردن می‌توانید از یک کاسه آب استفاده کنید و تا حد ممکن تمامی قسمت‌های آن‌ها را دست بکشید تا از آلودگی پاک شود. سپس سبزی را آبکشی کنید و این کار را تا جایی که هیچ آلودگی روی آن نباشد تکرار کنید.

نکته: میوه‌ و سبزیجات را در دمای زیر ۴.۴ درجه سانتی‌گراد در یخچال و فریزر نگهداری کنید.

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا