18 جایگزین خوش‌طعم برای نمک

رعایت اعتدال در مصرف هر ماده غذایی مهم است و این موضوع در مورد نمک هم وجود دارد. اگرچه مصرف کم‌ نمک نیاز بدن است اما معمولاً در پخت‌وپز از مقدار زیادی نمک استفاده می‌شود. مصرف زیاد نمک عوارض زیادی دارد و یکی از مشکلات شایع مصرف زیاد نمک، افزایش سطح فشارخون در بدن است. بسیاری از افراد مبتلابه بیماری‌های مزمن مثل مشکلات قلبی، دیابت و …باید مصرف نمک را کاهش دهند.

در ادامه با بهتیام همراه باشید و از 18 جایگزین خوش‌طعم بجای نمک در پخت‌وپز روزانه استفاده کنید.

سیر

سیر ادویه‌ای تند است که بدون افزایش میزان سدیم، باعث خوش‌طعمی غذا می‌شود. شما می‌توانید به‌جای افزودن نمک زیاد به غذا، مقداری سیر را همراه با سس گوجه‌فرنگی به غذا بزنید. افزودن سیر در انواع سوپ‌ها و سرخ‌کردنی‌ها طعم خیلی خوبی به غذای شما می‌دهد. علاوه بر خوش‌طعمی غذا، ترکیبات سیر منجر به افزایش سطح ایمنی بدن، کاهش فشارخون و افزایش سلامت مغزی می‌شود.

کمپین تناسب اندام

آب یا پوست لیمو

برای بعضی از دستورات غذایی، مرکبات و به‌خصوص آب و پوست لیمو جایگزین عالی برای نمک هستند. آب‌لیمو و پوست لیمو و حتی مرکبات دیگر مانند پرتقال به‌عنوان منبعی اسیدی به غذا طعم مطبوعی می‌دهد. آب مرکبات را می‌توانید روی سبزیجات پخته‌شده بریزید و همچنین از آن‌ها در سس سالاد و مزه دار کردن گوشت و ماهی استفاده کرد.

فلفل سیاه زمینی

نمک و فلفل سیاه بهترین جفت آشپزخانه هستند. بااین‌حال، اگر می‌خواهید مصرف نمک خود را کاهش دهید، فقط فلفل‌دان خود را پرتر کنید. فلفل سیاه، افزودنی خوبی برای سوپ، کباب، پاستا و سایر غذاهای لذیذ است. علاوه بر این، فلفل سیاه التهاباتی را که با بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و سرطان در ارتباط است، کاهش می‌دهد. همچنین شما می‌توانید فلفل سفید، مخلوط دانه فلفل و سایر فلفل‌ها مانند فلفل سبز تند، گرد فلفل و پودر فلفل قرمز را امتحان کنید.

شوید

طعم شوید تازه، به همراه اندکی کرفس و رازیانه، جایگزین خوش‌طعمی برای نمک است. شوید جایگزین خوبی در غذاهایی مانند ماهی و سیب‌زمینی‌ها است. شوید را بر روی ماهی سالمون بپاشید و یا از آن به‌عنوان چاشنی سالاد سیب‌زمینی استفاده کنید. همچنین شوید را به لیمو یا آب‌لیمو اضافه کنید و برای غذاهایی که با ماهی درست می‌شوند هم شوید گزینه خوبی است.

پیاز خشک‌شده یا پودر پیاز

پیاز مزه هر غذای لذیذی را خوشمزه‌تر می‌کند. پیاز خشک‌شده یا پودر پیاز نسبت به پیاز تازه از طعم دهی بیشتری برخورداراست و جایگزینی برای نمک در انواع غذاهای سرخ‌کردنی‌، سوپ‌ها، خورشت‌ها هستند. پیاز مزه غذا را تند و شیرین می‌کند.

مخمر خوراکی

مخمر خوراکی یک مخمر غیرفعال است که به‌صورت پوسته و پودر فروخته می‌شود. مخمرها به دلیل عطر خوش، طعم شیرین و خوش‌طعمی بسیار معروف‌اند و در پاپ کورن، پاستاها و حبوبات به قابل‌استفاده هستند. استفاده از مخمر خوراکی به‌جای نمک مزایای دیگری هم دارد. فیبر بتا گلوکان در مخمر خوراکی به کاهش کلسترول کمک کند و به‌طور بالقوه‌ای خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

سرکه بالزامیک

سرکه بالزامیک طعم تیز و ترش به همراه کمی مزه شیرین دارد. همچنین طعم طبیعی غذا را از بین می‌برد و نیاز به نمک را کاهش می‌دهد. از سرکه بالزامیک در سس سالاد، سوپ‌ها، خورشت‌ها و طعم‌دهنده‌های گوشت و ماهی استفاده کنید. سرکه بالزامیک را در داخل ماهی‌تابه بر روی حرارت ملایم غلیظ کنید. این کار باعث می‌شود تا محلول غلیظ خوش‌مزه‌تری درست شود که بر روی گوجه تازه یا سبزیجات کبابی قابل‌استفاده است.

فلفل پاپریکای دودی

طعم دودی و تند فلفل پاپریکای دودی بارنگ قرمز هم طعم و هم زیبایی به غذای شما می‌دهد. فلفل پاپریکای دودی را به انواع خورشت‌ها، خوراک لوبیا و ناچو اضافه کنید. همچنین فلفل پاپریکا می‌تواند جایگزین سالسا (یک نوع سس گوجه تند) که غالباً سدیم زیادی دارد شود.

روغن ترافل یا قارچ کوهی

روغن ترافل با قارچ خوراکی ترکیب می‌شود و مزه آن موردپسند دوستداران غذا در سراسر جهان است. مزه روغن ترافل به‌اندازه‌ای قوی است که مقدار کمی از آن به‌جای نمک قابل‌استفاده است. روغن ترافل را بر روی پاستا، پیتزا، تخم‌مرغ، پاپ کورن، پوره سیب‌زمینی و سبزیجات بریزید و از خوردن آن لذت ببرید.

رزماری

رزماری تازه یا خشک‌شده را به سوپ‌ها، خورشت‌ها، کباب‌ها و همچنین سبزیجات بو‌داده، چاشنی‌ها، سس‌ها و نان‌ها اضافه کنید. این گیاه محبوب نیز جایگزین مناسبی برای نمک است.

زنجبیل

زنجبیل با گزندگی تند و شیرین خود، می‌تواند جایگزین نمک باشد. ریشه زنجبیل تازه خردشده یا پودر زنجبیل را با غذاها سرخ‌کردنی، سس‌ها، طعم‌دهنده‌ها، نوشیدنی‌ها و سوپ‌ها مخلوط‌کنید. علاوه بر این، ریشه زنجبیل قرن‌هاست برای اهداف داروئی استفاده می‌شود. این گیاه دارای تأثیرات ضدالتهابی است و در بهبود درد عضلانی نیز مؤثر است.

آمینوس نارگیل (سس فصلی خوشمزه و شور که با نارگیل درست می‌شود)

آمینوس نارگیل، یک مایع قهوه‌ای تیره است که از نکتار نارگیل درست می‌شود، طعمی شبیه سس سویا دارد اما کمی مزه شیرین دارد و حاوی سدیم بسیار کمتری است. این ویژگی‌ها باعث شده است که آمینوس نارگیل به جایگزین بهتری نسبت به سس سویا برای سرخ‌کردنی‌ها، غذاهای برنجی، سس‌های غوطه‌وری و طعم‌دهنده‌ها تبدیل می‌کند.

گشنیز

گشنیز از دانه‌های گیاه گشنیز به دست می‌آید. طعمی گرم و لیمویی دارد و اغلب به سالسا، سوپ‌ها و کاری به‌صورت آسیاب شده یا کامل اضافه می‌شود. گشنیز همچنین دارای آنتی‌اکسیدان‌ است. ترکیبات گشنیز ممکن است سلامت مغز و ایمنی بدن را تقویت کند.

تکه‌های کوچک فلفل قرمز

برای ایجاد تندی در هر غذا، نمک را با تکه‌های کوچک فلفل قرمز جایگزین کنید. این چاشنی قوی از فلفل تند خشک‌شده تهیه می‌شود. در سوپ، خوراک لوبیای پر ادویه، سس‌ها، طعم‌دهنده‌ها، پیتزا و پاستا طعم خوشمزه‌ای ایجاد می‌کند.

سرکه آب سیب

سرکه آب سیب ترش و شیرین به‌عنوان جایگزین نمک استفاده می‌شود. سرکه آب سیب را به‌عنوان طعم‌دهنده برای بریده‌های گوشت قرمز، مخلوط با سس سالاد و یا بر روی سبزیجات استفاده کنید. سرکه آب سیب برای سلامتی مفید است. مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که سرکه کلسترول را کاهش می‌دهد و با عوامل خطرآفرین برای بیماری‌های قلبی مبارزه می‌کند.

دارچین

دارچین که یکی از رایج‌ترین مواد موجود در غذاهای پخته‌شده است می‌تواند جایگزین نمک شود. این ادویه گرم دارای اندکی ته‌مزه شیرین و فلفلی است. دارچین را به خوراک لوبیای پر ادویه، سوپ‌ها، سس گوجه‌فرنگی، کاری‌ها، کباب‌ها و طعم‌دهنده‌ برای مرغ یا بوقلمون اضافه می‌کنند. شما می‌توانید دارچین را به‌جای نمک موقع پخت لوبیاها یا عدس استفاده کنید.

مریم‌گلی

مریم‌گلی یک گیاه سبز با رایحه مرکبات و اکالیپتوس است. عطروطعم مریم‌گلی تازه و خشک‌شده بسیار قوی است. در غذاهای خوش‌طعم پاییزی مانند کدوی کبابی و پوره سیب‌زمینی شیرین طعم مطبوعی ایجاد می‌کند.

ترخون

ترخون با طعمی شبیه شیرین‌بیان و کمی تلخ ادویه خوشمزه‌ای است. دفعه بعد که می‌خواهید املت تخم‌مرغ یا سالاد مرغ درست کنید، به‌جای استفاده از نمکِ زیاد ترخون تازه یا خشک‌شده اضافه کنید. این گیاه در سس کره یا خامه بسیار خوشمزه است و می‌توانید آن را با مرغ، ماهی و سبزیجات سرو کنید.

کلام پایانی

نمک از رایج‌ترین چاشنی‌هایی است که به غذا اضافه می‌شود، اما بسیاری از مردم مقدار زیادی از آن را استفاده می‌کنند. متخصصین سلامت توصیه کنند که نمک مصرفی خود را کاهش دهید. سعی کنید از چاشنی‌های خوش‌طعمی که در بالا بیان شد به‌عنوان جایگزین نمک استفاده کنید.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا