فواید بی‌نظیر گیاه آلوئه‌ورا برای پوست صورت

گیاه آلوئه ورا یکی از پرمصرف‌ترین گیاهان دارویی برای بیماری‌های موضعی پوست است. محتوای ژل مانند این گیاه به‌عنوان درمان‌کننده پوست در برابر انواع بیماری‌های جزئی شناخته می‌شود. ممکن است شما هم درگذشته آلوئه وِرا را برای برنزه شدن یا جراحت‌های کوچک به‌کاربرده باشید.

علی‌رغم قدرت‌های درمانی این گیاه، ممکن است از خود بپرسید که آیا استفاده آن برای صورت بی‌خطر است؟ به‌طورکلی، پاسخ این سؤال مثبت است. هنگامی‌که آلوئه ورا به‌درستی مصرف شود می‌تواند به تسکین دردهای پوستی کمک می‌کند. در زیر ۱۰ مورد از مزایای این گیاه آورده شده است.

مادّه اصلی یا خود گیاه

آلوئه وِرایی که ما بدون نسخه و به‌صورت ژل روی پوستمان مصرف می‌کنیم از گیاهانی با همین نام گرفته‌شده است. درواقع، بیش از یک نوع گیاه آلوئه ورا وجود دارد که تخمین زده می‌شود ۴۲۰ گونه متفاوت از آن وجود دارد. رایج‌ترین نوع آن‌که برای بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود، گیاهی به ٬٬آلوئه باربادِنسیس میلر٬٬ است.

رسانه خودمراقبتی

در طب سنتی، آلوئه ورا به‌عنوان یک ژل موضعی استفاده می‌شود که از مادّه ژل‌مانند درون برگ‌های خود گیاه ساخته می‌شود. همچنین، می‌توان با شکستن برگ‌ها بیرون آوردن ژل از آن‌ها، به‌طور مستقیم از خود برگ‌ها استفاده کرد.

بااین‌حال، استفاده از خود ژل‌های آماده، به‌خصوص در مواقعی مثل سوختگی‌ها یا جراحت‌های اورژانسی بسیار راحت‌تر است. ژل‌های آلوئه ورای بدون نسخه، ممکن است حاوی دیگر تسکین‌دهنده‌های پوست مثل کالاندولا و اِکیناسه (سَرخارگل) نیز باشند.

ده فایده آلوئه ورا برای سلامت پوست

اگر با یک بیماری مزمن پوستی روبرو هستید، بهتر است قبل از استفاده از هرگونه محصولی روی پوست خود با متخصص پوست مشورت نمایید. با پزشک خود درباره مزایای احتمالی آلوئه ورا صحبت کنید.

۱. سوختگی‌ها

برای سوختگی‌های جزئی، ژل آلوئه ورا را روزی سه بار بر روی ناحیه سوختگی بمالید. ممکن است لازم باشد با استفاده از گاز از آن ناحیه محافظت کنید.

۲. آفتاب‌سوختگی

هرچند که آلوئه ورا آفتاب‌سوختگی پوست را تسکین می‌دهد، امّا منبع موثق تحقیقاتی نشان می‌دهد که استفاده از آن روش مؤثری برای پیشگیری از آفتاب‌سوختگی نیست، بنابراین مطمئن شوید که هرروز از ضد آفتاب استفاده می‌کنید.

۳. خراشیدگی‌های کوچک

اگر پیشانی یا چانه خود را خراشیده‌اید، می‌توانید از‌ آلوئه ورا برای رهایی سریع از درد و احساس سوختگی در این نواحی استفاده نمایید. سه بار در روز این عمل را انجام دهید.

۴. بریدگی‌ها

اگر عادت به استفاده از نِئوسپورین برای زخم‌های کوچک دارید، به‌جای استفاده از آن، آلوئه ورا را در نظر بگیرید. ساختار مولکولی آن به بهبود سریع زخم‌ها کمک می‌کند و با تقویت کُلاژن و مبارزه با باکتری‌ها جای زخم‌ها را به حداقل می‌رساند. روزی سه بار آن را استفاده کنید.

۵. پوست خشک

ژل آلوئه ورا به‌آسانی جذب می‌شود که این امر آن را برای پوست‌های چرب ایده آل می‌سازد. بااین‌حال، این ژل می‌تواند به درمان پوست خشک هم کمک کند. در نظر داشته باشید که پس از حمام کردن آلوئه ورا را جایگزین مرطوب‌کننده معمول خود کنید تا به جذب رطوبت پوست شما کمک کند.

۶. سرمازدگی

سرمازدگی یک بیماری جدی است که نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. هرچند که در تاریخ از ژل آلوئه ورا به‌عنوان درمان سرمازدگی استفاده می‌شده است، امّا قبل از استفاده از آن ابتدا از دکتر خود سؤال کنید.

۷. تاول‌های لب

برخلاف آفت‌های دهانی (که در داخل دهان هستند)، تبخال‌های لب در بیرون دهان ایجاد می‌شوند. آلوئه ورا ممکن است به درمان ویروس تبخال که عامل اصلی ایجاد خود تبخال نیز است، کمک کند. مقدار کوچکی از ژل را روزی دو بار روی محل تبخال خود بزنید تا برطرف شود.

۸. اگزما

اثرات مرطوب‌کننده آلوئه ورا می‌تواند خشکی و خارش ناشی از بیماری اِگزمای پوست را کاهش دهد. ژل آلوئه ورا می‌تواند به کاهش بیماری‌های دِرماتیت سِبورئیک  نیز کمک کند. هرچند که این شکل چربِ بیماری اگزما بیشتر در پوسته سر یافت می‌شود، امّا می‌تواند قسمت‌هایی از صورت و پشت گوش را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

۹. پِسوریازیس

همانند اِگزما، آلوئه ورا نیز می‌تواند به کاهش التهاب و خارش ناشی از پِسوریازیس کمک کند. برای گرفتن بهترین نتیجه، ژل آلوئه ورا را دو بار در روز به نواحی آسیب‌دیده پوست بمالید.

۱۰. جوش‌های التهابی

به دلیل خاصیت ضدالتهابی ژل آلوئه ورا، استفاده از آن می‌تواند به درمان اشکال التهابی جوش آکنه مثل جوش چرکی و کورک کمک کند. ژل را با یک پنبه نخی روزی سه بار، مستقیم روی جوش بمالید.

دنبال چه چیزی باشید

قسمت‌های داخلی برگ‌های یک گیاه آلوئه ورا مؤثرترین شکل ژل آلوئه ورا است. بااین‌حال، همه در خانه خود گیاه آلوئه ورا آویزان نمی‌کنند. در چنین مواردی، محصولات بدون نسخه هم می‌توانند به‌خوبی عمل کند. برای گرفتن بهترین نتیجه، به دنبال ژلی باشید که ژل آلوئه ورا را به‌عنوان مادّه اصلی خود نام برده باشد.

برای بیماری‌های پوستی، عصاره گیاه آلوئه ورا همانند ژل آن عمل نمی‌کند؛ زیرا ژل خود دارای عناصر مرطوب‌کننده‌ای برای محافظت و بهبود پوست است.

عوارض جانبی و هشدارها

هرچند که استفاده مستقیم آلوئه ورا به‌صورت موضعی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود، امّا سازمان غذا و دارو محصولات شرکتی آن را تائید نمی‌کند. این بدان معناست که انتخاب با مصرف‌کننده یعنی شماست که می‌توانید آلوئه ورا را با اطمینان مصرف کنید و هرگونه واکنش پوستی را به پزشک خود گزارش دهید.

همچنین اگر شما سوختگی جدی یا جراحت‌های مهم دیگری داشته باشید ممکن است دستور دور شدن از آلوئه ورا را مدنظر قرار دهید. درواقع، برخی از شواهد معتبر وجود دارند که نشان می‌دهد آلوئه ورا می‌تواند توانایی طبیعی پوست شما را در درمان جراحت‌های عمیق ناشی از جراحی کاهش دهد.

برخی از مصرف‌کنندگان هنگام فعل‌وانفعال آلوئه ورا در پوستشان، ممکن است احساس خارش یا سوزش جزئی را تجربه کنند. بااین‌حال، اگر بثورات جلدی یا کهیر مشاهده کردید، ممکن است به ژل حساسیت داشته باشید و باید مصرف آن را بلافاصله قطع کنید.

از مصرف آلوئه ورا بر روی پوست عفونی‌شده خودداری کنید. ازآنجاکه ژل خواص میکروبی دارد، لایه محافظتی آن می‌تواند درروند درمان اختلال ایجاد کند و عفونت پوستی را بدتر کند.

خط پایانی

آلوئه ورا می‌تواند یک منبع درمانی طبیعی برای انواع بیماری‌های پوستی باشد. امّا مرکز ملی پزشکی مکمل و جایگزین اظهار می‌دارد که شواهد قطعی کافی برای حمایت از تمامی فواید ادعاشده آلوئه ورا وجود ندارد، هرچند که استفاده از آن بر روی پوست بی‌خطر است.

به خاطر داشته باشید که ژل موضعی شرکتی آلوئه ورا همانند ژلی که به‌طور مستقیم از گیاه استخراج می‌کنید و روی پوست صورت خود مصرف می‌کنید، نیست.

اگر شما آلوئه ورا را روی پوست خود مصرف کردید و ظرف چند روز هیچ بهبودی مشاهده نکردید، با متخصص پوست خود تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند در مورد نگرانی‌های خاصی که شما درباره سلامت کلی پوست خود دارید کمکتان کنند.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا