7 قسمت بدن که زمان استفاده از ضد آفتاب، آن‌ها را فراموش می‌کنیم

استفاده از ضدآفتاب برای سلامت پوست مخصوصاً در فصل تابستان که افراد برای تفریح، زمانِ خود را در بیرون از خانه سپری می‌کنند ضروری است. اگرچه همه ما این تفکر را داریم که ضد آفتاب را به‌صورت مناسب استفاده کرده‌ایم ولی معمولاً هفت ناحیه از بدن را برای استفاده از ضد آفتاب فراموش می‌کنیم. بخش‌هایی از بدنمان که شاید هیچ‌گاه به این موضوع توجه نکرده‌ایم که آن‌ها هم به‌اندازه پوست صورتمان نیاز به ضد آفتاب دارند. غفلت از ضدآفتاب در هرکدام از این نواحی امکان سوختگی، پوسته اندازی و یا عوامل خطرزای دیگر مانند سرطان پوست در بلندمدت را به دنبال دارد. در ادامه با هفت قسمت بدن که معمولاً کمتر به آن‌ها ضدآفتاب زده می‌شود آشنا می‌شویم.

لب‌ها

لب‌های ما بخش فراموش‌شده‌ای هستند که یادمان می‌رود به‌اندازه صورتمان نیاز به ضد آفتاب دارند. سوختگی لب خیلی دردناک و اذیت کننده است. متأسفانه شواهدی وجود دارد که سرطان لب ممکن است به این دلیل به وجود آید. خوشبختانه در بازار، ضد آفتاب و بالم‌های لب خوبی برای محافظت از لب‌ها وجود دارد که هم طعم خوبی دارند، هم حاوی SPF هستند. حتماً از بالم‌های لب باکیفیت برای محافظت از لب‌های خود در برابر نور آفتاب استفاده کنید.

دست‌ها

بالای دستانمان معمولاً در معرض مستقیم آفتاب و امواج UV است و خطر ابتلا به سرطان پوست از این بخش بدن امکان‌پذیر است. حتی در یک روز ابری هم مراقبت از دستانمان بسیار مهم است. مراقبت از دستانمان در برابر نور خورشید باعث در امان بودن پوست دستمان از آفتاب‌سوختگی، پیری زود درس دست و ایجاد لکه و خال بر روی آن‌ها است. قبل از اینکه از خانه خارج شوید حتماً به پشت دست‌های خود ضد آفتاب بزنید. ازآنجایی‌که در طی روز مدام از دستانمان استفاده می‌کنیم تجدید استفاده از ضد آفتاب برای این بخش پوستی خیلی مهم است زیرا با یک شستشو ممکن است کل اثر محافظ ضد آفتاب بر دست شما از بین برود.

رسانه خودمراقبتی

روی پا

شاید هوس پوشیدن صندل در تابستان را بکنید و از این غافل شوید که پا نیز به ضد آفتاب نیاز دارد و منظور ما از پا، روی پا است که ممکن است در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. اگر یک روز به ساحل رفتید و در حال ریلکس شدن یا آفتاب گرفتنید احتمال اینکه فراموش کنید که بالای پای خود را به‌طور مناسب ضد آفتاب بزنید زیاد است. مثل تمام بخشهای دیگر بدن مراقبت از این بخش هم مهم است.

پشت گردن و اطراف گردن

پشت گردن در معرض مستقیم نور آفتاب قرار می‌گیرد و یک ناحیه آسیب‌پذیر است. البته استفاده ضد آفتاب برای زیر فک هم لازم است حتی اگر سایه صورت شما آن بخش از گردن را بپوشاند. معمولاً در دنیای زیبایی هزینه‌های زیادی برای زیبایی و درمان پوست گردن صورت می‌گیرد از خرید کرم‌های سفت کننده پوست، تزریق و لیزر. باید بدانیم که بیشتر این افراد زیبایی گردنشان به دلیل قرارگیری در معرض نور مستقیم آفتاب آسیب‌دیده است. استفاده منظم از ضد آفتاب برای این بخش از بدن به‌ویژه در آقایان بسیار ضروری است. مثلاً در ایران در زمان رانندگی بخشی از گردن افراد که به سمت نور خورشید است در معرض سوختگی و آسیب قرار دارد.

برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی گردنتان حتما از ضدآفتاب با حداقل SPF30 استفاده کنید و چنانچه قصد شنا دارید و یا ممکن است عرق کنید از نوع ضد آب ضد آفتاب استفاده کنید. ضد آفتاب را از جلوی گردن خود بمالید و به سمت اطراف گردن و پشت گردن پخش‌کنید و تا خط رویش مو خود حتماً همه نواحی را کرم بزنید. همچنین استفاده از کلاهی که تمام اطرافش لبه‌دار باشد برای مراقبت بیشتر توصیه می‌شود.

بالای قفسه سینه

بدن خود را در تیشرتی ورزشی یا معمولی تجسم کنید. معمولاً بالای یقه شما باز است و در معرض مستقیم نور آفتاب قرار دارد و این بخش هم یک بخش متداول است که معمولاً افراد فراموش می‌کنند برای محافظت از آن از ضد آفتاب استفاده کنند. مخصوصاً در افراد دونده که زمان بیشتری را با این پوشش می‌گذرانند احتمال آسیب بالاست. در اینجا هم اگر به رفتار خود یا اطرافیان توجه کنیم زمانی که ضد آفتاب را استفاده می‌کنید شاید فراموش کنیم که باید بالای قفسه سینه خود را هم کرم بزنیم. در ایران به دلیل پوشش حجاب شاید برای بانوان کمتر نیاز به پوشش ضد آفتاب برای این بخش از بدن باشد اما برای آقایان و فرزندان شما که بالای لباس آن‌ها باز است استفاده از ضد آفتاب مناسب را فراموش نکنید.

همچنین برای محافظت از این بخش پوست علاوه بر ضد آفتاب استفاده از دستمال‌گردن‌هایی که بالای قفسه سینه و دور گردن را کامل بپوشاند توصیه می‌شود.

گوش‌ها

همان‌طور که تابه‌حال گفته شد قرارگیری مستقیم هر بخش از پوست بدن در برابر آفتاب احتمال ابتلا به سرطان پوست را بالا می‌برد و یکی از این بخش‌ها گوش‌های ما است. متأسفانه گزارش‌های زیادی حاکی از سرطان پوستی که از این ناحیه ایجادشده و گسترش‌یافته‌اند. نه‌تنها گوشت بلکه پشت گوش هم نیاز به ضد آفتاب دارد. همیشه به گوش‌های خود ضد آفتاب بزنید و با پوشیدن کلاه این مراقبت را بیشتر کنید. کلاههای لبه‌دار مثل کلاه ماهی گیری، کلاه نقاب‌دار و یا دیگر مدل کلاه‌ها به محافظت بیشتر از پوست شما کمک می‌کند.

بخشی از شکم

پوشیدن تاپ‌های نیم‌تنه رواج زیادی پیداکرده است. اگر در ویلای خانه خود یا در سفری از این نوع پوشش استفاده می‌کنید به یاد داشته باشید که بخش ناف و شکم شما ممکن است در معرض سوختگی قرار بگیرد. وقتی‌که شما به ساحل می‌روید و بیکینی می‌پوشید معمولاً حواستان به زدن ضد آفتاب به همه بخش‌های بدنتان هست اما زمانی که در سفری یا در ویلایی تاپ‌های نیم‌تنه می‌پوشید ممکن است این بخش بدن خود را فراموش کنید.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا