چه موقع لوازم آرایش منقضی می‌شوند؟

شاید شما هم معتقد باشید خوب است لوازم آرایشی یا محصولات مراقبت از پوست را تا آخرین قطره استفاده کنید، مخصوصاً اگر هزینه زیادی برای آن پرداخته باشید. اما واقعیت این است که لوازم آرایشی تاریخ انقضا دارند و ممکن است طول عمر آن‌ها کمتر از مدت‌زمانی باشد که فکر می‌کنید.

تاریخ انقضای هر محصولی به نوع آن، نحوه نگهداری و بسته یا باز بودن آن وابسته است. لوازم آرایش هر نوعی که باشد، در نهایت منقضی می‌شوند، معمولاً دو سال پس از خرید. این مدت‌زمان برای محصولات چشم، گاهی فقط سه ماه است.

اگر باز نشوند، چه زمانی منقضی می‌شوند؟

تاریخ انقضایی که روی لوازم آرایش یا روی بسته‌بندی چاپ شده، تاریخ منقضی شدن محصول پس از بازشدن است. از آنجا که برخی محصولات تا وقتی باز نشوند، تاریخ انقضایشان دیده نمی‌شود، گاهی تشخیص زمان منقضی شدن برخی لوازم دشوار است.

رسانه خودمراقبتی

به طور کلی، اگر به درستی در مکانی خشک و خنک نگهداری شوند، لوازم آرایش باز نشده و کاملاً مهر و موم شده باید دو تا سه سال دوام داشته باشند.

با این اوصاف، محصولات کرمی که حاوی روغن یا کره هستند، مانند کانسیلر یا رژگونه مایع، ممکن است زودتر خراب شوند زیرا امکان دارد روغن فاسد شود. اگر محصولی با فرمولاسیون طبیعی و بدون ماده نگهدارنده قوی باشد، حتی اگر کاملاً مهر و موم شده باشد، ممکن است فاسد شود.

تمام مواد نگهدارنده در لوازم آرایشی با گذشت زمان از بین می‌روند، حتی اگر محصول باز نشده باشد. پس هرگز نباید بیش از سه سال، کالایی را نگه دارید.

آیا تاریخ انقضای درج‌شده، دقیق است؟

علامت «مدت‌زمان مصرف بعد از باز کردن» روی لوازم آرایشی (ظرفی در باز) چاپ شده، نشان می‌دهد از زمان بازکردن محصول تا زمان انقضای آن، چند ماه فرصت دارید.

لوازم آرایشی منقضی را باید دور بیندازید. شاید اگر کمی بعد از تاریخ انقضا از آن استفاده کنید، سلامت‌تان را به خطر نیندازید اما باید توجه داشته باشید که از کیفیت آن کاسته خواهد شد.

محصولاتی مانند خط لب یا مداد خط چشم ممکن است تاریخ انقضای طولانی‌تری داشته باشند زیرا می‌توان آن‌ها را تراشید. برای اینکه لوازم آرایشی‌تان تا زمان انقضا کیفیت خود را حفظ کنند، دستان‌تان را پیش از استفاده بشویید، برس‌های آرایشی خود را مرتب تمیز کنید و آن‌ها را با کسی شریک نشوید.

چه اتفاقی برای لوازم آرایشی منقضی‌شده می‌افتد؟

لوازم آرایشی منقضی‌شده ممکن است خشک یا خرد شود. هرگز نباید برای مرطوب کردن آن‌ها از آب یا بزاق استفاده کنید، زیرا باعث آلودگی آن‌ها و رشد باکتری می‌شود. ممکن است رنگدانه‌ها مثل قبل تازه به نظر نرسند، پودرها به هم بچسند و استفاده از آن‌ها سخت شود.

احتمال دارد لوازم آرایشی منقضی‌شده محل تجمع باکتری‌ها شود که می‌تواند چنین واکنش‌هایی به همراه داشته باشد:

  • آکنه
  • بثورات (خارش یا تحریک روی پوست)
  • عفونت‌های استافیلوکوک و عفونت چشم
  • گل‌مژه

به خاطر داشته باشید به هیچ وجه از لوازم آرایش چشم که تاریخ انقضایشان گذشته استفاده نکنید زیرا این ناحیه بسیار حساس است.

تاریخ انقضای لوازم آرایشی

به طور کلی، می‌توانید انتظار داشته باشید که لوازم آرایشی شما بسته به نوع آن، حدوداً برای این مدت‌زمان ماندگاری داشته باشند:

محصول مدت‌زمان ماندگاری
رژ لب 18 الی 24 ماه
برق لب 12 الی 18 ماه
کانسیلر 12 الی 18 ماه
ریمل 3 الی 6 ماه
خط چشم مایع 3 الی 6 ماه
کرم‌ها 12 الی 18 ماه
پودرها 12 الی 18 ماه

 

چطور می‌توان تشخیص داد که تاریخ انقضای محصولی گذشته است؟

تمام لوازم آرایشی باید دارای تصویری با ظرف درباز و عددی به دنبال حرف  M باشند. این علامت نشان می‌دهد چند ماه پس از باز شدن، محصول منقضی می‌شود.

علامت-انقضای-محصولات-آرایشی

ریمل و سایر لوازم آرایش چشم ماندگاری کمتری دارند و ممکن است پس از 6 ماه منقضی شوند. کانسیلرها نیز معمولاً حدود 12 ماه تاریخ انقضا دارند. عطرها گاهی تا 5 سال ماندگاری دارند.

اگر علامتی روی محصول نمی‌بینید، احتمالاً روی بسته‌بندی اصلی بوده که دور انداخته‌اید.

  • اولین قدم برای تشخیص سلامت محصول، بوییدن آن است. اگر بوی بدی می‌دهد، آن را دور بیندازید.
  • به تغییر رنگ محصول توجه کنید. برای مثال، بسیاری از کانسیلرها اکسیدی می‌شوند و رنگ‌شان کمی نارنجی می‌شود.
  • به هر تغییری در بافت محصول دقت کنید. اگر احساس کردید مثل قبل روی پوست‌تان نمی‌نشیند، آن را دور بیندازید.

محصولات مراقبت از پوست نیز تاریخ انقضا دارند؟

بله، محصولات مراقبت از پوست نیز منقضی می‌شوند و باید تاریخ انقضا بر روی آن‌ها چاپ شده باشد.

هر محصولی که در ظرفی دردار باشد یا با قطره‌چکان فروخته شود، مانند سرم‌ها، دائم در معرض هوا و باکتری‌های روی دست قرار می‌گیرد و باید پس از حدود 9 ماه دور ریخته شود. محصولاتی که در ظروف پمپ‌دار قرار دارند ممکن است تا یک سال ماندگاری داشته باشند.

بعد از گذشتن تاریخ انقضا، مواد موجود در محصول، تأثیر مطلوبی نخواهند داشت. پس حتماً به تاریخ انقضای محصولات ضدآفتاب دقت کنید.

اگر به‌طور مرتب از محصولات استفاده ‌کنید، نگران تاریخ انقضایشان نخواهید بود. اما اگر قصد دارید فقط گاهی از آن استفاده کنید، بهتر است کوچک‌ترین بسته‌بندی را خریداری کنید.

چه موقع آن را دور بیندازیم؟

باید همه لوازم آرایشی را در تاریخ انقضایشان دور بیندازید. البته اعدادی که روی بسته درج شده میانگین ​​هستند. پس اگر چند روزی پس از تاریخ انقضا از کانسیلر استفاده کنید، احتمالاً مشکلی پیش نخواهد آمد.

به تاریخ انقضای برخی از محصولات مراقبت از پوست و آرایشی که پایه گیاهی دارند و ممکن است بدون مواد نگهدارنده ساخته شده باشند و در نتیجه، زودتر منقضی شوند، توجه ویژه کنید.

اگر به عفونت چشمی یا هرگونه عفونت پوستی مبتلا هستید، بلافاصله وسیله آرایشی خود را دور بیندازید زیرا احتمالاً باکتری‌های موجود در آن باعث عفونت شده‌اند.

خلاصه اینکه…

بسیاری از افراد، سال‌ها از یک وسیله آرایشی استفاده می‌کنند؛ به‌خصوص وسایلی که هر بار فقط مقدار کمی از آن مصرف می‌شود، مانند رژگونه یا خط چشم. با این حال، برای جلوگیری از عفونت و تحریک پوستی، باید به تاریخ انقضای همه لوازم آرایشی توجه کنید.

محصولات منقضی‌شده عملکرد مطلوبی نخواهند داشت. برای یافتن تاریخ انقضا، به دنبال علامت ظرف دربازی باشید که بر روی محصول یا بسته‌بندی آن چاپ شده است. این علامت نشان می‌دهد چند ماه تا تاریخ انقضای محصول باقی مانده است.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا