آیا ظاهر ناخن‌های من عجیب و غیرطبیعی است؟

ناخن‌ها می‌توانند به شما هشدارهایی درباره‌ی سلامتیتان بدهند. برای این‌که بفهمید ناخن‌هایتان چه نشانه‌هایی را می‌توانند به شما بگویند، به این سؤالات پاسخ دهید. اگر به مورد  نگران‌کننده‌ای برخوردید، با  پزشک خود  حتماً مشورت کنید،  زیرا برای فهمیدن مشکلات بدن،  فقط نگاه کردن به ناخن‌ها و دیدن علائم  کافی نیست.

1- آیا ناخن‌هایتان رنگ‌پریده یا سفید به نظر می‌رسند؟

می‌تواند به این معنی باشد که  تعداد گلبول‌های قرمز خونتان کم است.  ناخن‌های سفید حتی ممکن است نشان از  بیماری کبدی، دیابت، پرکاری تیروئید، نارسایی قلبی یا کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی  باشد.

اگر بیشتر سطح ناخن‌هایتان سفید است و یا  نوار باریک صورتی‌رنگی در نوک آن وجود دارد، شما به عارضه‌ای به نام اختلال «ناخن‌ تِری» مبتلا هستید. این نشانه ممکن است مربوط به افزایش سن باشد یا خبر از وجود دیابت، بیماری‌های کلیوی، کبدی یا قلبی دارد.

رسانه خودمراقبتی

2- آیا ناخن‌هایتان زرد هستند؟

ناخن‌های ضخیم و زردرنگی که رشد کندی دارند اغلب علامت بیماری‌های ریوی مانند آمفیزم (نوعی بیماری ریوی) یا برونشیت مزمن هستند.  وجود مایع در ریه‌ها و دست‌های شما نیز می‌تواند باعث ایجاد  سندرم ناخن زرد شود. پدیده‌ی رینود، به خاطر  گردش خون ضعیف به انگشتان دست، پا و بینی ایجاد می‌شود، نیز می‌تواند این وضعیت را در ناخن‌ها ایجاد کند. ناخن‌های زرد حتی گاهی  نشانه‌ی سینوزیت، مشکلات تیروئید، لنف ادم (ورم لنفی) و روماتیسم مفصلی هستند. بعضی‌ اوقات هم  ناخن‌های زرد ارثی است، که نشان‌دهنده‌ی عامل ژنتیکی است. فقط پزشک است که می‌تواند علت  ناخن‌های زرد را به شما بگوید.

3- آیا بستر ناخن‌هایتان قرمز است؟

اگر بستر ناخن‌هایتان (بافت زیر صفحه‌ی ناخن) قرمز است با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است به کارکرد  قلب شما مربوط باشد و احتیاج به بررسی بیشتر داشته باشید.

4- آیا ناخن‌هایتان کمی کبود یا بنفش به نظر می‌رسند (بدون لاک)؟

پزشک ممکن است این وضعیت را سیانوز بنامد. سیانوز واژه‌ی تخصصی برای پوست مایل به کبود یا بنفش است. ممکن است آن را در دیگر قسمت‌های بدن خود مانند لب‌ها یا حتی لاله‌ی گوش نیز مشاهده کنید. اگر گلبول‌های قرمز خونتان اکسیژن کافی نداشته باشند، سیانوز اتفاق می‌افتد. پزشک با دیدن این نشانه،  عملکرد قلب، ریه‌ها، سلول‌های خونی و رگ‌های شما را بررسی خواهد کرد.

5- آیا خطوط نازک قرمز یا قهوه‌ای‌رنگی روی ناخن‌هایتان مشاهده می‌کنید؟

این خطوط قرمز، «خونریزی رگه‌ای» نامیده می‌شوند. این رگه‌ها  معمولاً ناشی از ضربه به ناخن‌ها یا از عفونت قارچی هستند. البته ممکن است  ناشی از پسوریازیس (یک بیماری مزمن پوستی)، ملانوم (سرطان پوست)، یا حتی عفونت  در  بخش‌های داخلی قلب شما باشند.

6- آیا خطوطی افقی روی ناخن‌هایتان وجود دارد؟

خط‌های موازی روی ناخن «خطوط بیو» نامیده می‌شوند. گاهی علت آن یک بیماری یا آسیب شدید است  یا گاهی هم ممکن است بعد از دوره‌ی بیماری  ظاهر شود.  خطوط بیو با پدیده‌ رینود نیز ارتباط دارند. ممکن است نشانه‌  کمبود روی در بدن هم باشد،  اما  به طور معمول نشانه‌ استرس هستند.

7- آیا ناخن‌هایتان قاشقی‌شکل هستند؟

قاشقی شدن زمانی اتفاق می‌افتد که ناخن‌های شما نازک شده و وسط آن گود می‌شود.  گاهی اوقات هم لبه‌های ناخن برآمده می‌شود. این می‌تواند  نشانه‌ای از  وجود بیماری قلبی، ضربه، لوپوس، تیروئید کم‌کار یا مشکل آهن (چه آهن کم  و چه آهن زیاد) باشد.

8- آیا ناخن‌هایتان نقطه‌دار یا شکافته هستند؟

پسوریازیس (بیماری مزمن پوستی) اغلب از ناخن‌ها شروع می‌شود و ممکن است ناخن را  شکافته و یا باعث ایجاد چاله‌های کوچکی روی سطح آن  شود. دلایل دیگر این بیماری ناخن ممکن است  آرتریت التهابی یا بیماری تیروئید باشد.

9- آیا ناخن‌هایتان چماقی هستند؟

این مشکل  باعث برآمده شدن ناخن یا به اصطلاح شکم دادن انتهای  ناخن (عقابی شدن  نوک ناخن‌ها) می‌شود.  امکان دارد روی ناخن‌های شما خمیدگی پیدا کند و شبیه قسمت گود یک قاشق وارونه به نظر برسند. ناخن چماقی می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات کبدی، ریوی، قلبی، ایدز یا حتی بیماری التهابی روده باشد.

10-آیا زیر ناخن‌هایتان خطوط یا لکه‌های تیره‌ای وجود دارد؟

خط کلفت سیاه یا قهوه‌ای که از انتها تا نوک ناخن ادامه‌ دار است،  ممکن است ملانوم باشد. ملانوم گاهی اوقات به صورت یک لکه تیره‌رنگ هم روی ناخن ظاهر می‌شود.

11- آیا ناخن‌هایتان شل هستند؟

چیزهای زیادی هست که می‌تواند باعث جدا شدن ناخن‌ها از  جای خود  شود،  مانند:

  • ناخن‌های بلند (شایع‌ترین علت)
  • آسیب یا عفونت
  • واکنش به مواد سخت‌کننده‌ی ناخن یا چسب‌ ناخن
  • قرار گرفتن بیش از حد در معرض مواد شیمیایی در هنگام مانیکور
  • داروهایی مانند تتراسایکلین و ناپروکسن که باعث ایجاد حساسیت به نور می‌شوند. این داروها می‌توانند باعث شوند ناخن‌های شما به نور حساس شده و از جای خود  بلند شوند.
  • پسوریازیس، بیماری تیروئید یا سایر بیماری‌ها، به ویژه اگر همه‌ی ناخن‌ها دچار این وضعیت شوند.

چه کاری باید انجام دهید؟

اگر تغییراتی در  ناخن‌های خود مشاهده کردید آن را  نادیده نگیرید، از طرفی هم فوراً نتیجه‌گیری نکنید. ناخن‌هایی که صاف یا یک‌رنگ نباشند می‌توانند نشانه‌ بسیاری از بیماری‌ها باشند – یا  این که نشانه‌ هیچ بیماری‌ای نباشند- فقط پزشک می‌تواند به طور قطعی علت آن را  به شما بگوید.

قبل از این‌که فرض کنید مشکلی جدّی پیش آمده است  به  موارد اصلی مشکوک شوید.  کبودی، خونریزی زیر ناخن و عفونت‌های قارچی دلیل اصلی ترک خوردن، لایه‌لایه شدن یا تغییر رنگ و بافت ناخن‌ها است. عفونت‌های قارچی اگرچه شایع هستند اما درمان‌شان دشوار است . اگر علائم ناخن‌های شما برطرف نشد، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

تغییر ناخن به ندرت اولین علامت یک بیماری است و شما نشانه‌های دیگری را هم از یک بیماری در خود خواهید دید.  علائم دیگر تقریباً همیشه قبل از تغییر ناخن بروز می‌کنند. به عنوان مثال، آمفیزم خیلی زودتر از چماقی کردن ناخن‌ها باعث مشکلات تنفسی می‌شود.

یک بیماری ممکن است در بعضی افراد باعث تغییر در ناخن‌ها شود اما در افراد دیگر چنین تأثیری نداشته باشد. به عنوان مثال، همه‌ی افراد مبتلا به بیماری کبد ناخن سفید نخواهند داشت- و همه‌ مبتلایان به ناخن سفید نیز به بیماری کبد مبتلا نیستند.

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا