7 راه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان علاوه بر مشکلات زیادی که می‌تواند برای سلامت شما ایجاد کند، ممکن است هزینه زیادی نیز داشته باشد. باورنکردنی است که این عضو کوچک و محکم هنگامی که آسیب می‌بیند چه مشکلات بزرگی را برای فرد ایجاد می‌کند. بهداشت نامناسب دهان و دندان می‌تواند یکی از دلایل ابتلا به بیماری‌هایی مانند مشکلات قلبی شود. پوسیدگی دندان یک مشکل رایج است که با مراقبت‌های درست می‌توان تا حد زیادی از آن جلوگیری کرد. در این مطلب از تعریف پوسیدگی دندان و راه‌های پیشگیری از آن آگاه شوید.

پوسیدگی دندان چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

ساختمان دندان شامل چند قسمت است. مینا بیرونی‌ترین قسمت دندان است و پس از آن عاج قرار دارد. پوسیدگی دندان یعنی تخریب ساختمان دندان، که می‌تواند هم مینای دندان و هم عاج دندان را تحت تأثیر قرار دهد.

پوسیدگی دندان معمولاً زمانی رخ می‌دهد که غذای حاوی کربوهیدرات، مانند نان‌ها، حبوبات و غلات، شیر، نوشابه، میوه‌ها، کیک‌ها، شکلات یا آب‌نبات، بین دندان‌ها باقی بماند. باکتری‌هایی که در دهان زندگی می‌کنند این غذاها را تجزیه و آن‌ها را به اسید تبدیل می‌کنند. این نوع باکتری‌ها، اسید، غذای باقی‌مانده لای دندان‌ها و بزاق دهان، دست به دست هم می‌دهند و پلاک‌ها یا جرم دندانی را ایجاد می‌کنند. پلاک‌ها به دندان‌ها می‌چسبند و اسید موجود در پلاک، سطح مینای دندان‌ها را از بین می‌برد. با از بین رفتن مینای دندان در دندان سوراخ‌هایی ایجاد می‌شود که در اصطلاح عامیانه به آن کرم‌خوردگی گفته می‌شود.

رسانه خودمراقبتی

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان باید چه کرد؟

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان تا حد ممکن، بهتر است کارهای زیر را در برنامه روزانه خود قرار دهید:

مسواک بزنید: حداقل دو بار در روز با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید، دندان‌ها را مسواک بزنید. بهتر است این کار را پس از هر وعده غذایی و پیش از رفتن به رختخواب انجام دهید.

نخ دندان بکشید: هر روز با نخ دندان یا برس‌های پاک‌کننده بین دندان‌ها، مواد و غذاهای باقی‌مانده بین دندان‌ها را تمیز کنید.

دهان‌شویه یا آب‌نمک غرغره کنید: بهتر است هر روز با محلول دهان‌شویه حاوی فلوراید، دهان‌تان را آب‌کشی کنید. برخی دهان‌شویه‌ها شامل ترکیباتی ضدعفونی‌کننده نیز هستند و به از بین بردن باکتری‌هایی که باعث ایجاد پلاک می‌شوند، کمک می‌کند. اگر استفاده از دهان‌شویه‌ها را دوست ندارید، شب‌ها موقع خواب آب‌نمک غرغره کنید.

غذاهای مغذی و متعادل بخورید: مصرف غذاهای ناسالم یا هله‌هوله را محدود کنید. از کربوهیدارت‌هایی مثل آب‌نبات، چوب‌شور یا بیسکوئیت نمکی و چیپس، که ممکن است روی سطح دندان‌تان باقی بمانند، تا حد ممکن پرهیز کنید. اگر غذاهای چسبناک خوردید، بلافاصله بعد از آن، دندان‌ها را مسواک بزنید. اگر می‌خواهید از مکمل‌های فلوراید استفاده کنید نیز ابتدا با پزشک‌تان صحبت کنید. هرچند این مکمل ممکن است بتواند دندان‌ها را تقویت کند اما هیچ‌ مکملی را خودسرانه و بدون نظر یک متخصص مصرف نکنید.

در مورد هر تغییری برای محافظت دندان اول با پزشک مشورت کنید: در مورد شیاربندی دندان‌ها یا سیلانت‌های دندان که نوعی لایه محافظتی برای پیشگیری از پوسیدگی است یا هر روش محافظتی دیگر با پزشک‌تان صحبت کنید. سیلانت‌ها معمولاً در سطوح دندان‌های آسیاب که مسئول جویدن هستند، برای محافظت در برابر پوسیدگی به کار می‌روند.

معاینات منظم دندان را انجام دهید: برای معاینه دهان‌ها، به طور منظم از دندان‌پزشک‌ وقت بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا در اولین فرصت جلوی ایجاد پوسیدگی‌های عمیق را بگیرید.

جرمگیری دندان‌ها را از قلم نیندازید: جرمگیری دندان‌ها را با تعیین زمان و لزوم آن از سوی پزشک فراموش نکنید.

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا