راهکارهایی برای داشتن دندان‌هایی سفیدتر و درخشان‌تر

لکه‌های زرد و تیره، زیبایی دندان‌هایتان را از بین برده؟ این لکه‌ها با بالارفتن سن ظاهر می‌شوند اما برخی غذاها، نوشیدنی‌ها یا حتی دهان‌شویه‌ها نیز می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند. می‌توانید با روش‌هایی ساده، آن‌ها را سفید کنید و با پرهیز از انجام کارهایی که رنگ‌شان را تغییر می‌دهند، سفید نگه‌شان دارید. برای سفیدتر شدن دندان‌ها و درخشان‌تر شدن لبخندتان، از این راهکارها استفاده کنید.

سفیدکردن دندان‌ها در خانه

شاید خودتان بتوانید از لکه‌های سطحی خلاص شوید. با استفاده از محصولات سفیدکننده دندان مانند کیت‌ها، نوارها، خمیردندان‌ها و شوینده‌ها می‌توانید لکه‌ها را روشن‌تر کنید. حتی برخی از روش‌های قدیمی هم ممکن است مؤثر باشد. محصولات سفیدکننده دندان که در قفسه‌ داروخانه‌ها می‌بینید، از سفید‌کننده ملایم برای سفیدکردن دندان‌های زرد استفاده می‌کنند. در خمیردندان‌ها از مواد شیمیایی و صیقل‌دهنده برای تمیزکردن لکه‌های سطحی استفاده می‌شود. شاید برای تمیزکردن لکه‌های عمیق‌تر لازم باشد سری به دندان‌پزشک بزنید.

کیت‌های سفید‌کننده دندان

کیت‌های سفید‌کننده خانگی حاوی کاربامید پروکساید است، سفید‌کننده‌ای که لکه‌های عمیق و سطحی را از بین می‌برد و رنگ طبیعی دندان شما را تغییر می‌دهد. اگر رنگ دندان‌هایتان به دلیل نوشیدن قهوه تغییر کرده، سراغ کیت‌های سفید‌کننده دندان بروید. برای استفاده از برخی انواع آن، لازم است ژل را با برسی کوچک روی دندان‌هایتان بزنید. در سایر انواع آن، ژل در قالبی ریخته شده که روی دندان‌هایتان قرار می‌گیرد. باید قاب را هر روز برای 30 تا 45 دقیقه و به مدت یک هفته یا بیشتر استفاده کنید.

رسانه خودمراقبتی

نوارهای سفید‌کننده خانگی

نوارهای سفید‌کننده لکه‌های دندان را از بین می‌برند. این نوارهای بسیار نازک و نامرئی با ژل سفید‌کننده پوشانده شده‌اند. هر روز چند دقیقه و به مدت یک هفته یا بیشتر، آن‌ها را روی دندان‌هایتان می‌چسبانید. پس از چند روز متوجه تفاوت رنگ می‌شوید و این تغییر حداقل یک سال با دندان‌هایتان می‌ماند. نوارهای سفیدکننده به‌ اندازه کیت‌‌ها دندان‌ها را سفید نمی‌کنند اما استفاده از آن‌ها راحت است و خطری برایتان ندارد.

خمیردندان‌ها و دهان‌شویه‌ها

چطور لکه‌های زردرنگ را از بین ببرم؟ خمیردندان‌ها، ژل‌ها و شوینده‌هایی که در هر داروخانه‌ای پیدا می‌شود، به شما کمک می‌کند برخی از لکه‌های سطحی را از بین ببرید. بسیاری از این محصولات حاوی صیقل‌دهنده‌‌های ملایم یا مواد شیمیایی هستند. برخلاف سفید‌کننده‌ها، آن‌ها رنگ طبیعی دندان را تغییر نمی‌دهند.

راهکارهای خانگی برای داشتن دندان‌هایی سفیدتر

بعضی افراد هنوز راهکار قدیمی جوش‌شیرین روی مسواک را به سایر روش‌ها برای سفیدکردن دندان ترجیح می‌دهند. برخی مواد غذایی مانند کرفس، سیب، گلابی و هویج که باعث ترشح بزاق می‌شوند نیز بقایای مواد غذایی را از روی دندان‌هایتان تمیز می‌کنند. جویدن آدامس بدون قند نیز راهکاری برای سفیدکردن دندان است و باعث ترشح بیشتر بزاق می‌شود. بزاق دهان، اسیدی را که باعث خراب‌شدن دندان‌ها می‌شود خنثی می‌کند. پس اگر دندان دارید، بزاق بیشتر از دندان‌هایتان محافظت می‌کند.

سفیدکردن دندان‌هایی که درمان شده

اگر روکش یا پرشدگی دارید و دندان‌هایتان بریج شده، در استفاده از سفید‌کننده‌های دندان احتیاط کنید. سفید‌کننده‌ها آن‌ها را سفید نخواهند کرد و در نتیجه، رنگ‌شان با دندان‌های دیگری که سفید شده متفاوت خواهد بود. شاید برای سفیدتر کردن‌شان لازم باشد آن‌ها را ترمیم کنید.

پیشگیری از زرد شدن دندان‌ها

با افزایش سن، لایه خارجی مینای دندان از بین می‌رود. لایه زیرین که عاج نامیده می‌شود، زردتر است. به همین دلیل مهم است که از زرد شدن دندان‌هایتان پیشگیری کنید، به‌ویژه پس از سفیدکردن‌شان. اگر پس از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شود، آن‌ها را تمیز کنید، تا یک سال نیازی به سفیدکردن مجدد دندان‌هایتان نخواهید داشت. سفیدکردن بیش از اندازه، دندان‌ها را شفاف و آبی‌رنگ می‌کند. پس بعد از هر بار سفیدکردن، به‌دقت از دندان‌هایتان مراقبت کنید.

اگر دندان‌های سفید می‌خواهید، سیگار را ترک کنید

سیگارکشیدن نه‌تنها برای سلامتی شما مضر است، بلکه یکی از متهمان اصلی زردکردن دندان‌هاست. تنباکو باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای می‌شود که به شیارها و چاله‌های مینای دندان نفوذ می‌کنند. از بین بردن لکه‌های ناشی از تنباکو با مسواک زدن ممکن نیست. هرچه بیشتر سیگار بکشید، لکه‌ها بیشتر و مقاوم‌تر می‌شوند. سیگار کشیدن باعث بوی بد دهان و التهاب لثه نیز می‌شود، و احتمال ابتلا به اکثر انواع سرطان را افزایش می‌دهد.

غذاهایی که رنگ دندان را تغییر می‌دهند

یک دلیل دیگر برای اینکه به آنچه می‌خورید اهمیت بدهید! بعضی غذاها می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند. دندان‌پزشکان یک راه ساده برای تشخیص اینکه کدام ماده غذایی ممکن است رنگ دندان‌هایتان را تغییر دهد پیشنهاد می‌کنند: هر چیزی که بتواند یک تی‌شرت نخی سفید را لکه‌دار کند، می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌ها نیز بشود. برای مثال، قهوه دندان‌ها را زرد می‌کند. نوشیدنی‌های دیگری مانند چای، نوشابه ‌سیاه و آب‌میوه نیز باعث زرد شدن دندان می‌شوند. رنگ دندان به‌آرامی تغییر می‌کند و با افزایش سن، بیشتر به چشم می‌آید.

در انتخاب نوشیدنی دقت کنید

آب کرنبری یا انگور سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ است اما رنگ دندان را نیز به‌راحتی تغییر می‌دهد. البته منظور این نیست که کلاً از نوشیدن آن‌‌ها صرف‌نظر کنید. بلکه باید بعد از نوشیدن آن‌ها، دهان‌تان را بشویید. مواد غذایی دیگری نیز رنگ دندان را عوض می‌کنند.

بعضی مواد غذایی که رنگ دندان‌ها را تغییر می‌دهند

گرچه رنگ زیبای میوه‌ها و سبزیجاتی مانند بلوبری، شاه‌توت و چغندر، آن‌ها را این‌چنین پرخاصیت کرده، اما این رنگ روی دندان‌ها باقی می‌ماند. از خوردن آن‌ها صرف‌نظر نکنید اما برای پیشگیری از زردشدن دندان‌هایتان:

  • بلافاصله پس از خوردن آن‌ها، مسواک بزنید.
  • دهان‌تان را با آب بشویید.

نوشیدنی‌های ورزشی باعث پوسیدگی دندان می‌شوند؟

بر اساس نتایج یک پژوهش علمی، با وجود اینکه تمام نوشیدنی‌های شیرین برای دندان‌ها مضر هستند، بعضی از نوشیدنی‌های انرژی‌زا و ورزشی ممکن است ضررهای بیشتری نیز داشته باشند. پژوهشگران دریافته‌اند که مصرف طولانی‌مدت این نوشیدنی‌ها می‌تواند مینای دندان را دچار فرسایش کند. در نتیجه دندان‌ها نازک و شفاف می‌شوند و تغییر رنگ می‌دهند. برای جلوگیری از فرسایش دندان:

  • از جرعه‌جرعه نوشیدن این نوشیدنی‌ها خودداری کنید.
  • پس از نوشیدن، دهان‌تان را با آب بشویید.

داروهایی که رنگ دندان را تغییر می‌دهند

آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین باعث طوسی شدن دندان‌های کودکانی می‌شود که دندان‌هایشان هنوز در مرحله رشد است. دهان‌شویه‌های ضدباکتری که حاوی کلرهگزیدین یا ستیل‌پیریدینیوم کلراید هستند نیز می‌توانند رنگ دندان‌ها را تغییر دهند. برخی از آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ضدروان‌پریشی و داروهای فشارخون در کنار آهن و فلوراید اضافه نیز چنین تأثیری دارند. اگر سفید‌کننده‌ها اثر نکرد، از دندان‌پزشک خود درباره راهکارهای دیگری که وجود دارد سؤال کنید.

مراقبت روزانه را فراموش نکنید

ساده‌ترین راهکار برای سفید نگه‌داشتن دندان‌ها این است: مسواک بزنید، حداقل دو بار در روز. بهترین کار این است که بعد از هر وعده غذایی و میان‌وعده، مسواک بزنید. مسواک زدن به جلوگیری از لکه‌‌شدن و زردی دندان‌ها، به‌ویژه در خط لثه کمک می‌کند. مسواک‌های برقی و سونیک ممکن است در از بین بردن پلاک و لکه‌های سطحی دندان، بهتر از مسواک‌های سنتی عمل کنند. به‌علاوه، استفاده روزانه از نخ‌دندان و دهان‌شویه ضدعفونی‌کننده را فراموش نکنید.

از مراجعه به دندان‌پزشک نترسید

برای معاینه و نظافت تخصصی، به‌طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید. روش‌های سایش و صیقل تخصصی می‌تواند بسیاری از لکه‌های ناشی از غذا و سیگار را از بین ببرد.

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا