مزایای برقراری رابطه جنسی

رابطه جنسی یک فاکتور مهم در زندگی شماست. در کنار تمایل به تولیدمثل، رابطه جنسی می‌تواند لذت و صمیمیت برای شما و شریک زندگی‌تان ایجاد کند. فعالیت‌های جنسی می‌تواند مزایای شگفت‌آوری برای جنبه‌های مختلف زندگی داشته باشد. فعالیت‌های جنسی از لحاظ جسمی، ذهنی، احساسی، روانی و اجتماعی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این مقاله با مزایای رابطه جنسی در هر یک از این جنبه‌ها آشنا شوید.

تأثیر رابطه جنسی بر بدن 

مطالعات نشان می‌دهد که رابطه جنسی می‌تواند یک فعالیت خوب برای سلامت قلب و عروق باشد. اگرچه نمی‌توان رابطه جنسی را یک ورزش کافی دانست، اما می‌توان آن را یک ورزش سبک قلمداد کرد. همچنین رابطه جنسی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. در یک مطالعه بین زوج‌هایی که با هم رابطه عاشقانه دارند، افرادی که یک تا دو بار در هفته نزدیکی داشته‌اند، ایمونوگلوبین A؛ IgA بیشتری در بزاق خود داشتند. افرادی که کمتر از یک بار در هفته رابطه جنسی داشتند، نسبت به این افراد به طور قابل توجهی ایمونوگلوبین A کمتری داشتند.

این تحقیقات نشان داد میزان ایمونوگلوبین A کسانی که بیشتر از سه بار در هفته نزدیکی داشتند، تقریباً به اندازه کسانی است که کمتر یک بار در هفته نزدیکی را تجربه کرده‌اند. ایمونوگلوبین A؛ IgA یک آنتی‌بادی است که در جلوگیری از بیماری‌ها نقش دارد و اولین خط دفاع بدن در برابر HPV یا همان ویروس پاپیلومای انسانی است. از طرفی این مطالعه نشان می‌دهد، اضطراب و استرس می‌تواند همه اثرات مثبت رابطه جنسی را خنثی کند.

رسانه خودمراقبتی

همچنین بدن شما هنگام ارگاسم، اکسی‌توسین و آندورفین آزاد می‌کند. به هورمون اکسی‌توسین هورمون عشق هم گفته می‌شود. ترکیب این هورمون‌ها می‌تواند به عنوان آرام‌بخش عمل کند. خواب بهتر به تقویت سیستم ایمنی، طول عمر بیشتر، احساس آرامش بیشتر و داشتن انرژی کافی در طول روز کمک می‌کند. مطالعاتی نیز نشان می‌دهد که فعالیت جنسی می‌تواند به تسکین میگرن و سردردهای خوشه‌ای کمک کند. به‌طورکلی، برخی از مزایای رابطه جنسی شامل موارد زیر است:

 • تقویت سیستم ایمنی
 • خواب بهتر
 • تسکین سردرد
 • کاهش فشار خون
 • سوزاندن کالری
 • افزایش سلامت قلب
 • تقویت عضلات
 • کاهش خطر بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و فشار خون
 • افزایش میل جنسی
 • تقویت سیستم ایمنی

مزایای رابطه جنسی برای مردان

تحقیقات نشان داده است که مردانی که رابطه جنسی اینترکورس یا همان دخول منظم دارند، خطر ابتلا به سرطان پروستات کمتری دارند. در یک مطالعه دیگر مشخص شد مردانی که به طور میانگین بین چهار تا هفت ارگاسم در هفته دارند، خطر ابتلا به سرطان پروستات قبل از ۷۰ سالگی تا ۳۶ درصد کاهش می‌یابد. این آمار در مقایسه با مردانی است که کمتر از دو تا سه بار در هفته ارگاسم را تجربه می‌کنند.

برخی تحقیقات نشان نیز می‌دهد ممکن است کیفیت و سلامت اسپرم با افزایش فعالیت جنسی افزایش یابد. البته تحقیقات زیادی در مورد کیفیت اسپرم و دفعات رابطه جنسی انجام شده است که نتایج آن کمی با هم متناقض است.

مزایای رابطه جنسی برای زنان

داشتن ارگاسم در زنان، جریان خون را افزایش می‌دهد و مواد طبیعی تسکین‌دهنده درد را در بدن آزاد می‌کند. فعالیت جنسی سالم در زنان می‌تواند موجب موارد زیر شود:

 • بهبود کنترل مثانه
 • کاهش بی‌اختیاری ادرار
 • تسکین گرفتگی و درد قاعدگی و قبل از قاعدگی
 • افزایش و بهبود باروری
 • قوی‌تر شدن عضلات لگنی
 • کمک به تولید بهتر ترشحات واژن
 • محافظت در برابر آندومتریوز یا رشد بافت خارج از رحم

فعالیت‌های جنسی مناسب می‌تواند به تقویت کف لگن شما کمک کند. کف لگن قوی می‌تواند مزایایی مانند درد کمتر هنگام نزدیکی و کاهش احتمال پایین افتادگی واژن را به همراه داشته باشد. زنانی که بعد از یائسگی به فعالیت جنسی خود ادامه می‌دهند، احتمالاً کمتر مبتلا به آتروفی یا نازک شدن دیواره‌های واژن خواهند شد.

تأثیر رابطه جنسی بر سلامت روان

فعالیت‌های جنسی با همسرتان یا حتی خودارضایی می‌تواند فواید روان‌شناختی و عاطفی مهمی داشته باشد. رابطه جنسی مانند ورزش می‌تواند به کاهش استرس، اضطراب و افزایش شادی کمک کند. مطالعاتی نشان داده است که رابطه جنسی اینترکورس یا همان دخول واژینال می‌تواند مزایای زیر را برای زوج‌ها داشته باشد:

 • افزایش رضایت از سلامت روان‌
 • افزایش اعتماد به نفس
 • صمیمیت و عشق در روابط
 • بهبود در توانایی درک، شناخت و ابراز احساسات

در سن‌های بالاتر، فعالیت‌های جنسی می‌تواند در تندرستی و توانایی در فکر کردن تأثیر بگذارد. در تحقیقاتی افراد ۵۰ تا ۹۰ ساله‌ای که از نظر جنسی فعال بودند، حافظه بهتری نسبت به دیگر افراد این بازه سنی داشتند و کمتر احساس تنهایی و افسردگی می‌کردند.

فعالیت و رابطه جنسی می‌تواند باعث تقویت اعتماد به نفس شود. فعالیت جنسی به دلیل آزاد کردن هورمون استروژن می‌تواند باعث شود شما جوان‌تر به نظر برسید. در یک مطالعه افراد مورد بررسی که دارای رابطه جنسی منظم بودند تقریباً هفت تا ۱۲ سال جوان‌تر از سن واقعی‌شان به نظر می‌رسیدند. بیشتر این افراد در بیان جنسیت و هویت جنسی خود نیز راحت‌تر بودند.

اکسی‌توسین می‌تواند نقش مهمی در روند خوب رابطه افراد ایفا کند. اکسی‌توسین آزادشده در رابطه جنسی باعث ایجاد صمیمیت بین شما و همسرتان می‌شود. ممکن است تا حالا متوجه شده باشید که لذت جنسی پایدار و متقابل دو طرف می‌‌تواند یکی از عواملی باشد که به حفظ رابطه شما کمک خواهد کرد.

به‌طورکلی، معمولاً زمانی که خواسته‌های جنسی هر دو طرف در یک رابطه برآورده می‌شود، رضایت زوج از رابطه بیشتر خواهد شد. بنابراین، ممکن است هنگامی که خود و خواسته جنسی خود را ابراز می‌کنید در روابط‌تان پیشرفت مثبتی هم حس کنید.

جایگزین رابطه جنسی

رابطه جنسی تنها شاخص سلامت یا خوشبختی نیست. شما بدون داشتن رابطه جنسی هم می‌توانید یک زندگی شاد و فعال داشته باشید. بیشتر مزایای رابطه جنسی ناشی از لذت به وجود آمده از آن است. بنابراین، هر کاری که برای شما لذت‌بخش است می‌تواند سودمند باشد.

درگیر شدن در فعالیت‌های لذت‌بخش دیگر مانند ورزش، تعامل با حیوانات خانگی و داشتن ارتباطات قوی دوستانه به طور بالقوه می‌تواند مزایای مشابه داشتن رابطه جنسی را برای شما ایجاد کند. فراموش نکنید رابطه جنسی می‌تواند فقط یک راه برای بهبود کیفیت زندگی شما باشد. اما اگر داشتن رابطه جنسی بخشی از زندگی شماست، این موضوع مهم است که بتوانید هنگام داشتن رابطه، رضایت جنسی را تجربه کنید.

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا