درد هم‌آغوشی: جراحت‌های شایع و سایر عوامل خطرزا در رابطه جنسی

همه انتظار داریم رابطه‌ جنسی با حسی خوشایند همراه باشد اما با چند حرکت اشتباه، این حس خوب به درد تبدیل می‌شود. اگر خیلی خشن باشید یا بیش از حد سریع حرکت کنید، ممکن است دچار آسیب شوید. در این مطلب با برخی از آسیب‌های شایع و سایر عوامل خطرزایی که می‌تواند حس خوب رابطه‌ جنسی را به درد تبدیل کند، آشنا می‌شوید.

پارگی واژن یا مقعد

رابطه‌ جنسی خشن یا استفاده از یک جسم خارجی (مانند دیلدو) می‌تواند بافت حساس داخل واژن یا مقعد را پاره کند. این وضعیت می‌تواند دردناک باشد و ممکن است به خون‌ریزی منجر شود. در چنین مواقعی، پزشک می‌تواند نوعی پماد تسکین درد تجویز کند. تا زمانی که واژن یا مقعدتان کاملاً ترمیم نشده، از واردن کردن هر چیزی به آن خودداری کنید. در آینده نیز هر بار که رابطه‌ جنسی دارید از روان‌کننده (لوبریکانت) استفاده کنید تا آسیب نبینید.

شکستگی آلت تناسلی مرد

اگر آلت تناسلی خود را بیش از حد خم کنید یا اگر در حین عقب و جلو رفتن، آلت تناسلی از واژن بیرون بلغزد و آن را محکم به استخوان لگن شریک جنسی‌تان بکوبید، ممکن دچار شکستگی آلت تناسلی شوید. این نوع شکستگی با شکستگی انگشت پا و دست تفاوت دارد چون آلت تناسلی مردان استخوانی ندارد. اما ضربه واردشده، یکی از دو سیلندر داخل آلت را که هنگام نعوظ پر از خون می‌شود، پاره می‌کند. علائم شکستگی آلت تناسلی، شنیدن صدایی مثل تالاپ، ورم و درد شدید است. در چنین شرایطی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

رسانه خودمراقبتی

گرفتگی و کشیدگی عضله‌ها

هر فعالیتی که در آن حرکت ثابتی مکرراً انجام شود (مانند عقب و جلو بردن آلت تناسلی) می‌تواند باعث کشیدگی و گرفتگی عضله شود. چرخش بیش از حد بدن می‌تواند عضله‌های شکم یا کمر را دچار کشیدگی و انقباض کند. در حین ارگاسم، ران‌های شما به‌طور طبیعی منقبض می‌شود و ممکن است پس از آن دچار درد شوند. چنین دردهایی باید در عرض یک یا دو روز خوب شوند. اگر این‌گونه نبود، ممکن است آسیب واقعی دیده باشید و لازم باشد به پزشک مراجعه کنید.

ساییدگی و خراش پوست

مالیده شدن پوست به سطوح زبری مثل فرش یا زمین، می‌تواند باعث خراشیدگی‌ و سایش پوست کمر، باسن و پاها شود. پوست خراشیده شاید با درد زیادی همراه باشد اما خوشبختانه در اکثر موارد پس از گذشت چند روز خود‌به‌خود بهبود می‌یابد. برای جلوگیری از خراشیدگی پوست، روی فرش یا زمین، پتویی نرم پهن کنید.

گیرکردن اشیا

برخی زوج‌ها برای افزایش لذت از اسباب‌بازی‌های جنسی مانند ویبراتور، دیلدو، توپک مقعدی یا درپوش مقعد استفاده می‌کنند. برخی دیگر سراغ ابزارهای خانگی مانند مسواک برقی یا خیار می‌روند. استفاده از این اسباب‌بازی‌ها کاملاً نرمال است. فقط مواظب باشید شیء مورد استفاده‌، پایه یا دسته‌ پهنی داشته باشد تا گیر نکند. اگر اسباب‌بازی یا شیء دیگری بیش از حد فرو برود، ممکن است مجبور شوید برای بیرون آوردن آن به اورژانس مراجعه کنید.

حساسیت

اگر بعد از رابطه جنسی، دچار خارش یا سوزش شوید، احتمال دارد دچار حساسیت شده باشید. روان‌کننده‌، اسپرم‌کش، کاندوم و حتی عطر شریک جنسی می‌تواند در فردی که به آن‌ها حساسیت دارد، واکنش‌هایی ایجاد کند. در موارد نادر، ممکن است افراد به مایع منی یا پروتئینی که شریک آن‌ها خورده (مانند آجیل) و وارد مایع منی شده، حساسیت داشته باشند. علائم حساسیت معمولاً حدود ده تا سی دقیقه پس از تماس شروع می‌شود و می‌تواند تا ساعت‌ها یا روزها باقی بماند.

حمله‌ قلبی

شاید در فیلم‌ها زیاد دیده باشید اما در واقعیت، حمله قلبی حین رابطه جنسی بسیار نادر است. تا زمانی که قلب شما سالم است، هیچ دلیلی برای پرهیز از برقراری رابطه‌ جنسی وجود ندارد. حتی نوعی تمرین هوازی به حساب می‌آید که در واقع برای قلب‌تان مفید است. تا زمانی که می‌توانید ورزش‌هایی مانند راه‌رفتن یا دوی آهسته را بدون مشکل انجام دهید، آن‌قدر سالم هستید که رابطه‌ جنسی داشته باشید. فقط اگر علائمی مانند درد قفسه سینه، نفس‌تنگی یا ضربان قلب نامنظم دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

آسیب‌دیدگی کمر

یک حرکت سریع کافی است تا کمرتان دچار کشیدگی شود. بلند کردن شریک جنسی‌تان نیز ممکن است همین مشکل را ایجاد کند. کمی آهسته‌‌تر پیش بروید. به جای بلندکردن شریک‌تان، او را به تخت تکیه دهید یا روی میز یا کانتر آشپزخانه بنشانید. اگر از قبل مشکلی در ناحیه‌ کمر دارید و خم شدن باعث ایجاد درد می‌شود، از پوزیشن قاشقی صرف‌نظر کنید، مخصوصاً اگر شما قاشق بزرگ هستید (یعنی اگر شما در پشت شریک جنسی خود قرار می‌گیرید). شاید برایتان راحت‌تر باشد که شریک‌تان روی چهار دست و پا و شما پشت او قرار بگیرید.

عفونت مجاری ادراری

معمولاً در بیرون واژن، باکتری‌هایی زندگی می‌کنند. در حین رابطه‌ جنسی، این باکتری‌ها از طریق آلت تناسلی، انگشت یا اسباب‌بازی جنسی می‌توانند به مجرای ادراری منتقل شوند. علائم ابتلا به عفونت مجاری ادراری شامل سوزش هنگام ادرار و وجود خون در ادرار است. برای پیشگیری از عفونت، بلافاصله بعد از رابطه‌ جنسی ادرار کنید تا باکتری‌ها از بدن‌تان خارج شوند.

بیماری‌های آمیزشی

اگر اقدام‌های احتیاطی لازم را انجام ندهید، ممکن است عامل انتقال باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروب‌ها به یکدیگر شوید. سالانه تقریباً بیست‌ میلیون نفر در امریکا به نوعی بیماری آمیزشی مانند تبخال تناسلی، سیفلیس یا سوزاک مبتلا می‌شوند. کاندوم بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این عفونت‌هاست. رابطه با یک شریک جنسی ثابت نیز می‌تواند احتمال ابتلا به چنین بیماری‌هایی را کاهش دهد.

سندرم بیماری پس از ارگاسم

افراد مبتلا به این بیماری نادر پس از ارگاسم دچار علائمی شبیه آنفلوانزا یا آلرژی می‌شوند. تب، گرفتگی بینی، عطسه، سردرد و خارش چشم می‌تواند در عرض چند ثانیه یا چند ساعت بعد از رابطه‌ جنسی شروع شود. این علائم ممکن است چند روز طول بکشد. پزشکان نمی‌دانند چه چیزی باعث این واکنش می‌شود اما در مردان شایع‌تر است. اگر به این سندرم مبتلا هستید، داروهای ضدآلرژی یا ضدافسردگی می‌توانند به مدیریت آن کمک کنند.

افسردگی بعد از رابطه‌ جنسی

رابطه‌ جنسی باید لذت‌بخش و آرامش‌بخش باشد، اما برای همه این‌طور نیست. بعضی از افراد پس از رابطه‌ جنسی نوعی اندوه و ملال را تجربه می‌کنند، حتی اگر رابطه‌ جنسی خوب بوده باشد و رابطه‌ای عاشقانه با طرف مقابل داشته باشند. پزشکان، افسردگی یا اضطراب بعد از رابطه‌ جنسی را «ملال پسا‌آمیزشی» می‌نامند. برخی افراد حتی ممکن است عصبانی شوند و داد و فریاد کنند. اگر رابطه‌ جنسی به جای این‌که لذت‌بخش باشد، ناراحت‌کننده و ناخوشایند است، با پزشک یا روان‌درمانگر در این مورد صحبت کنید.

سوزش دستگاه تناسلی

احساس سوزش در واژن یا آلت تناسلی مردان هرگز طبیعی نیست، چه در حین رابطه جنسی چه سایر مواقع. بسیاری از مشکلات باعث احساس سوزش می‌شوند. در زنان، این سوزش می‌تواند به دلیل خشکی واژن باشد که پیامد پایین بودن سطح استروژن در زمان یائسگی است. آسیب، عفونت یا خشکی آلت تناسلی نیز می‌تواند باعث سوزش یا درد در هر دو طرف شود. اگر گه‌گاهی دچار سوزش می‌شوید، به احتمال زیاد جای نگرانی نیست. اما اگر اغلب در حین رابطه‌ جنسی اتفاق می‌افتد، با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا