آیا مردان هم یائسه می‌شوند؟

یائسگی در مردان اصطلاحی برای کلمه آندروپوز (یائسگی مردانه) است و تغییرات مرتبط با سن در سطح هورمون‌های مردانه را توصیف می‌کند. یائسگی در مردان کاهش تولید هورمون تستوسترون در مردان ۵۰ ساله یا مسن‌تر را مطرح می‌کند. این فرآیند اغلب به هیپوگنادیسم وابسته است که در هر دو حالت تستوسترون کاهش پیدا می‌کند. اگر شما آقا هستید تستوسترون هورمونی است که در بیضه‌های شما ساخته می‌شود. این هورمون کاری بیش از تحریک جنسی انجام می‌دهد. تستوسترون تغییرات دوران بلوغ را تقویت، انرژی ذهنی و فیزیکی را تجدید، توده عضلانی شما را حفظ و تنظیم می‌کند.

علائم یائسگی در مردان

یائسگی در مردان می‌تواند سبب مشکلات جسمی، جنسی و روانی شود و این علائم معمولاً با بالاتر رفتن سن شما وخیم‌تر می‌شوند که شامل:

همچنین سینه‌های برآمده یا نرم، کاهش اندازه بیضه‌ها، از دست دادن موهای بدن یا گُرگرفتگی هم ممکن است تجربه شود. پایین بودن سطح تستوسترون ناشی از یائسگی در مردان با پوکی استخوان مرتبط است.

چی بهتر از سلامتی
رسانه خودمراقبتی

تغییرات تستوسترون در مردان

قبل از بلوغ، سطح تستوسترون در مردان پایین است. سپس با بلوغ جنسی، میزان هورمون تستوسترون افزایش می‌یابد. تستوسترون هورمونی است که تغییرات معمول در دوره بلوغ مردان را تشدید می‌کند مثل:

  • رشد توده عضلانی
  • رشد موهای بدن
  • پایین آوردن صدا
  • تغییر در عملکرد جنسی

با افزایش سن، معمولاً سطح تستوسترون کاهش می‌یابد. طبق نتایج به‌دست‌آمده از کلینیک مایو، زمانی که یک مرد به سن ۳۰ سالگی می‌رسد سطح تستوسترون او به‌طور میانگین سالی ۱ درصد کاهش می‌یابد. برخی بیماری‌ها می‌توانند باعث کاهش زودتر یا خیلی شدیدتر شدن سطح تستوسترون شود.

تشخیص و درمان یائسگی در مردان

پزشک می‌تواند با گرفتن نمونه خون سطح تستوسترون را آزمایش کند. تا زمانی که یائسگی مردانه سبب سختی شدید یا اختلال در زندگی شما نشده باشد، احتمالاً علائم خود را بدون درمان مدیریت خواهید کرد. بزرگ‌ترین مانع در درمان یائسگی مردانه مشورت با پزشک در مورد علائم بیماری است. بسیاری از مردان برای صحبت در مورد مسائل جنسی با پزشکشان بیش‌ازحد خجالتی هستند.

رایج‌ترین نوع درمان یائسگی مردانه، انتخاب سبک زندگی سالم‌تر است. برای مثال ممکن است پزشک به شما توصیه کند که:

این عادت‌های سبک زندگی سالم برای تمامی مردان مفید است.

سخن نهایی

آقایان معمولاً با افزایش سن کاهش سطح تستوسترون را تجربه می‌کنند. برای بسیاری از مردان عوارض این مشکل حتی بدون درمان قابل مدیریت است. اگر علائم برای شما مشکل‌آفرین است حتماً با دکتر خود مشورت کنید.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا