5 باور غلط درباره قاعدگی

باور غلط ۱: ما همیشه در زمان مشخصی از ماه پریود می‌شویم

اول‌ازهمه، دانستن این نکته مهم است که دوره قاعدگی یک خانم همان پریود او نیست. زمان واقعی خونریزی یک زن قاعدگی نامیده می‌شود، امّا دوره قاعدگی تمام مدّت زمانی است که از آغاز یک پریود شروع می‌شود و تا پریود بعد ادامه دارد. اگرچه در بیشتر منابع منتشرشده، چرخه قاعدگی زنان ۲۸ روزه است، ولی این فقط یک میانگین عددی است. دوره‌های قاعدگی برخی از زنان خیلی طولانی‌تر است، از ۲۹ روز تا ۳۵ روز، درحالی‌که در برخی دیگر از بانوان این دوره‌ها می‌تواند کوتاه‌تر باشد. همچنین، موقعیت‌هایی مثل مسافرت، نوسان وزن، احساسات و داروها همگی می‌توانند در زمان پریود شدن زن اثر بگذارند.

باور غلط ۲: درد زمان پریود مشابه دردهای دیگر بدنی است

دردی که در زمان پریود حس می‌کنیم شدید است. ما درباره سردرد صحبت نمی‌کنیم. برخی از ما مجبور می‌شویم که ناگهان از کار دست بکشیم و در رختخواب گوله شویم، با امید این‌که گرفتگی عضلات کاهش پیدا کند. بر اساس یک منبع موثق، در حقیقت حدود ۲۰ درصد از زنان دارای بیماری دیسمنوره هستند که به حدی شدید است که در فعالیت‌های روزانه آن‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

 

باور غلط ۳: به دلیل تغییرات هورمونی امکان کنترل رفتاری وجود ندارد

در طول این مدّت، تغییرات جسمانی شدیدی در بدن زن اتفاق می‌افتد. در روزهای منتهی به آغاز دوره پریود یک خانم، یعنی زمانی که سندروم پیش از قاعدگی او آغاز می‌شود، سطح استروژن او کاهش می‌یابد، درحالی‌که سطح پروژسترون او به‌شدت افزایش می‌یابد.

رسانه خودمراقبتی

اِستروژن و سروتونین با «هورمون شادی» مرتبط است و پروژسترون با بخشی از مغز در ارتباط است که باعث ترس، اضطراب و افسردگی می‌شود. تأثیرات هورمون‌ها بر روی خلق‌وخو پیچیده است و اگرچه پروژسترون ممکن است برخی از احساسات را کاهش دهد، امّا یک اثر متعادل‌کننده بر روی خلق‌وخو دارد.

باور غلط 4: فقط زنان پریود می‌شوند

هر زنی پریود نمی‌شود و هر زنی که پریود می‌شود خود را زن نمی‌داند. مردان تراجنسی هم ممکن است پریود شوند، همان‌طور که زنان تراجنسی ممکن است پریود نشوند.

باور غلط 5: پریود یک موضوع شخصی است

پریود یک موضوع انسانی است. در سال ۲۰۱۴، سازمان ملل متحد اعلام کرد که بهداشت دوران قاعدگی یک مسئله بهداشت عمومی است. بسیاری از افراد به بهداشت، منابع و حمایت مناسبی که برای دوره‌های پریود خود نیاز دارند، دسترسی ندارند.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا