پاسخ به برخی از پرسش‌های رایج در مورد سلامت جنسی

سلامت جنسی دارایی است که نباید به‌سادگی آن‌ را از دست داد. برای تجربه لذت جنسی به دانش نیاز داریم تا بتوان سال‌های طولانی‌تری را در سلامت کامل و بدون نگرانی از هرگونه بیماری آمیزشی سپری کنیم. همراه بهتیام باشید تا در این مقاله پاسخ تعدادی از سؤالات رایج در زمینه سلامت جنسی را بدانید.

آیا مردان یائسه می‌شوند؟

بله، یک مرد یائسه می‌شود، اما یائسگی مردان شبیه به زنان نیست. یائسگی اصطلاحی است که از آن برای توصیف پایان باروری زن استفاده می‌شود و در لغت به معنای پایان قاعدگی است. در یائسگی زنان، تغییرات هورمونی رخ می‌دهد ولی بیضه‌های مرد، برخلاف تخمدان‌های زن توانایی ساخت هورمون را از دست نمی‌دهند. یک مرد سالم ممکن است بتواند تا هشتادسالگی یا حتی سن بالای هشتادسالگی اسپرم تولید کند.

از طرف دیگر، تغییرات ظریف در عملکرد بیضه‌ها ممکن است از 45 تا 50 سالگی و به طرز چشمگیری بعد از 70 سالگی رخ دهد. از آنجایی ‌که مردان دوره یائسگی مردانه واضحی را نمی‌گذرانند، برخی از پزشکان آن را کمبود آندروژن (تستوسترون) در مردان سالخورده می‌نامند.

رسانه خودمراقبتی

اینکه آیا کاهش عملکرد بیضه‌ها در علائمی مانند خستگی، ضعف، افسردگی، کاهش میل جنسی یا ناتوانی جنسی تأثیر دارد یا نه هنوز نامشخص است. اگر سطح تستوسترون کم باشد، هورمون درمانی ممکن است به تسکین این حالت‌ها کمک کند. با این ‌حال، جایگزینی هورمون‌های مردانه می‌تواند باعث بدتر شدن سرطان پروستات و سطح کلسترول بالا شود. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا درمان هورمونی برای شما مناسب است یا خیر.

هرچند وقت یک‌بار زنان باید معاینه لگن و تست پاپ اسمیر انجام دهند؟

تست پاپ اسمیر برای زنان 21 ساله و بالاتر توصیه می‌شود. کالج زنان و زایمان آمریکا، هر سه سال آزمایش روتین را برای زنان بین سنین 21 تا 65 سال توصیه می‌کند. در صورت نتیجه آزمایش غیرطبیعی یا چنانچه در معرض خطر بالای سرطان دهانه رحم باشید، ممکن است تست‌های بیشتری لازم باشد.

ترکیب آزمایش پاپ اسمیر با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) با اطمینان می‌تواند در بسیاری از زنان بین 30 تا 65 سال، فاصله بین آزمایش‌های سرطان دهانه رحم را از سه سال به پنج سال افزایش دهد.

زنان بالای 65 سال می‌توانند در صورت داشتن حداقل سه آزمایش پاپ اسمیر منفی متوالی یا حداقل دو آزمایش منفی HPV در 10 سال گذشته زندگی‌شان، غربالگری را متوقف کنند؛ اما زنان با سابقه ناهنجاری پیش سرطانی باید حداقل 20 سال تحت غربالگری قرار گیرند.

فواید و خطرات ختنه چیست؟

ختنه در پسران تازه متولدشده به دلایل پزشکی یا بهداشتی موضوعی است که همچنان مورد بحث است. شواهد علمی موجود برای توصیه به ختنه کافی نیست؛ بنابراین، از آنجا که این روش ضروری نیست، توصیه می‌کنیم تصمیم‌گیری در مورد ختنه توسط والدین با مشورت پزشک متخصص اطفال و با در نظر گرفتن آنچه که به نفع کودک است، ازجمله شرایط پزشکی، مذهبی، فرهنگی و قومی انجام شود.

 • کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی در مردان
 • محافظت در برابر سرطان آلت تناسلی و کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در شرکای جنسی زن
 • پیشگیری از بالانیت (التهاب سر آلت مرد) و بالانوپوستیت (التهاب سر آلت مرد و پوست ختنه‌گاه)
 • جلوگیری از فیموز (ناتوانی در جمع شدن پوست ختنه‌گاه) و پارافیموز (ناتوانی در برگرداندن پوست ختنه‌گاه به محل اصلی)

ختنه مردان همچنین ممکن است تمیز نگه‌داشتن انتهای آلت تناسلی مرد را آسان کند، اگرچه مطالعات نشان داده است که بهداشت مناسب می‌تواند از برخی مشکلات مربوط به آلت تناسلی ختنه نشده، ازجمله عفونت و تورم جلوگیری کند. علاوه بر این، استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی به جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی و سایر عفونت‌ها کمک می‌کند.

مانند بسیاری از اقدامات پزشکی، خطراتی برای ختنه وجود دارد؛ که شامل:

 • درد
 • خطر خونریزی و عفونت در محل ختنه
 • التهاب سر آلت تناسلی مرد
 • افزایش خطر ورم مفاصل (التهاب دهانه آلت تناسلی مرد)
 • خطر آسیب به آلت تناسلی مرد

آیا ترشحات واژن طبیعی است؟

زنان به‌طورمعمول دارای ترشحات واژن هستند که معمولاً به‌صورت شفاف یا کمی تیره، غیر تحریک‌کننده و بدون بو است. در طی چرخه قاعدگی طبیعی، میزان و غلظت ترشحات می‌تواند متفاوت باشد. در یک‌زمان از ماه، ممکن است ترشحات بسیار رقیق یا آبکی با مقدار کم وجود داشته باشد و در زمان دیگری ممکن است ترشحات غلیظ‌تر با مقدار بسیار بیشتری ایجاد شود. همه این ترشحات را می‌توان طبیعی دانست.

ترشحات واژینال که بو دارند یا معمولاً تحریک‌کننده هستند ترشحات غیرطبیعی محسوب می‌شوند. تحریک ممکن است خارش یا سوزش یا هر دو باشد. خارش ممکن است در هر زمان از روز وجود داشته باشد، اما اغلب شب‌هنگام بیشتر آزاردهنده است. این علائم اغلب با مقاربت جنسی بدتر می‌شود. در صورت تغییر در میزان، رنگ یا بوی ترشحات، مراجعه به متخصص زنان مهم است.

آیا درمان جایگزینی هورمون در یائسگی برای زنان مضر است؟

در مورد درمان جایگزینی هورمون یا HRT بحث‌های زیادی وجود دارد. به‌ طور کلی، اعتقاد بر این است که هورمون درمانی علاوه بر تسکین علائم یائسگی، باعث حفظ سلامت استخوان‌ها پس از یائسگی نیز می‌شود؛ اما مانند همه روش‌های درمانی، ممکن است عوارض جانبی مضر ازجمله افزایش خطر ابتلا به سرطان آندومتر (رحم) و سرطان پستان وجود داشته باشد.

درمان جایگزینی هورمون برای همه مناسب نیست. با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص کند آیا هورمون درمانی برای شما مناسب است یا خیر.

آیا در دوران شیردهی امکان بارداری است؟

بله. حتی اگر شیردهی، قاعدگی را به تعویق بیندازد، همچنان می‌توانید باردار شوید. تخمک‌گذاری قبل از شروع دوباره قاعدگی اتفاق می‌افتد، بنابراین از توصیه پزشک خود در مورد استفاده از روش جلوگیری از بارداری پیروی کنید.

آیا برداشتن رحم می‎‌تواند مشکلات جنسی برای زنان ایجاد کند؟

برخی از زنان ممکن است پس از جراحی برداشتن رحم (برداشتن رحم توسط جراحی) تغییراتی در عملکرد جنسی تجربه کنند. این تغییرات ممکن است بی‌میلی و کاهش لغزنده سازی واژن باشد. علاوه بر این، جراحی می‌تواند به اعصاب و عروق خونی آسیب برساند که برای عملکرد جنسی یک زن مهم است.

آیا فرد مبتلا به سفلیس می‌تواند بیماری را انتقال دهد؟

بله. سفلیس یک بیماری آمیزشی است. فرد مبتلا به سفلیس می‌تواند در طی دو مرحله اول بیماری، عفونت را گسترش دهد. اگر با یک زخم باز (مرحله اول) یا بثورات پوستی (مرحله دوم) تماس پیدا کنید، می‌توانید باکتری‌های عامل عفونت را بگیرید. اگر باکتری‌ها از طریق  آلت تناسلی، مقعد، واژن، دهان یا جراحت پوست وارد بدن شما شوند، می‌توانید به سفلیس مبتلا شوید.

چگونه افراد به ایدز (HIV) مبتلا می‌شوند؟

زمانی که مایعات بدن فرد مبتلا (خون، مایعات واژن، یا شیر پستان) وارد جریان خون فردی شود، به ایدز مبتلا می‌شود. ویروس می‌تواند از طریق خراشی در دهان، مقعد، یا ارگان‌های جنسی (پنیس یا واژن)، یا از طریق جراحت پوست، وارد خون شود.

زنان و مردان می‌توانند ویروس ایدز را منتقل کنند. فرد مبتلا به ایدز می‌تواند حالش خوب باشد ولی همچنان ویروس را به دیگران منتقل کند. زنان باردار مبتلا به ایدز نیز می‌توانند ویروس را به نوزاد خود منتقل کنند.

راه‌های رایجی که افراد به ایدز مبتلا می‌شوند:

شما از راه‌های زیر به ایدز مبتلا نمی‌شوید:

 • لمس یا بغل کردن فرد مبتلا به ایدز
 • دستشویی عمومی یا استخر شنا
 • با کسی که به HIV/ایدز مبتلا است، فنجان، ظروف یا تلفن را به اشتراک بگذارید
 • نیش حشرات

آیا استفاده از وازلین به عنوان لغزنده کننده با کاندوم لاتکس اشکالی دارد؟

بله. فقط از لغزنده کننده‌های بر پایه آب همراه با کاندوم استفاده کنید. لغزنده کننده‌های بر پایه روغن مانند وازلین می‌توانند کاندوم را ضعیف کرده و باعث پارگی آن شوند.

اگر خانمی قرص ضدبارداری خود را فراموش کند، چه‌کاری باید انجام دهد؟

اگر مصرف قرص ضدبارداری را فراموش کردید، به‌ محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر تا روز بعد به یاد نیاوردید، آن روز دو قرص بخورید. اگر مصرف قرص‌های خود را به مدت دو روز فراموش کردید، روزی که به یاد آوردید دو قرص و روز بعد نیز دو قرص مصرف کنید. سپس به برنامه خود بازگردید. اگر بیش از دو قرص از دست ‌داده‌اید، برای راهنمایی با پزشک خود تماس بگیرید.

 اگر پریود نمی‌شوید و مصرف یک یا چند قرص را فراموش کرده‌اید، آزمایش بارداری انجام دهید. اگر دو قاعدگی را از دست ‌داده‌اید، حتی اگر تمام قرص‌های خود را طبق برنامه مصرف کرده‌اید، باید آزمایش بارداری بدهید

آیا یک زن می‌تواند با استفاده از روش پیشگیری از بارداری طبیعی (بیرون آوردن آلت تناسلی مرد پیش از انزال) باردار شود؟

بیرون کشیدن قبل از انزال مرد که به روش خروج یا پیشگیری طبیعی معروف است، یک روش بدون خطا برای جلوگیری از بارداری نیست. مقداری از انزال (مایعی که حاوی اسپرم است) ممکن است قبل از اوج گرفتن مرد آزاد شود. علاوه بر این، برخی از مردان ممکن است اراده نداشته باشند و یا نتوانند به‌موقع آلت خود را خارج کنند.

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا