12 راهکار برای بهبود رابطه جنسی

کیفیت زیست جنسی شما بر سلامت‌تان اثر می‌گذارد. با هر ارگاسم، هورمون اُکسی‌توسین ترشح می‌شود که تأثیر مثبتی بر خلق وخویتان می‌گذارد. رابطه جنسی منظم می‌تواند از سلامت قلب شما مراقبت کند، استرس و افسردگی را کاهش دهد، عزت‌نفس را تقویت کند و باعث شود بهتر بخوابید. در این مطلب با 12 راهکار برای بهبود رابطه جنسی آشنا می‌شوید.

 با همسر خود صحبت کنید

 بر اساس یافته‌‌های پژوهشی، زوج‌‌هایی که با یکدیگر درباره خواسته‌‌ها و علایق خود صحبت می‌کنند، رابطه جنسی بهتر و ارتباط سالم‌تری دارند. به همسرتان بگویید چه چیز‌هایی را دوست دارید و چه چیز‌هایی را دوست ندارید. فانتزی‌ها و علایق خصوصی خود را با یکدیگر در میان بگذارید. اگر خجالت می‌کشید این افکار را با صدای بلند بگویید، آن‌ها را در قالب گزارش یا داستان برای همسرتان بنویسید تا بخواند.

از اصل تنوع کمک بگیرید

با گسترش دادن مرز‌های روابط جنسی خود به‌عنوان یک زوج، زندگی جنسی خود را هیجان‌انگیز کنید. مثلاً پیش‌نوازی را به شکلی متفاوت آغاز کنید. نقاط جدیدی از بدن یکدیگر را لمس کنید. موقعیت‌های مختلف برای انجام رابطه جنسی را امتحان کنید تا ببینید کدام‌یک برایتان بهتر است. با پوشیدن لباس‌های مختلف، نقش افراد دیگر را بازی کنید (مثل پرستار، دکتر یا گاوچران). به‌جای اینکه همیشه روی تخت رابطه داشته باشید، کف اتاق‌خواب، حمام یا پیشخوان آشپزخانه را انتخاب کنید. با هم فیلم‌‌هایی با صحنه‌‌های رابطه جنسی ببینید. برای ایجاد تنوع از اسباب‌بازی‌های جنسی مثل ویبراتور، توپک مقعدی یا پَر استفاده کنید.

رسانه خودمراقبتی

زمان مشخصی را به رابطه جنسی اختصاص دهید

فارغ از این که چند بار در ماه می‌خواهید رابطه جنسی داشته باشید، گاهی زندگی شلوغ روزمره مانع‌تان می‌شود. بنابراین، روز انجام عشق‌بازی را در تقویم خود علامت بزنید، همان‌طور که تاریخ‌های مهم دیگر را ضربدر می‌زنید. این‌گونه کمتر احتمال دارد از انجام آن صرف‌نظر کنید.  تعیین یک تاریخ مشخص به شما زمان می‌دهد که آماده شوید و چشم‌انتظار آن باشید. اما تعداد دفعات را واقع‌بینانه مشخص کنید. ساعتی را انتخاب کنید که می‌دانید خسته یا حواس‌پرت نخواهید بود.

ورزش کنید

ورزش باعث تقویت بنیه شما هنگام رابطه جنسی می‌شود و شما را سرحال می‌آورد. به‌علاوه، با ورزش کردن اندامی ‌متناسب‌تر و در نتیجه، عزت‌نفس بیشتری خواهید داشت و خود را جذاب‌تر خواهید دید. مشخص نیست که برای بهبود زندگی جنسی به چه مقدار ورزش نیاز دارید. بهتر است با توصیه‌‌های استاندارد شروع کنید:۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی و ۲ بار تمرین قدرتی در طول هفته.

آهسته و بی‌عجله پیش بروید

هر چقدر هم که سرتان شلوغ باشد، رابطه جنسی بخشی از زندگی است که نباید با بی‌حوصلگی و عجله به سراغش رفت. دقایقی که به نوازش و بوسیدن یکدیگر می‌گذرد، باعث تحریک شما می‌شود و رابطه جنسی را لذت‌بخش‌تر می‌کند. وقتی از سرعت خود کم می‌کنید، بیشتر می‌توانید با یکدیگر وقت بگذرانید.

از روان‌کننده (لوبریکانت) استفاده کنید

بدن زنان به‌طور طبیعی مواد روان‌کننده تولید می‌کند اما گاهی‌اوقات ترشح‌های واژن برای برقراری رابطه کافی نیست. تغییرات هورمونی که در زمان یائسگی رخ می‌دهد می‌تواند باعث خشکی واژن شود و رابطه جنسی را با درد همراه کند. اگر می‌خواهید از کاندوم استفاده کنید، حتماً روان‌‌کننده‌های بر پایه آب را انتخاب کنید.

به یکدیگر مهر بورزید

همه ‌قرارهای عاشقانه نباید لزوماً به رابطه جنسی ختم شوند. روش‌های بسیاری برای لذت‌بردن از همراهی با هم وجود دارد. با همدیگر حمام کنید یا همدیگر را ماساژ دهید. با رابطه دهانی همدیگر را به ارگاسم برسانید. به یکدیگر یاد دهید که دوست دارید چطور نوازش شوید. یا فقط همدیگر را در آغوش بگیرید.

در کنار یکدیگر آرام شوید

رابطه جنسی می‌تواند استرس را از شما دور کند اما وقتی مضطرب هستید، فکر کردن به رابطه جنسی کاری دشوار است. بعد از یک روز سخت، با هم کاری انجام دهید که آرام‌تان می‌کند. به موسیقی ملایم گوش کنید. تمرین‌های آرامش‌بخشی مثل تنفس عمیق یا مراقبه انجام دهید. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مراقبه توجه‌آگاهی به زنان کمک می‌کند در حین رابطه جنسی‌ بیشتر با بدن خود همراه شوند.

تمرین کگل انجام دهید

تمرین‌های کگل (kegel) عضله‌های کف لگن را که از مثانه شما محافظت می‌کنند، تقویت می‌کند. این تمرین‌ها باعث انعطاف واژن، رابطه جنسی بدون درد و افزایش گردش خون در واژن می‌شوند. در نتیجه رسیدن به ارگاسم نیز راحت‌تر می‌شود. برای انجام این تمرین‌های ساده، کافی است ماهیچه‌هایی را که برای نگه‌داشتن ادرار منقبض می‌کنید، سِفت و سپس شل کنید. این ورزش ‌فقط مخصوص زنان نیست. مردانی که تمرین‌ کگل را انجام می‌دهند نیز نعوظ بهتر و ارگاسم قوی‌تری دارند.

یک شب را خارج از خانه‌ بگذرانید

گاهی کافی است منظره اطراف خود را تغییر دهید تا هیجان به رابطه جنسی برگردد. با هم به سفر بروید. لازم نیست که جای دوری بروید، اما رفتن به مکان‌هایی با منظره دریا یا کوهستان، بهترین گزینه برای دوباره روشن کردن آتش عشق میان شماست. تلفن همراه خود را خاموش کنید و فقط به هم توجه کنید. وانمود کنید اولین بار است که همدیگر را ملاقات می‌کنید یا برای ملاقاتی ممنوعه با هم به این نقطه فرار کرده‌اید.

به پزشک مراجعه کنید

گاهی‌اوقات راه‌حل داشتن رابطه جنسی بهتر در قفسه دارو‌هاست. برخی دارو‌ها مثل دارو‌های ضدافسردگی و فشار خون می‌توانند میل جنسی شما را کاهش دهند. شاید مسائلی مانند ابتلا به بیماری قلبی، خشکی واژن، ام‌اس یا افسردگی نیز بر زندگی جنسی شما اثر بگذارد. به پزشک خود مراجعه کنید تا بفهمید که ابتلای شما به بیماری بر روابط جنسی شما اثر گذاشته یا خیر. با پزشک‌تان صادق باشید تا بتواند آن‌طور که باید به شما کمک کند.

با یک درمانگر جنسی (سکس‌تراپ) مشورت کنید

درمانگر جنسی کسی است که به شما کمک می‌کند بفهمید چه مشکلی در زندگی جنسی شما وجود دارد. درمانگر جنسی، روان‌شناس یا مددکاری است که مشکلاتی مانند بی‌میلی جنسی، اشکال در نعوظ یا اختلال‌های مربوط به ارگاسم را درمان می‌کند. می‌توانید به‌تنهایی یا همراه با همسرتان به درمانگر جنسی مراجعه کنید.

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا