اعتیاد جنسی چیست و فرد مبتلا به اعتیاد جنسی چه رفتارهایی دارد؟

اعتیاد جنسی نیاز اجباری به انجام عمل جنسی است که به‌منظور دست‌یابی به‌نوعی «ارضاء» توصیف می‌شود؛ ارضایی که شبیه تمایل شخص معتاد به مصرف الکل و حس او به الکل یا تمایل معتاد به مصرف مواد مخدر و حس او به ماده مخدر است.

اختلاف‌نظر زیادی درباره تشخیص «اعتیاد جنسی» وجود دارد. مبحث اعتیاد جنسی از نسخه پنجم «راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات ذهنی» (DSM-5) حذف‌شده است، امّا هنوز هم در محافل روانشناسی و مشاوره درباره آن نوشته و مطالعه می‌شود. در ادامه همراه بهتیام باشید تا با ویژگی‌های افراد مبتلا به اعتیاد جنسی و روش‌های درمانی این اختلال آشنا شوید.

تفاوت اعتیاد جنسی از دیگر اختلالات جنسی

اعتیاد جنسی یا رفتار جنسی اجباری نباید با اختلالاتی نظیر پدوفیلیا یا بِستیالیتی (داشتن رابطه جنسی با حیوانات) اشتباه گرفته شود. اعتیاد جنسی مسئله خطرناکی است و فرد معتاد به رابطه مشکلات زیادی در محیط اجتماعی دارد. همان‌طور که اعتیاد به الکل و مواد مخدر در همه ابعاد زندگی یک فرد تأثیر منفی دارد اعتیاد جنسی هم قابلیت تأثیرگذاری منفی بر سلامت جسمی و روانی فرد، روابط شخصی، کیفیت زندگی و امنیت او را دارد.

رسانه خودمراقبتی

شخص مبتلابه اعتیاد جنسی معمولاً در جستجوی چندین شریک جنسی است و باید بدانیم که این تنها یکی از نشانه‌های فرد معتاد به رابطه جنسی است. در بعضی از افراد تمایل به خود ارضایی، دیدن تصاویر و فیلم‌های محرک جنسی و یا قرار دادن خود در شرایط تحریک‌کننده هم نشانه‌ای از وجود اختلال جنسی است. شدت این تمایل در حدی است که شخص مبتلابه اعتیاد جنسی ممکن است که زندگی و فعالیت‌های خود را تغییر دهد فقط به این دلیل که بتواند چند بار در طول روز اعمال جنسی خود را انجام دهد. همچنین با وجود اینکه رفتارهای آن‌ها تأثیرات منفی بر زندگی‌شان گذاشته است اما قادر به کنترل رفتارها و تمایلاتشان نیستند.

علائم اعتیاد جنسی چیست؟ فرد مبتلا به اعتیاد جنسی چه رفتارهایی دارد؟

ازآنجایی‌که اعتیاد جنسی به‌صورت علمی و رسمی هنوز صددرصد مورد تایید نیست در مورد علائم این اعتیاد هم اختلاف ‌نظر وجود دارد در زیر با برخی از نشانه‌های اعتیاد جنسی آشنا خواهیم شد:

  •  مخفی کردن رفتارهای فردی. شخص با اختلال اعتیاد جنسی مهارت بالایی در مخفی کردن رفتارش دارد و می‌تواند مشکل خود را حتی از همسر یا فردی که با او زندگی می‌کند مخفی کند. آن‌ها ممکن است درباره فعالیت‌هایشان دروغ بگویند و یا در مکان‌ها و زمان‌هایی که نمی‌توان آن‌ها را یافت به فعالیت‌های جنسی مشغول شوند.
  • افکار و خیالات وسواسی یا مزمن جنسی
  • روابط اجباری با چندین شریک جنسی ازجمله افراد غریبه
  • دروغ گفتن به‌منظور پنهان کردن رفتارها
  • تمایل داشتن به انجام رابطه جنسی، حتی زمانی که به زندگی روزمره، بهره‌وری و عملکرد کاری فرد آسیب می‌زند.
  • عدم قدرت کنترل رفتارها و تکانه‌های جنسی
  • در معرض خطر قرار دادن سلامت جسم و روان خود و دیگران به دلیل رفتارهای جنسی
  • احساس پشیمانی یا گناه کردن از انجام رابطه جنسی

رفتارهای اجباری جنسی سطح تنش ارتباطی را بالا می‌برد. بسیاری بر این باور هستند که اعتیاد جنسی فقط سرپوشی برای خیانت افراد است و با این کار آن‌ها قادرند رفتارهای خود را توجیه کنند. اینکه فردی از رابطه جنسی لذت می‌برد نشانه سلامتی است و هیچ ارتباطی با اختلال جنسی ندارد.

درمان‌های اعتیاد جنسی چیست؟

ازآنجاکه تشخیص این بیماری دشوار است، ممکن است یک یا چند مورد از روش‌های زیر توصیه شود:

درمان مبتنی بر بستری

در بعضی از کشورها مراکز درمانی مبتنی بر بستری وجود دارد که برنامه‌های بهبود دهنده اعتیاد جنسی را ارائه می‌کنند. اغلب اوقات، افراد دارای اعتیاد جنسی به مدت حداقل ۳۰ روز از زندگی عادی خود جدا می‌شوند تا به آن‌ها کمک شود که کنترل تکانه‌های جنسی خود را به دست آورند و روند بهبودی خود را آغاز کنند. این نوع از برنامه‌ها معمولاً شامل جلسات عمیق درمان فردی و گروهی است.

معتادین جنسی گمنام

شاید شما هم‌ اسم انجمن معتادان گمنام یا الکلی‌های گمنام را شنیده باشید. برنامه‌هایی نظیر معتادین جنسی گمنام (SAA) الگوی درمانی شبیه با الکلی‌های گمنام دارد. این برنامه‌ها در از بین بردن اعتیاد جنسی بسیار کمک‌کننده هستند. تشویق به خودداری از رفتارهای مخرب و جلسات گروهی با دیگران در تغییر رفتار می‌تواند مفید باشد.

درمان شناختی رفتاری

این نوع از درمان به شخص مبتلا برای شناسایی عوامل محرک و تکانه‌های جنسی‌اش کمک می‌کند و درنهایت به او می‌آموزد که چگونه رفتارهای خود را تغییر دهد. این امر از طریق جلسات فردی با یک روان‌درمانگر اتفاق میفتد.

مصرف دارو

برای بعضی از افراد با اعتیاد جنسی یک دوره دارودرمانی تجویز می‌شود. برخی از داروهای ضدافسردگی می‌توانند به کاهش انگیزش‌های جنسی کمک کنند.

منبع: Healthline

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا