مایع منی چه طعمی دارد؟ ممکن است طعم آن تغییر کند؟

هیچ احساس درست یا غلطی در رابطه با مایع منی وجود ندارد. برخی از افراد از بلعیدن یا چشیدن مایع منی شریک زندگی خود لذت می‌برند و برخی دیگر این کار را دوست ندارند. در این مقاله، اطلاعاتی درباره طعم و بوی مایع منی به شما می‌دهیم. همچنین نگاهی به عواملی می‌اندازیم که می‌توانند بر طعم آن تأثیر بگذارند و در نهایت، بررسی خواهیم کرد که ویژگی‌های مایع منی چگونه می‌تواند نشان‌دهنده سلامت فرد باشد.

از نظر اکثر افراد، مایع منی طعمی ملایم دارد. افراد مختلف طعم آن را تلخ، کمی شور، شیرین یا فلزی توصیف کرده‌اند. ممکن است برخی از افراد خجالت بکشند که شریک زندگی‌شان، مایع منی آن‌ها را بچشد. گفت‌وگوی بی‌پرده با شریک زندگی و تشویق و حمایت مهربانانه و دوطرفه می‌تواند به هر دو طرف کمک کند تا در مورد تمام مایعات بدن، از جمله مایع منی، نگرانی کمتری داشته باشند.

مایع منی چه طعم و بویی دارد؟

چندین مایع با اسپرم ترکیب می‌شوند تا مایع منی تولید شود. هر یک از این مایع‌ها، مواد شیمیایی مختلفی را به این ترکیب اضافه می‌کند و هریک به‌نوعی بر طعم مایع منی تأثیر می‌گذارد.

رسانه خودمراقبتی

این روند از اپیدیدیم، جایی که اسپرم در آن بالغ می‌شود، آغاز می‌شود. برای ساختن مایع منی، اسپرم از طریق مجاری دفران عبور می‌کند و درون آمپول واتر قرار می‌گیرد تا ذخیره شود.

آمپول واتر ارگوتیونین تولید می‌کند، آنتی‌اکسیدانی که معمولاً در قارچ‌ها وجود دارد. به همین دلیل، ممکن است مایع منی طعمی شبیه به گوشت یا قارچ پخته‌نشده داشته باشد. آمپول واتر، فروکتوز را نیز به مایع منی اضافه می‌کند، نوعی قند که به تغذیه اسپرم کمک می‌کند و ممکن است کمی مزه شیرین به مایع منی اضافه کند.

هنگام انزال، بدن مایعاتی از غده پروستات و کیسه منی به مایع منی اضافه می‌کند. بیشتر مایعات از کیسه منی ترشح می‌شوند و در نتیجه، طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی را به مایع منی می‌افزایند، از جمله:

 • آمینواسیدها
 • اسید‌سیتریک
 • فسفر
 • پتاسیم.

غده پروستات عمدتاً اسیدسیتریک به مایع منی اضافه می‌کند اما از مواد دیگری نیز می‌توان نام برد:

طعم مایع منی در افراد مختلف، متفاوت است. بیشتر مردم عطر و طعم آن را به‌صورت ترکیبی از طعم‌های زیر توصیف می‌کنند:

 • تلخ یا شور، زیرا قلیایی است
 • شیرین، زیرا شکر دارد
 • فلزی، زیرا حاوی مواد معدنی و ویتامین‌هاست.

بخش عمده‌ای از مایع منی آب است که بویش را ملایم می‌کند. در واقع از نظر بسیاری از افراد، اصلاً بویی ندارد. اما از نظر آن دسته افراد که بوی مایع منی را احساس می‌کنند، ممکن است بوی مشک، نمک یا آهن بدهد.

شاید وقتی مایع منی با ترشح‌های واژن که بسیار اسیدی است ترکیب می‌شود، بو و طعمش تغییر کند. اگر پس از آمیزش، بوی ماهی به مشام برسد، شاید نشانه‌ای از عفونت واژن باشد که واژینوز باکتریایی نامیده می‌شود. واژینوز باکتریایی به احتمال خیلی زیاد درمان می‌شود.

آیا رژیم غذایی تأثیری بر طعم مایع منی دارد؟

گرچه بسیاری از مردم اصرار دارند که برخی از غذاها طعم مایع منی را تغییر می‌دهد، اما یافته‌های پژوهشی به‌طور قطعی این ادعا را تأیید نمی‌کنند.

برخی افراد معتقدند که میوه‌هایی مانند مرکبات و آناناس، ممکن است باعث بهبود طعم و بوی مایع منی شود.

برخی مواد غذایی که بوی شدیدی تولید می‌کنند، مانند کلم‌بروکلی و گل‌کلم، ممکن است تأثیر بدی بر مزه یا بوی مایع منی بگذارند. به‌علاوه، مواد غذایی که ظاهر یا بوی مایعات دیگر بدن را تغییر می‌دهند، مانند مارچوبه، ممکن است طعم مایع منی را تغییر دهند.

اگر فردی متوجه شود که غذای خاصی، بوی بدنش را تغییر می‌دهد، این احتمال وجود دارد که بو یا مزه مایع منی او را نیز تغییر دهد.

سلامتی و طعم مایع منی

برخی بیماری‌ها و اختلال‌ها ممکن است طعم مایع منی را تغییر دهند.

بر اساس یافته‌های یک پژوهش قدیمی، قند بیشتری در مایع منی افراد مبتلا به دیابت وجود دارد. در نتیجه مایع منی آن‌ها طعم یا بوی شیرین‌تری دارد.

برخی از عادت‌ها مانند نوشیدن بیش‌از‌حد الکل، ممکن است ترکیب اسپرم و احتمالاً طعم آن را تغییر دهد. یافته‌های متعدد از جمله بررسی پژوهش‌های مختلف که در سال 2016 منتشر شده، حاکی از آن است که سیگار کشیدن احتمالاً باعث تغییر ترکیب و کاهش کیفیت مایع منی می‌شود و ممکن است طعم آن را نیز تغییر دهد.

بیمار بودن فردی که مایع منی را می‌چشد نیز می‌تواند بر طعم آن تأثیر بگذارد. برخی بیماری‌ها گیرنده‌های چشایی بدن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند:

 • عفونت‌های تنفسی
 • عفونت گوش میانی
 • خرابی دندان‌ها
 • عفونت دهان یا لثه
 • جراحی اخیر دهان، بینی یا صورت
 • صدمه به سر یا نخاع
 • برخی از درمان‌ها از جمله پرتودرمانی برای سرطان و مصرف برخی آنتی‌بیوتیک‌ها
 • قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند برخی از آفت‌کش‌ها.

آیا بلعیدن مایع منی بی‌خطر است؟

مواد تشکیل‌دهنده مایع منی بی‌ضرر هستند.

بسیار به‌ندرت پیش می‌آید که فردی به پروتئین‌های موجود در مایع منی حساسیت و واکنش آلرژیک داشته باشد. پزشکان این وضعیت را «حساسیت شدید به پلاسمای مایع منی» می‌نامند.

مایع منی می‌تواند عامل انتقال عفونت‌های آمیزشی مانند اچ‌آی‌وی باشد. شرکای جنسی باید با انجام آزمایش‌های غربالگری عفونت‌های آمیزشی، از سلامت خود مطمئن شوند. اگر در دهان یا لب‌های شخصی که مایع منی را می‌بلعد، زخم بازی وجود داشته باشد، احتمال ابتلای او به بیماری‌های آمیزشی بیشتر خواهد شد.

برای کاهش خطر انتقال عفونت‌های آمیزشی حین رابطه دهانی، افراد باید از کاندوم استفاده کنند.

آیا می‌توان با بلعیدن مایع منی باردار شد؟

این یک باور اشتباه است که بلعیدن مایع منی یا رابطه جنسی دهانی، می‌‌تواند باعث بارداری شود.

بدن ما مایع منی را مانند هر ماده غذایی دیگر هضم می‌کند. برخی از افراد نگران‌اند که مایع منی وارد معده شود و بعد به رحم یا واژن راه پیدا کند و باعث بارداری شود اما این نگرانی بی‌مورد است.

فرد باردار نمی‌شود مگر اینکه مایع منی وارد واژن شود و به یک تخمک سالم برسد. با این حال، اگر مایع منی پس از انزال به‌وسیله رابطه دهانی، به‌شکلی وارد واژن شود، امکان بارداری وجود دارد. برای مثال، اگر مرد بلافاصله پس از انزال، با زن رابطه دخولی برقرار کند و مایع منی روی آلت تناسلی او باقی مانده باشد، احتمال بارداری هست.

خلاصه اینکه…

رسانه‌ها اغلب رابطه جنسی، مایعات بدن و حتی بدن‌هایمان را مسخره می‌کنند. شاید به همین دلیل است که بسیاری از افراد نسبت به بدن و ترشحات آن، به‌خصوص در حین رابطه جنسی، حس خوبی ندارند و خجالت‌زده یا مضطرب می‌شوند.

رابطه جنسی دهانی یکی از رفتارهای جنسی است که به نظر بسیاری از افراد، خوشایند است. در پژوهشی با استفاده از داده‌های یک نظرسنجی گسترده از افراد غیرایرانی، حدود 85درصد از مردان و 83درصد از زنان اظهار کردند که رابطه جنسی دهانی انجام داده‌اند.

فرد می‌‌تواند بدون بلعیدن مایع منی از رابطه دهانی لذت ببرد. به عنوان مثال، استفاده از کاندوم از ورود مایع منی به دهان پس از انزال جلوگیری می‌کند.

افرادی که نسبت به بو یا طعم مایع منی احساس بدی دارند، می‌توانند از شریک خود بخواهند که پیش از انزال، آلت خود را از دهان آن‌ها بیرون بیاورد و با کمک دست، او را تا رسیدن به ارگاسم تحریک کنند. می‌تواند به همان اندازه لذت‌بخش باشد و به افرادی که به‌تازگی رابطه جنسی با یکدیگر را شروع کرده‌اند و با بلعیدن مایع منی راحت نیستند، کمک کند تا اعتماد‌به‌نفس بیشتری داشته باشند.

منبع: MedicalNewsToday

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا