چگونه در کنار همسرم خوابی عمیق و راحت داشته باشم؟

گاهی شب‌ها دلم نمی‌خواد کنار همسرم بخوابم آخه من سرمایی و همسرم گرمایی است؛ من دوست دارم به  طرف چپ بخوابم و همسرم هم دوست داره به سمت چپ بخوابه ؛ من تشک سفت دوست دارم، اما او تشک نرم‌تر دوست داره؛ و این داستان همچنان ادامه دارد.

یک‌سوم زندگی مشترک شما در خوابیدن کنار همسر یا شریک زندگی‌تان سپری می‌شود. یک خواب خوب اثرات مثبت زیادی بر سلامت رابطه شما دارد. شناخت نیازها، اولویت‌ها، اختلالات خواب و هر آنچه که بر کیفیت خواب هردوی شما تأثیر دارد باعث می‌شود از این‌یک سوم زمان زندگی هم لذت ببرید.

اگر شما کنار همسر خود نمی‌خوابید تنها این مختص به شما نیست. در نظرسنجی که در کشور امریکا صورت گرفته است این نتایج به دست آمده است:

  • حدود 12% از زوج‌های متأهل، تنها می‌خوابند.
  • بین خوب خوابیدن با رضایت زناشویی ارتباط مستقیمی وجود دارد. افرادی که رضایت زناشویی کمتری دارند علائم بی‌خوابی و خواب‌آلودگی بیشتری را در طی روز گزارش داده‌اند.
  • اگر شما فرزند دارید خواب بی‌کیفیت‌تری را تجربه خواهید کرد و علائم بیشتری از خواب‌آلودگی در طی روز را تجربه می‌کنید. معمولاً بیشتر از 12% از بزرگ‌سالان ازدواج‌کرده دارای فرزند، به‌جای همسر کنار کودکان خود می‌خوابند.
  • بیش از یک‌سوم بزرگ‌سالان چند بار در هفته خروپف می‌کنند. اگر صدای خروپف در تختخواب شما بپیچد، ممکن است شریک زندگی شما را فراری داده و به خارج از اتاق بفرستد. همچنین خروپف ممکن است علامت آپنه خواب باشد؛ اختلالی که در آن تنفس مکرراً در طول خواب قطع می‌شود. آپنه خواب با کاهش میل و فعالیت جنسی در ارتباط است.

در ادامه همراه بهتیام باشید تا با بعضی از راه‌های بهبوددهنده کیفیت خواب در میان زوجین آشنا شویم:

1. محیط ساکتی را فراهم کنید

کمترین صداها مانند عبور و مرور ماشین یا روشن و خاموشی کولر می‌تواند خواب شما را آشفته کند. برای کاهش سروصدا حتماً به نکات زیر توجه کنید:

گوش‌گیر. استفاده از گوش‌گیر را برای کاهش صدای خروپف یا هر صدایی که در شب ایجاد می‌شود توصیه می‌کنیم. حتی زمانی که فکر می‌کنید هیچ صدایی در شب شما را بیدار نمی‌کند به امتحان کردن گوش‌گیر فکر کنید.

هدفون تلویزیون یا پخش‌کننده موسیقی. اگر شریک زندگی شما آماده خواب است و تمایل به گوش دادن به تلویزیون یا موسیقی دارید، از هدفون استفاده کنید.

ساعت‌های زنگ‌دار. اگر شما و شریک زندگی‌تان در ساعت‌های مختلفی از خواب بیدار می‌شوید، چیزی مانند ساعت زنگ‌دار لرزشی را در بالش خود قرار دهید تا مزاحم شریک زندگی‌تان نشوید.

2. ساعت خواب چرخشی برای بهبود کیفیت خواب را امتحان کنید

اگر همسرتان مانع خوابیدن شما می‌شود، شما اول بخوابید، سپس بگذارید زمانی که به خواب عمیق رفته‌اید همسرتان به شما بپیوندد.

برای بچه‌ها برنامه‌ریزی کنید. اگر فرزندانتان شب شما را از خواب بیدار می‌کنند، برنامه‌ای تنظیم کنید تا حداقل یکی از شما اذیت نشود و کمی بخوابد.

تاریکی بسیار مهم است. حتی نور ساعت زنگ‌دارتان می‌تواند مزاحم خواب شما شود؛ بنابراین اتاقتان را تا حد امکان تاریک کنید. پنجره‌ها را به‌طور کامل بپوشانید و به نکات زیر توجه کنید:

چشم‌بند. برخی از چشم‌بندها رایحه آرام‌بخش اسطوخودوس دارند و به بهتر خوابیدن شما کمک می‌کند.

نور کتاب. انواع چراغ‌های مخصوص مطالعه کتاب وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد بدون مزاحمت برای همسرتان به‌راحتی مطالعه کنید.

3. قبل خواب مایعات کمتری بنوشید

اگر هنگام برخاستن از رختخواب برای استفاده از دستشویی، همسرتان را بیدار می‌کنید (یا بالعکس)، سعی کنید چند ساعت قبل از خواب چیزی ننوشید.

4. برای داشتن رابطه جنسی برنامه داشته باشید

به‌طورکلی رابطه جنسی مردان را آرام می‌کند درحالی‌که زنان را برمی‌انگیزد؛ بنابراین با برنامه این کار را انجام دهید.

به اتاق دیگری بروید. اگرچه به‌عنوان یک‌راه حل طولانی‌مدت توصیه نمی‌شود اما برخی مواقع حساس و بحرانی که به یک روز سرشار از انرژی نیاز دارید بهتر است در اتاق دیگری بخوابید. مثلاً شما جلسه مهمی دارید و اگر در طی شب بد بخوابید به عملکرد شما صدمه وارد خواهد شد.  بعد از توضیح برای همسرتان آن شب را از او جدا بخوابید ولی مراقب باشید این رفتار تبدیل به عادت نشود.

تسلیم نشوید. تغییرات یک‌شبه اتفاق نخواهد افتاد. ممکن است آزمون‌وخطا وجود داشته باشد تا ببینید چه چیزی مؤثر است.

امیدواریم برخی از این پیشنهادها برای شما مناسب باشد و بتواند به شما در خواب آرام، صمیمانه و عاشقانه  کمک کند.

منبع: WebMD

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا