آیا خواب روی کاهش قند خون تأثیر دارد؟

همانطور که می‌دانید، سبک زندگی سالم بر دیابت تأثیرگذار است و تغذیه سالم نیز یکی از عواملی است که کنترل قند خون را آسانتر می کند. اکنون وقت آن است که کمی روی نقش خواب و استراحت گفتگو کنیم تا ببینیم که تا چه اندازه می تواند روی کنترل دیابت تاثیرگزار باشد. داستان یک خروار کاه و یک گالن آب در این مورد بسیار به ما کمک می کند.

بدن ما برای زنده ماندن به انرژی نیاز دارد. بیایید فرض کنیم انرژی بدنمان قرار است از یک انبار کاه تامین شود و وظیمه ما این است که شعله سوخت را تنظیم کنیم. زمانی که شعله بیش از اندازه زیاد شود باید روی آن آب بریزیم تا شعله به همه انبار کاه سرایت نکند. ما در طول روز با در معرض قرار گرفتن استرس ها و آلودگی های محیطی فراوان، این آتش را شعله ور می کنیم و شب ها با خوابیدن، سطل آبی روی همه این شعله های اضافه می ریزیم.

حال تصور کنید ما سطل آب را درست و به اندازه روی شعله نریزیم! چه اتفاقی می افتد؟

چگونگی تاثیر خواب بر کاهش قند خون

اگر زیاد از حد بریزیم، شعله اصلی را نیز خاموش می کنیم و اگر کمتر از مقدار مورد نیاز بریزیم، شعله های اضافه همچنان وجود دارند و ممکن است گرمای ناشی از آنها قند خون را بالا ببرند و هر لحظه به جایی از بدنمان آسیب برسانند. به همین دلیل خوابیدن از جمله مهمترین ارکان سلامتی است که باید به آن توجه داشته باشیم. بد خوابیدن، کم خوابیدن، زیاد خوابیدن، بد موقع خوابیدن و… همه مسائلی هستند که سلامتی ما را تحت الشعاع قرار می دهند و به همان نسبت روی کنترل قند خون تاثیر مستقیم دارند.

به طور مثال اگر شب ها دیر بخوابید، تعادل هورمون های کنترل کننده استرس شما به هم می ریزد و در نتیجه قند خون شما نیز تحت تاثیر این موضوع قرار می‌گیرد. دیر خوابیدن مانند آن است که سطل آب را روی شعله های اضافه نریزید و گرمای ناشی از آنها نه تنها قند خون شما را بالا ببرد بلکه باعث آسیب رساندن به سایر ارگان ها نیز بشود.

زیاد خوابیدن نیز می تواند بر روی کنترل قند خون شما تأثیر منفی داشته باشد. مانند زمانی که شما آب زیادی روی شعله می ریزید و شعله آن قدر کم می شود که گرمای آن نمی تواند قند خون را در محدوده نرمال نگه دارد. در نتیجه افت قند خون پدید می آید. البته زمانی که شما کم می خوابید، بدن شما هنوز فرصت لازم را برای بازیابی خودش پیدا نکرده و سطح هورمون های استرس شما تنظیم نمی شود. در نتیجه قند خون شما نوسان بیشتری پیدا میکند. مانند زمانی که شما آب کافی روی شعله نمی ریزید و همچنان شعله ها محیط را گرم کرده و قند خون را بالا نگه می دارند. بنابراین باید به موفع بخوابید، به اندازه بخوابید و خواب شما کیفیت خوبی داشته باشد تا بتوانید در کنترل قند خون و عوارض دیابت موفق باشید. وگرنه دائما دچار نوسانات آزاردهنده قند خون خواهید بود به ویژه بی خوابی های گاه و بی گاه و بی نظمی در زمان و طول خواب.

میزان خواب در سنین مختلف

باید بدانیم که گروه های سنی مختلف به میزان خواب متفاوتی نیاز دارند. میزان نیاز به خواب در گروه های سنی مختلف را در جدول زیر مشاهده می کنید:

گروه سنی

میزان متوسط خواب مورد نیاز

از تولد تا سه ماهگی

۱۴- ۱۷ ساعت

چهار تا یازده ماهگی

۱۲ – ۱۵ ساعت

یک تا دو سالگی

۱۱ – ۱۴ ساعت
سه تا پنج سالگی

۱۰ – ۱۳ سالگی

شش تا سیزده سالگی

۹ – ۱۱ ساعت

چهارده تا هفده سالگی

۸ – ۱۰ ساعت

هجده تا بیست و پنج سالگی

۷ – ۹ ساعت

بیست و شش تا شصت و چهار سالگی

۷ – ۹ ساعت

بیشتر از شصت و پنج سالگی

۷ – ۸ ساعت

علاوه بر توجه به مدت زمان مناسب برای خواب، انتخاب زمان مناسب نیز ضروری است. بهترین زمان برای خواب شبانه ساعت ده تا یازده شب است. زیرا خوابیدن در این زمان بیشترین هماهنگی را بین ارگان های بدن به وجود می آورد.

تنظیم خواب در شبانه روز

بهتر است ساعت خواب خودتان را تنظیم کنید. یعنی سعی کنید همیشه در یک ساعت مشخص بخوابید و در یک ساعت مشخص بیدار شوید. این کار علاوه بر تنظیم هورمونی که در بدن انجام می دهد، در بهبود وضعیت قند خون نیز بسیار موثر است. توجه داشته باشید خوابیدن طولانی به هنگام روز مضر است و کنترل قند خون را سخت می کند. همچنین خواب روز میتواند موجب احساس گیجی و خستگی در شما شود. اگر در طول روز بیش از حد احساس خواب آلودگی دارید، ممکن است نشانه هایی از بیماری باشد و بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید. اگر میخواهید در طول روز بخوابید بهتر است قبل از ناهار، حداکثر سی الی چهل و پنج دقیقه بخوابید و اگر می خواهید بعد از ناهار بخوابید، حداقل دو الی سه ساعت باید صبر کنید و سپس بخوابید. البته خوابیدن در طول فصول سرد باید به زمان شب موکول شود یا خواب روز به قبل از ظهر و یک ربع تا نیم ساعت محدود شود.

یادتان باشد برای سالم بودن و سالم زندگی کردن ، فقط یک عامل مهم نیست. ما از مجموعه ای از عوامل صحبت می کنیم که وجود همه آنها با هم می تواند به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کند.

در انتها باید گفت که بهزی دریافته است که دیابت به عنوان یک بیماری مزمن و فرساینده نه تنها سلامت اندام ها را به خطر می اندازد بلکه آسیب هایی جدی بر اجتماع و اقتصاد وارد می آورد. این سامانه هوشمند بر اساس این نکته شکل گرفته است که پیشگیری و کنترل بیماری دیابت (درست مثل بسیاری از بیماری ها) در گرو تغییر سبک زندگی است. بهزی عواملی که تأثیر بالقوه در اصلاح سبک زندگی دارند را به صورت روزانه در اختیار بیماران قرار میدهد تا در کنار دانش و آگاهی بیشتر بتوانند با بهترین و به روز ترین یافته های بین المللی آشنا شده و بیماری خود را مدیریت کنند.

نویسنده :سعید نصرت آبادی عضو تیم تحقیق و توسعه بهزی

منبع: NIH , MayoClinic

 

 

مخاطب گرامی!

در اپلیکیشن بهزی همیشه می‌توانید با پزشک و درمانگر خود مشاوره کنید و از توصیه‌های درمانی برای بهبود کامل‌تر استفاده کنید.

از داروخانه آنلاین بهتیام نیز می‌توانید مکمل‌ها و محصولات سلامت موردنظر خود را آنلاین تهیه کنید. در مسیر سلامتی و خودمراقبتی همراه شما هستیم.

هشدار :

این مطلب صرفاً جنبه آموزشی دارد و نباید جایگزینی برای تشخیص و درمان توسط پزشک قلمداد شود. هرگز عمل به توصیه‌های پزشک را به‌دلیل مغایرت با مطالبی که می‌خوانید، به تأخیر نیندازید یا نادیده نگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا